همشهری آنلاین: یک کارشناس شیمی، نوع زباله مدفون شده و محل دفن مناسب برای زباله را از فاکتورهای مدیریت پسماند دانست و گفت: دفن زباله باید در محل‌هایی دور از آب، جنگل و دریا صورت گیرد تا کم‌ترین آسیب محیط زیستی را به دنبال داشته باشد.

ضرورت دور شدن زباله از جنگل و دریای شمال

به گزارش ايسنا، سودابه خلیلی به افزایش رشد جمعیت استان مازندران به دلیل مشکلات ریزگردها در مرکز و جنوب کشور اشاره کرد و ضمن بیان مشکلات محیط زیستی حاصل از افزایش جمعیت افزود: با توجه به رشد جمعیت و همچنین هجوم گردشگران و مسافران به استان مازندران حجم زباله تولیدی استان به نسبت جمعیت بسیار افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که مازندران استانی سبز و دارای محیط زیستی گسترده است، تاکید کرد: به دلیل مشکلات ناشی از افزایش جمعیت و متعاقب آن انبوه زباله، مبحث مدیریت پسماند باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.

این کارشناس شیمی، فعالیت‌های اعمال شده توسط برخی شهرداری‌ها نظیر تصفیه شیرابه حاصل از زباله و دفن آن را بخشی از فعالیت مدیریت پسماند دانست و گفت: استفاده از روش‌های کمک‌کننده در کنار پروژه‌های فعلی می‌تواند به کاهش آسیب‌های این معضل استان کمک کند.

وی، عمده مشکل مدیریت پسماند را در بخش آموزش دانست و خاطرنشان کرد: نبود آموزش برای تفکیک زباله از مبدا جدی‌ترین مشکل بوده و باید در این راستا آگاهی‌های لازم صورت گیرد.

این کارشناس شیمی با یادآوری مبحث آموزش به عملکرد کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در کشور سوئد این آموزش از ابتدا در مدارس مطرح شده و طی یک پروژه عملیاتی منسجم با آموزش‌های همگانی و همزمان به عموم مردم مدیریت پسماند اجرایی می‌شود.

خلیلی، ایجاد سطل‌های مختلف و منحصر به نوع زباله را بخشی از پروژه آموزش و در راستای عملیاتی کردن هدف مدیریت پسماند، عنوان و تاکید کرد: مبحث آموزش در کنار عمل به آن به شکل کاملا جا افتاده در کشورهای پیشرفته به شهروندان القا شده و همه موظف به اجرای آن هستند.

وی در ادامه به مبحث نظارت در کنار آموزش، اشاره و تصریح کرد: زمان اعطای مجوز به یک فعالیت تجاری، بازرگانی یا صنعتی می‌توان مباحث زیست محیطی آنان را در اولویت قرار داد و با سخت‌گیری در این موارد و اعمال جرایم بازدارنده مانع از آسیب‌های این واحدها و شرکت‌ها به محیط زیست شد.

خلیلی، زباله‌سوزها را به دو نوع (Incinerator) و (gasifier) تقسیم‌بندی و تشریح کرد: در مدل اول نیاز به تامین انرژی در قالب سوخت است تا بتواند عمل سوزاندن انجام شود اما در مدل دوم نیازی به سوخت نیست. مدل اول برای سوزاندن هر زباله‌ای مناسب نبوده اما در مدل گاسیفایر ضمن این که عملیات سوزاندن با هوا انجام شده، سازگاری بیشتری با طبیعت نیز دارد و برای هر نوع زباله‌ای کاربرد و کارایی دارد.

کد خبر 420917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار