همشهری آنلاین: عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل گفت: زباله‌سوزها کاربردهایی محدود داشته و راه‌حل اصلی برای مشکل زباله مازندران نیست.

تنها ۲۰ درصد زباله‌های مازندران ارزش سوزاندن دارند

به گزارش ايسنا، عزیزعابسی، دبیر کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به این که مشکلات زیست محیطی و زباله در سال‌های اخیر توجه عموم مردم را به خود جلب کرده است، اظهار کرد: آلودگی دریا، وجود زباله در تمامی شهرهای مازندران و مشکلات زیست محیطی از موضوعاتی بوده که در چند سال اخیر به چالش اصلی برای مسئولان و مردم تبدیل شده است.

  • مازندران مدیریتی برای زیرساخت پسماند نداشته است

وی با اشاره به این‌که مازندران در تمامی سال‌های گذشته مدیریتی برای زیرساخت پسماند، دفع بهداشتی زباله و لندفیل یا گورستان ضایعات نداشته است تصریح کرد: مازندران به طور میانگین 650 تا 700 میلی‌متر بارندگی دارد و این بارش‌ها از روی زباله عبور کرده و منجر به تولید شیرابه‌هایی خواهد شد که آلایندگی بالایی دارد.

عابسی با بیان این که همین شیرابه‌ها باعث شده تا منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی آلوده شوند و تاکنون نیز هیچ اقدامی برای رفع این معضل در استان انجام نشده است، افزود: پسماندها یک چالش در تمام دنیا بوده و تنها مختص ایران و مازندران نیست، اما این چالش با مدیریت صحیح قابل فرصت‌سازی است.

دبیرکارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران یادآور شد: در تمام دنیا پسماندهای شهری با پسماندهای صنعتی، عفونی و بیمارستانی تفکیک می‌شوند و این مورد باید در کشور ما هم صورت گیرد.

  • چگالی زباله در ایران بیش از سایر کشورهاست

وی با اشاره به گام‌های مهم برای مدیریت پسماند، یادآور شد: گام اول پس از کاهش زباله تفکیک است، چرا که چگالی زباله در ایران بالای 300 کیلوگرم بر مترمکعب و دارای رطوبت بالا و همچنین به سرعت باعث فساد و تجدیدپذیری هستند در حالی که در کشورهای پیشرفته به علت خشک بودن و بسته‌بندی مناسب محصولات زباله‌ها از وزن پایین‌تری برخوردارند.

  • برای حدود 20 درصد از زباله‌ها تفکیک از مبدا شود

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با تاکید بر این که موضوع زباله در ایران به علت سنگینی و رطوبت زیاد باید با روش مناسب مدیریت شود به ارائه راهکار پرداخت و خاطرنشان کرد: برای حدود 20 درصد از زباله‌ها باید تفکیک از مبدا صورت گیرد، چراکه قابل استفاده مجدد است.

عابسی با یادآوری این نکته که کمپوست کردن مواد فسادپذیر می‌تواند در مدیریت پسماند کمک‌کننده باشد تصریح کرد: بخشی از راهکار درخصوص مشکل زباله به فرهنگ شهری مرتبط شده و باید در این خصوص فرهنگ‌سازی انجام شود.

دبیر کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران اظهار کرد: 10 تا 25 درصد زباله‌ها به غیر از سوختن هیچ ارزش دیگری ندارند و فقط می‌توان با سوختن از آنها انرژی تولید کرد. این نکته را باید توجه داشت که بیش از 75 درصد از زباله‌ها نباید داخل زباله‌سوز شوند، چرا که هیچ سودی ندارند.

  • باید در ساماندهی محل‌های دپوی زباله گام‌های اساسی برداشت

عابسی با اشاره به این که هیچ روش جادویی برای دفع زباله در دنیا وجود ندارد، یادآور شد: مدیران اگر در پی خرید زباله‌سوزهای گران قیمت هستند، باید بدانند که با این هزینه‌ها می‌توان برای ساماندهی محل‌های دپوی زباله گام‌های اساسی برداشت.

  • دفن ایمن، بازیافت و کمپوست از راهکارهای اساسی برای عبور از چالش زباله است

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل درخصوص راهکارهای مفید برای عبور از چالش زباله گفت: دفن ایمن، بازیافت، کمپوست و زباله‌سوز از راهکارهای اساسی برای عبور از چالش زباله هستند که مدیران باید به ترتیب اولویت در پی آن‌ها باشند.

عابسی با اشاره به این که هیجانی وارد شدن به مسئله زباله‌ها و تمرکز صرف در زباله‌سوزها می‌تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد تصریح کرد: همان طور که دفن، شیرابه‌ها و کمپوست زباله خطراتی را به همراه دارد، زباله‌سوزها هم می‌تواند دارای خطراتی باشند که مهم‌ترین آن آلوده کردن هوا بوده، که نیاز به سیستم‌های فیلتراسیون دارد.

  • باید برای آلایندگی زباله‌سوزها کاری کرد

دبیر کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران خاطرنشان کرد: اگر زباله‌سوز برای شهرهای پرجمعیت تهیه شود باید برای آلاینده‌ها و هزینه‌های بالای آن فکر اساسی شود.

وی با اشاره به این که هیچ منطقه‌ای از کشور به اندازه مازندران دارای سرسبزی و بارندگی نیست، تصریح کرد: مازندران تنها امید ایران و منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی است که نیاز به توجه ویژه‌ای دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل یادآور شد: برخی از تصمیمات غیرکارشناسی در حوزه زباله‌سوز یا سدسازی می‌تواند آسیب‌های زیادی را به دنبال داشته باشد؛ برای نمونه دریاچه ارومیه قربانی سدسازی‌های بی‌رویه شد.

  • فقط 20 درصد از زباله‌ها ارزش سوزاندن دارند

عابسی ادامه داد: تفکر ناصحیحی در میان مدیریت شهرداری‌های مازندران وجود دارد که با زباله‌سوز می‌توان مشکلات زباله را برطرف کرد، درصورتی که از نظر علمی چنین چیزی امکان‌پذیر نیست؛ چراکه فقط 20 درصد از زباله‌ها ارزش سوزاندن دارند و مابقی اگر در دستگاه زباله‌سوز قرار بگیرند می‌توانند مشکلات زیست محیطی بسیاری را ایجاد کنند.

دبیر کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران گفت: زباله‌سوزهایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان برق تولید کرد. در مازندران پس از فصل برنج، تمامی کاه‌ها سوزانده می‌شود در حالی که از این کاه‌ها پس از جمع آوری می‌توان در کمپوست و زباله‌سوز استفاده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان این که برای پیشرفت، باید هزینه‌ها و سختی‌های مربوط به خودش را پرداخت کرد و هیچ موفقیتی بدون هزینه امکان‌پذیر نخواهد بود گفت: اگر می‌خواهیم مشکلات زیست محیطی و زباله مازندران برطرف شود، باید از امکانات موجود به صورت یکپارچه استفاده کرد.

  • بسیاری از شهرداران مازندران درک درستی از مسائل محیط زیستی و زباله ندارند

دبیر کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به رسالت اصلی این کارگروه یادآور شد: رسالت اصلی این کارگروه موضوع پسماند است که باید با تولید فکر نسبت به برطرف کردن این مشکلات اقدامات لازم صورت گیرد.

عابسی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از شهرداران مازندران به دلیل نداشتن تخصص، درک درستی از مسائل محیط زیستی و زباله ندارند که لازم است برای این مسئله کتاب‌هایی تالیف و در مدارس تدریس شود.

کد خبر 406462

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha