همشهری آنلاین: معاون پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی با تاکید بر این که امکان پیش‌بینی تراز دریای خزر در بازه بلندمدت وجود ندارد، گفت: به جای پیش‌بینی‌های اقلیمی در مورد تراز دریای خزر باید به منحنی‌های گذشته مراجعه و آنها را محور عمل قرار دهیم اما با این وجود پیش‌بینی‌های ۱۸ ماهه نشان می‌دهد که تراز دریای خزر روند کاهنده خواهد داشت.

سطح تراز دریای خزر در ۳۰ سال آینده کاهش می‌یابد

به گزارش ایسنا، حمید علیزاده لاهیجانی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در نشست تخصصی بررسی نوسانات سطح آب دریای خزر که در سازمان محیط زیست برگزار شد، گفت: تعداد زیادی در حوضه دریای خزر سکونت دارند. برای مثال حدود ۶۲ میلیون نفر در روسیه، ۱۲ میلیون نفر در ایران، کل جمعیت آذربایجان و تعداد محدودی هم در قزاقستان و ترکمنستان در حوضه آبریز دریای خزر استقرار دارند.

وی با بیان این که همه رودخانه‌های دریای خزر به دلیل احداث سدهای متعدد دست خورده است، گفت: ۷۵ کیلومتر گنجایش آبدهی کلیه سدهای حوضه آبخیز خزر است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی اظهار کرد: بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۷، میزان مصرف آب در کل حوضه خزر ۴۳ کیلومتر مکعب در سال است. بیشترین نوسانات تراز دریای خزر مربوط به اواخر دهه ۸۰ بوده که بعد تا حدی کمتر شد؛ به دلیل این که بخشی از صنایع در روسیه تعطیل شدند.

وی با اشاره به تاثیر گرمایش جهانی در کاهش تراز دریای خزر تصریح کرد: افزایش پنج دهم درجه‌ای دما در سواحل جنوب خزر باعث افزایش دمای سطحی آب و تغییر در پوشش برفی ولگا شده است.

علیزاده با اشاره به تاثیر طغیان‌های بهاره در افزایش تراز دریای خزر گفت: به طور معمول حجم زیاد آب در طغیان بهاری باعث می‌شود که تراز تا ۴۰ سانت بالا برود و بعد به شرایط قبلی بازگردد.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی در مورد پیش‌بینی تراز سطح آب دریای خزر در سال‌های آینده گفت: قطعا پیش‌بینی تراز آب خزر بیش از ۱۸ ماه مثل شیر یا خط انداختن است و ما را دچار خطا می‌کند. به عبارت ساده‌تر نمی‌توانیم تراز دریای خزر را در بازه درازمدت مطرح کنیم. بنابر این باید به دنبال منحنی‌های تاریخی تراز و نوسانات دریای خزر باشیم و بتوانیم با توجه به منحنی‌های تاریخی خزر برای اقدامات توسعه‌ای در این حوزه تصمیم بگیریم.

وی تاکید کرد: نمی‌توانیم به پیش‌بینی‌های درازمدت برای تعیین نوسانات تراز دریای خزر اعتماد کنیم بلکه باید منحنی‌های گذشته را محور عمل قرار دهیم. به هر حال پیش‌بینی‌های ۱۸ ماهه در مورد تراز خزر نشان می‌دهد که در این بازه زمانی تراز سطح آب دریای خزر روند کاهنده خواهد داشت.

  • تراز دریای خزر در ۳۰ سال آینده کاهش می‌یابد

بهزاد لایقی، مدیر مرکز علوم جوی و اقیانوس‌شناسی سازمان هواشناسی نیز با حضور در این نشست تخصصی اظهار کرد: باید برای پیش‌بینی تراز دریای خزر یک مدل هیدرولوژیک داشته باشیم و ورودی و خروجی دریای خزر را شبیه‌سازی کنیم. همچنین باید با توجه به مدل بارش ولگا و مقدار بارش این رودخانه بتوانیم تراز دریای خزر را پیش‌بینی کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس سناریوهای طراحی شده نیز می‌توانیم برنامه‌ریزی برای سواحل دریای خزر انجام دهیم.

مدیر مرکز علو جوی و اقیانوس‌شناسی گفت: بر اساس روش‌های آماری می‌توانیم بگوییم که سطح تراز آب دریای خزر در ۲۰ تا ۳۰ سال آینده روند کاهشی دارد.

فریدون عوفی، مدیر گروه اکولوژی دریا در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور نیز در بحث تغییرات نوسانات تراز خزر روی زیستگاه دریای خزر گفت: عوامل مختلفی در سطح آب زیستگاه‌های ساحلی- دریایی خزر اثر می‌گذارند که بارش، تبخیر، آب‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها و آبراهه‌ها و تبادل آبی با دریای خزر از جمله این عوامل است.

وی گفت: ۳۲ زیستگاه مختلف برای زیستگاه‌های ساحلی- دریایی معین شده است.

کد خبر 412937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار