یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: هر سال حدود ۹ میلیارد تن زباله پلاستیکی به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود.

اقیانوس‌ها در پلاستیک غرق می‌شوند

به گزارش مهر، ماده‌ای چند منظوره، بادوام و ارزان قیمت است. از بسیاری جهات پلاستیک مزیت‌های بسیاری برای بشریت داشته است؛ از ساخت تجهیزات پزشکی گرفته تا قطعات هواپیمایی. اما برخی از صفات خوب پلاستیک هم هست که آن را مشکل‌ساز می‌کند. مثلا پلاستیک ارزان قیمت است و همین باعث می‌شود مردم آن را به‌راحتی دور بیندازند. پلاستیک اکنون مشکل رو به رشد محل‌های دفن زباله و اقیانوس‌هاست.

سازمان محافظت از اقیانوس‌ها که یک سازمان غیردولتی است و هر سال سازماندهی رویدادهای پاکسازی سواحل بیش از ۱۵۰ کشور در سراسر جهان را بر عهده دارد، اعلام کرده است زباله‌های پلاستیکی حدود ۸۵ درصد از تمام زباله جمع‌آوری شده از سواحل، آبراهه‌ها و اقیانوس‌ها را تشکیل می‌دهند و این تازه بررسی با چشم غیرمسلط است.

تعداد بی‌شماری تکه‌های پلاستیکی بسیار کوچک در آب‌های دریایی وجود دارد. پلاستیک غیر قابل تجزیه است و صرفا با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به قطعات کوچک‌تر و کوچک‌تر تبدیل می‌شود. این قطعات که به آن‌ها میکروپلاستیک گفته می‌شود کم‌تر از ۵ میلی‌متر طول دارند و گاهی به اندازه یک دانه کنجد هستند. برخی از این میکروپلاستیک‌ها همان تکه‌های کوچک پلاستیکی هستند که به عنوان لایه‌بردارها به محصولات سلامتی و زیبایی اضافه می‌شوند و برخی دیگر همان قطعات بزرگ پلاستیک هستند که در طول زمان ریزتر می‌شوند.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که میکروپلاستیک‌ها همچنین می‌توانند از لباس مصنوعی شسته شوند، مانند پلی‌استر و یا اکریلیک.
مطالعات نشان می‌دهند تنها در یک چرخش یک ماشین لباسشویی می‌تواند بیش از ۷۰۰ هزار الیاف میکروپلاستیک به محیط زیست وارد شود.
برنامه محیط زیست سازمان ملل بیان کرده است در دریاها حدود ۵۱ تریلیون ذره میکروپلاستیک وجود دارد که بسیاری از آنها در پنج چرخش همگرایی اقیانوس‌های عظیم شناخته شده به عنوان چرخاب انباشته شده‌اند.

کشورهای مختلف، اقدامات گوناگونی در راستای کم کردن زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها و دریاها کرده‌اند. بطور مثال، اندونزی که از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان پلاستیک در جهان است، متعهد شده است تا سال ۲۰۲۵، زباله‌های دریايی خود را ۷۰ درصد کاهش دهد.

اروگوئه نیز گفته است برای کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف مالیات تعیین خواهد کرد. ایالات متحده آمریکا هنوز به این حرکت‌ها نپیوسته است.

اما فقط دولت‌ها نیستند که باید حرکتی داشته باشند؛ افراد و شرکت‌ها نیز باید در جنبش کم کردن زباله‌های پلاستیکی همکاری کنند.

همه ما می‌توانیم با استفاده کم‌تر از محصولات پلاستیکی یک بار مصرف و بازیافت آن‌ها به این جنبش بپیوندیم.

کد خبر 370835

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha