همشهری آنلاین: طبق تحقیقی جدید سطح آب دریای خزر در ۲۰ سال گذشته ۱.۵ متر کاهش یافته و به عبارت دیگر تبخیر شده است. در حال حاضر سطح آب این دریاچه یک متر کمتر از رکورد پایین‌ترین میزان آب آن است.

آب دریای خزر تبخیر شده است

به گزارش مهر، طبق تحقیق جدیدی که در دانشکده علوم زمینی دانشگاه تگزاس انجام شده، سطح دریای خزر، بزرگ‌ترین دریاچه روی زمین در ۲۰ سال گذشته به دلیل افزایش دما به شدت کاهش یافته است. طبق تحقیقات سطح آب دریای خزر در شمال ایران، از ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ میلادی سالانه ۷ سانتی‌متر کاهش یافته است. به عبارت دیگر طی این سال‌ها در کل ۱.۵ متر از سطح آب دریای خزر کم شده است.

سطح فعلی آب دریای خزر یک متر کم‌تر از رکورد پایین‌ترین میزان آن در کل تاریخ است. این رکورد در دهه ۱۹۷۰ میلادی به ثبت رسیده است.

این تحقیق نشان داد تبخیر آب دریای خزر یکی از پیامدهای تغییرات آب هوایی است. این روند احتمالا روی محیط زیست یگانه اطراف آن تاثیرگذار باشد.

دریای خزر با مساحت ۳۷۱ هزار کیلومتر مربع طی صدها سال اخیر با نوسان سطح آب روبرو بوده است.

اطلاعات مربوط به این تحقیق در نشریه Geophysical Research Letters به طور کامل منتشر شده است. طبق این اطلاعات در بازه زمانی ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۵ و از ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ متوسط دمای دریاچه حدود یک درجه افزایش یافته است.

کد خبر 380726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار