همشهری آنلاین: معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که دریای خزر از شرایط خاصی برخوردار است، گفت: این اکوسیستم آبی نه تنها برای منطقه بلکه برای تمام دنیا حائز اهمیت است.

خزر بنا به شرایط خاص، اکوسیستمی مهم برای منطقه و جهان است

به گزارش ایرنا، پروین فرشچی روز سه‌شنبه در نشست تخصصی مسئولان ذخیره‌گاه‌های حاشیه دریای خزر، افزود: این نشست با همکاری یونسکو و معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد و تا 5 مرداد ماه ادامه دارد.

وی اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست تبادل تجربیات کشورهای حاشیه خزر در خصوص حفاظت از ذخیره‌گاه‌ها است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از تجربیات زیستگاه‌های خزری، ذخیره‌گاه‌های جنوب کشور را نیز شناسایی کنیم، همچنین انتظار می‌رود علاوه بر تبادل تجربیات بتوان ضوابطی را برای شناسایی ذخیره‌گاه‌های جدید مطرح کرد.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: هدف فعالیت شبکه جهانی ذخیره‌گاه زیست کره ایجاد تعامل میان انسان و زیست کره است؛ فقط حفاظت و اکوسیستم مطرح نیست بلکه ارتقای معیشت مردم محلی، بهبود فرصت‌های اقتصادی و ایجاد چارچوب قانونی برای همکاری در راستای حفاظت از ذخیره‌گاه‌های زیست کره هم مطرح است.

فرشچی گفت: 669 ذخیره‌گاه در دنیا وجود دارد که 21 ذخیره‌گاه در کشورهای عربی ثبت شده است، اروپا و آمریکای شمالی بیش‌ترین تعداد ذخیره‌گاه را دارند و 149 ذخیره گاه نیز در آسیا و اقیانوسیه وجود دارد، البته در سال‌های اخیر تعدادی از این‌ها از شبکه خارج و تعدادی اضافه شده‌اند.

وی درباره انتخاب دریای خزر به عنوان محور این نشست، اظهار کرد: خزر به دلیل ویژگی‌هایی همچون بزرگ‌ترین دریاچه جهان بودن که تنها از طریق رودخانه ولگا تامین می‌شود، همچنین وجود پنج گونه ماهی تن و یک گونه پستاندار منحصر به فرد به نام فک خزری در آن و هفت هزار کیلومتر خط ساحلی، از جایگاه اقتصادی، اکولوژیکی و تنوع زیستی خاصی برخوردار است.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد: در این نشست سه روزه که با حضور نمایندگان کشورهای قزاقستان، آذربایجان، روسیه، ترکمنستان و ایران برگزار می‌شود، از طریق تبادل دانش، تخصص و تجربه شاهد افزایش همکاری میان کشورهای حاشیه خزر در خصوص ذخیره‌گاه‌های زیست کره باشیم.

وی با بیان این که نماینده‌ای هم از کشور رومانی به عنوان نماینده دریای سیاه در این نشست حضور دارد، گفت: دو روز آینده، این نشست در بندر انزلی برگزار می‌شود.

نشست تخصصی مسئولان ذخیره‌گاه‌های حاشیه دریای خزر با حضور پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، استرکیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران، میگل کلاسنر رئیس مرکز تحقیقات و سیاست‌گذاری اکولوژی و تنوع زیستی یونسکو و نمایندگانی از کشورهای حاشیه خزر برگزار شد و تا 5 مرداد ماه ادامه دارد.

کد خبر 377300

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha