همشهری آنلاین: معاون بهداشت در نشست معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران بر ضرورت عملیاتی شدن برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تاکید کرد.

معاون وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، دکتر علی اکبر سیاری با بیان این که بیماری‌های غیرواگیر معضل امروز ماست که موجب مرگ زودرس می‌شود، گفت: در این خصوص سازمان بهداشت جهانی 14 شاخص را تعریف کرده و ایران در دنیا با برنامه‌هایی که در این زمینه انجام داده، هم اکنون در رتبه دوم است.

وی با بیان این که برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در 4 شهرستان پایلوت شده است گفت: آموزش نیروها انجام و بسته خدمت لازم تعریف شده است بنابراین این برنامه به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های بهداشت باید عملیاتی شود.

سیاری گفت: ارتقای کیفیت برنامه‌ها و کسب رضایتمندی بیشتر مردم نیز از اولویت‌های دیگر است.

معاون بهداشت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت را یکی دیگر از اولویت‌های این معاونت دانست و گفت: در این زمینه از نظر پوشش جمعیتی، شیراز، گناباد، قم، خراسان جنوبی و اردبیل، از نظر تعداد واحدهای تحت پوشش تهران، اردبیل، گناباد، البرز و زنجان و از نظر تعداد کاربران، تهران، زنجان، شیراز، شهید بهشتی و یزد رتبه‌های اول تا پنجم را کسب کردند.

وی با بیان این که ادغام برنامه کنترل و پیشگیری از ایدز یکی دیگر از اولویت‌هاست، گفت: 50 کشور دنیا توانسته اند 50 درصد میزان ابتلا به ایدز را کاهش دهند.

سیاری با اشاره به اهمیت توجه به موج سوم ایدز از راه جنسی، گفت: پخش سریال پریا میزان مراجعه در کشور جهت تشخیص را 8 برابر و تست‌ها را 4 برابر کرد.

معاون بهداشت در ادامه افزود: فصل عفونت‌های حاد تنفسی است و باید مراقبت بیشتری کنیم و مردم نیز توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی بر اجرای نظارت سطح به سطح تاکید کرد و بیان داشت: اولویت‌های سال 95 قبلا اعلام شده و در این نشست همین اولویت‌ها را دنبال می‌کنیم.

دکتر سیاری خطاب به معاونین بهداشتی افزود: سیستم شبکه بهداشت شهری تقریبا کامل شده و از بخش خصوصی نیرو گرفتیم باید توجه کنید که این نیروها آموزش دیده و مانند بهورزان دلسوزانه کار کنند.

کد خبر 355883

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی