همشهری آنلاین: افرادی که به طور منظم از سیگار الکترونیک استفاده می‌کنند با افزایش ریسک بیماری قلبی مواجه می‌شوند.

ارتباط سیگار الکترونیک با بروز مشکلات قلبی

به گزارش خبرنگار مهر، محققان در بررسی۲۳ فرد استفاده کننده از سیگار الکترونیکی و مقایسه آنها با ۱۹ فردی که سیگار نمی‌کشیدند دریافتند سیگاری‌ها دارای دو نشانه اولیه ریسک بیماری قلبی بودند.

دکتر هولی میدلکاف، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «این اولین مطالعه است که به بررسی این فاکتورهای پرخطر قلبی در استفاده‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی می‌پردازد. نتایج شگفت‌آور بود چراکه عمدتا این باور وجود دارد که سیگار الکترونیکی نسبت به سیگارهای توتونی ضرر کمتری دارد.»

وی در ادامه افزود: «اما ما دریافتیم که انواع مشابه ناهنجاری‌ها در مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی همانند مصرف کنندگان سیگارهای توتونی وجود دارد و این ناهنجاری‌ها با افزایش ریسک بیماری قلبی مرتبط است.»

به گفته وی، «ما می‌توانیم نتیجه بگیریم که استفاده از سیگار الکترونیکی با عوارض مضر و فیزیولوژیکی همراه است و این سیگارها اصلا بی‌ضرر نیستند.»

تمام افراد مصرف کننده سیگار الکترونیکی در این مطالعه، افرادی سالم و بین رده سنی ۲۱ تا ۴۵ سال بودند و تقریبا هر روز به مدت یک سال سیگار می‌کشیدند. هیچ یک سیگار توتونی نمی‌کشیدند.

کد خبر 361151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار