همشهری آنلاین: معاون امور محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با بیان این که در هر ثانیه ۱۶۰ هزار کیسه پلاستیکی در دنیا تولید می‌شود، گفت: ما برای کاهش زباله‌های دریایی نیاز به یک کارگروه ملی متشکل از همه ذینفعان این حوزه داریم.

ضرورت ایجاد یک کارگروه ملی برای کاهش زباله‌های دریایی

به گزارش ایسنا، دکتر پروین فرشچی در مراسم روز جهانی دریاها و اقیانوس‌ها که امروز در پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های دریایی ایران افزود: ایران دارای ۶ هزار و ۲۰ کیلومتر خط ساحلی، ۵۵ جزیره و ۳۰۰۰ کیلومتر مرز دریایی است.

وی با بیان این که ۲۰ میلیون نفر جمعیت کشور در مناطق ساحلی مستقر هستند، خاطرنشان کرد: این آمارها در حالی است که ایران هنوز کشور دریایی تلقی نمی‌شود، چرا که زیرساخت‌های ساحلی به‌ویژه در جنوب کشور وجود ندارد و هنوز کشور از اقتصاد آبی بهره نبرده است.

فرشچی با بیان این که کشور با کربن آبی آشنایی کمی دارد، خاطرنشان کرد: از جمله دلایل این امر آن است که ما سازمانی، استانی و ملی فکر می‌کنیم در حالی که ما باید ملی، فکر و عمل کنیم.

معاون امور محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به نهادهای متعدد در حوزه دریا، خاطرنشان کرد: علی رغم نهادهای مختلف دریایی در کشور ولی ما با یکدیگر تعامل نداریم و سیاستگذاری در حوزه توسعه دریایی به صورت جمعی نیست.

وی با تاکید بر این که سیاست‌گذاری در بخش توسعه دریایی نیاز به شورای دریایی دارد، یادآور شد: در حال حاضر تاسیس سازمان توسعه مکران مطرح است، هر چند که توسعه این منطقه ضروری است؛ ولی آیا این امر ضروری است که برای هر بخش از کشور یک سازمان ایجاد شود و چرا یک سازمان واحد توسعه دریایی ایجاد نشود تا تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه یک بار برای همیشه صورت گیرد.

فرشچی در بخش دیگری از سخنان خود به زباله‌های پلاستیکی دریایی اشاره کرد و یادآور شد: بر اساس آمارها در هر ثانیه ۱۶۰ هزار کیسه پلاستیکی در دنیا تولید می‌شود و اگر ما بخواهیم راهکاری برای کاهش زباله‌های پلاستیکی ارائه دهیم، باید دارای سیاست‌های ملی باشیم.

معاون امور محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به آخرین جلسه لایروبی که در خصوص محیط زیست دریا برگزار می‌شود، گفت: در این جلسه تصمیم‌گیری بر آن شد که کشورها علاوه بر سطح ملی و منطقه‌ای نیاز به مکانیزم‌های جهانی به منظور کاهش تولید زباله‌های پلاستیکی دریایی دارند.

وی با اشاره به عضویت ایران در کنوانسیون‌های مختلف دریایی افزود: اگر ما بخواهیم نسبت به کاهش زباله‌های دریایی اقدام کنیم، باید کارگروهی متشکل از ذی‌نفعان ایجاد شود.

کد خبر 408680

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha