چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کشور ما امروز وضعیت خوبی ندارد و از نظر زیست محیطی مریض است.

کشور از نظر زیست محیطی مریض است

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری در آیین نهالکاری در جزیره کیش گفت: هر منطقه‌ای امروز مشکلات خود را دارد به طوری که شمال کشور قربانی زباله، جنوب و شرق آن قربانی بی‌آبی و غرب کشور قربانی استفاده بد از منابع است.

وی اظهار کرد: امروز بخش عمده‌ای از منطقه رشته کوه زاگرس در آتش می‌سوزد و از طرفی شمال کشور هم از نظر تخریب و هم معضل پسماند در معرض تهدید و خطر است.

کلانتری گفت: مدارس شهر تهران در 6 ماهه دوم امسال به دلیل هوای ناسالم، سوخت ناسالم، انسان‌های مصرف‌گرا و ماشین‌های ناسالم تعطیل بوده است.

وی با بیان این که شاید کیش بعد از بیرجند دومین شهر سالم کشور باشد افزود: بیرجند با این که سازمان عمران ندارد، زیباترین و پاک‌ترین شهر کشور است و فرهنگ مردم به حدی بالا است که حتی یک آشغال کوچک نمی‌ریزند و در شهر یک زباله پیدا نمی‌کنید.

وی تصریح کرد: زباله‌هایی که در مسیر، مسافران می‌ریزند، مردم با فرهنگ درست خود آن را جمع می‌کنند.

رییس سازمان محیط زیست کشور با تاکید بر این نکته که محیط زیست زمانی پاک می‌شود که مردم بخواهند، ادامه داد: در سازمان محیط زیست 3 هزار و 500 محیط‌بان هستند و با این تعداد، نمی‌توان محیط زیست کشور را تمیز نگه داشت بلکه باید 80 میلیون محیط‌بان داشته باشیم تا کشوری پاکیزه داشته باشیم و منابع حفظ شود.

کلانتری گفت: محیط زیست کشور امانت نسل آینده در دست ما است و ما حق نداریم آن را تخریب کنیم.

وی اظهار کرد: هیچ وقت محیط زیست مانع توسعه نیست بلکه توسعه پایدار یک اصل در دنیا است که کشورها باید توسعه پیدا کنند و به موازات آن محیط زیست حفظ شود.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: محیط زیست و توسعه حق مردم است و مردم این حق را دارند توسعه پیدا کنند، ثروتمند و رفاه داشته باشند و در عین حال محیط زیست کشور را حل کنند و این‌ها هیچ تضادی با هم ندارند.

کلانتری افزود: کشور توان این را ندارد که آب را برای چمن هزینه کند، امروز ما در اصفهان با مشکل تامین آب مواجه هستیم.

وی درباره ویژگی‌های جزیره مرجانی کیش نیز افزود: کیش امروز سمبل گردشگری کشور است و باید کیش را به عنوان یک مرکز آموزش محیط زیست حتی برای گردشگران بدانیم چرا که روزانه هزاران نفر گردشگر وارد کیش می‌شوند.

جزیره کیش با مساحت 91.5 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 40 هزار نفر در 18 کيلومتری کرانه جنوبی ایران در محدوده شمالی آب‌های نیلگون خلیج فارس واقع است و از نظر تقسیم‌بندی سیاسی و اداری کشور، در محدوده استان هرمزگان و شهرستان بندر لنگه قرار دارد.

کد خبر 398193

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی