همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر آلودگی‌های دریایی سازمان محیط زیست با اعلام این که فاضلاب تصفیه نشده در شهرهای ساحلی به دریا می‌ریزد، گفت: این موضوع آلودگی میکروبی را به دنبال دارد و در شمال نگران‌کننده‌تر است.

آلودگی میکروبی شمال نگران‌کننده است

به گزارش مهر، مدیرکل دفتر بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان محیط زیست گفت: در چند سال گذشته تمرکز این دفتر روی اصلاح روندهای نادرست و تدوین ضوابط و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های لازم بوده است.

ضیاءالدین الماسی افزود: توسعه بازرسی‌های سازمان حفاظت محیط زیست به حوزه فراساحل از دیگر اقداماتی بود که انجام شد و تدوین اجرای برنامه مدون پایش هم از عمده‌ترین فعالیت‌های این دفتر در سال‌های اخیر بوده است.

وی ادامه داد: فاضلاب‌های شهری که مدیريت و تصفیه نمی‌شود وارد دریا می‌شود و آلودگی میکروبی دارد و تهدیدکننده بخشی از جامعه است که با این آب‌ها تماس دارد از جمله جامعه صیادی یا کسانی که برای تفرج به سواحل می‌روند.

مدیرکل دفتر بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان محیط زیست تاکید کرد: ضربه دیگری که این موضوع وارد می‌کند به بحث بحران آب مربوط می‌شود تصفیه نکردن فاضلاب به معنای از دست رفتن آب قابل استحصال کشور است.

الماسی تصریح کرد: تاکید سازمان محیط زیست بر توسعه شبکه جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب است اما اجرای این کار بر عهده وزارت نیرو است که آن دستگاه هم برای اجرای این وظایف مشکلات متعددی دارد مثلا هزینه احداث شبکه جمع‌آوری در شمال کشور به دلیل بافت شهری و رودخانه‌ها بالاست.

وی در پایان هشدار داد: آلودگی میکروبی در مناطق شمالی کشور نسبت به دریاهای جنوب نگران‌کننده‌تر است زیرا دریاهای جنوب ظرفیت خودپالایی بالاتری دارند.

کد خبر 372919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی