همشهری آنلاین: رییس پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با بیان این که ۷ درصد زباله‌های جمع‌آوری شده از سواحل دریای خزر پلاستیک است، گفت: بخش عمده از ۲ میلیون تن پلاستیک تولید شده تبدیل به زیاله می‌شود.

۷ درصد زباله‌های سواحل دریای خزر پلاستیک است

به گزارش ايسنا، دکتر بهروز ابطحی در نشست "مراسم گرامیداشت روز جهانی دریاها و اقیانوس‌ها"، منابع دریایی را منابع باارزش و عظیم توصیف کرد و افزود: از این رو برای مدیریت آن لازم است علم و شناخت لازم نسبت به این منابع داشته باشیم تا بتوانیم اندازه‌گیری‌های لازم دریایی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: در رشد حوزه دریا ۵ حوزه بیوتکنولوژی، انرژی‌های نوین دریایی چون جزر و مد، مواد معدنی بستر دریا، ژئو توریسم دریایی و آبزی‌پروری دریایی مطرح است.

ابطحی با اشاره به تلاش‌های تحقیقاتی جهانی یادآور شد: بر اساس آمارهای یونسکو 350 کشتی تحقیقاتی در دنیا فعال است که بیشترین تعداد مربوط به کشور آمریکا با 50 کشتی می‌شود.

رییس پژوهشگاه علوم جوی، تعداد کشتی‌های تحقیقاتی کشورهای کره جنوبی و ترکیه را هر کدام 35 کشتی عنوان کرد و ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد از یک تا 4 درصد بودجه کشورها صرف تحقیقات دریایی می‌شود.

وی به رتبه علمی ایران در حوزه رشد علمی اقیانوس‌شناسی و دریاها اشاره کرد و یادآور شد:  ایران از لحاظ رشد علمی بر اساس پایگاه اسکوپوس ظرف مدت 20 سال از رتبه 50 به رتبه 16 جهانی رسید.

به گفته وی، ایران در سال 2017  از لحاظ رشد علمی رتبه ۱۶ جهانی دست یافت.

ابطحی، رتبه علمی در حوزه اقیانوس‌شناسی و زمین‌شناسی ایران را 35 در دنیا عنوان کرد و گفت: ایران در حوزه اقیانوس‌شناسی در سال 1997 رتبه 102 جهانی را داشت که این رتبه در سال 2007 به رتبه 41 ارتقا یافت.

وی آلودگی دریاها با مواد پلاستیکی را از جمله چالش‌های این حوزه عنوان کرد و یادآور شد: از سال 1950 تا 2012 حجم زباله‌های دریا از 1.7 میلیون تن به 278 تن رسیده است.

رییس پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی با تاکید بر این که در کشور 2 میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود که بخش عمده آن بدون بازیافت تبدیل می‌شود، خاطر نشان کرد: در سواحل دریای خزر  از 7 درصد 6 هزار و 60 تن زباله جمع‌آوری‌شده پلاستیک است.

کد خبر 408650

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha