همشهری آنلاین: ۵۰ میلیون پرونده الکترونیک سلامت برای ایرانیان تاکنون تشکیل شده است.

معاون وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، معاون وزير بهداشت، در برنامه پایش شبکه یک سیما گفت: از سال 93 که طرح تحول بهداشت در دولت یازدهم شروع شد باید اطمینان می‌یافتیم که مردم در نزدیکترین محل سکونت خود به خدمات بهداشتی، درمانی دسترسی دارند و از این خدمات بهره مند شوند و از آنها به این طریق حفاطت مالی به عمل آید.

سياري افزود: این برنامه تحت عنوان UHC یا پوشش همگانی سلامت اجرا شد و اولویت اول را به روستاییان و حاشیه نشینان شهرهای بزرگ دادیم. بنابراین به سراغ استانداری‌ها و فرمانداری‌ها رفتیم و فهرست سکونتگاه‌های غیررسمی را گرفتیم. جمعیت تحت پوشش را سرشماری و سپس امکان سنجی کردیم.

وی ادامه داد: در قدم بعدی سیستم درست کردیم. چون برای سرویس‌دهی نیاز به سیستم داشتیم. سیستم تشکیل شده از واحدی که می‌خواهد خدمت ارائه کند و دوم تجهیزات لازم برای خدمت رسانی و سوم نیروی انسانی و چهارم برنامه‌های لازم برای خدمت رسانی.

وی گفت: فضا را از مردم اجاره کردیم و نیرو را هم نداشتیم از بخش خصوصی گرفتیم و آموزش دادیم. مشکلات آسیب‌های اجتماعی و بیماری‌های غیرواگیر در حاشیه شهرها را احصاء کردیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ابراز داشت: به عنوان مثال از 3 میلیون نفر جمعیت شهر مشهد یک میلیون و 200 هزار نفر حاشیه‌نشین هستند ، لذا اولویت اول را مشهد گذاشتیم.

سیاری بیان کرد: سه شهر مشهد، تبریز و کرج که بیشترین حاشیه نشین را دارند در اولویت قرار دادیم. قبل از اینکه برنامه ما کشوری شود در کرج یک میلیون و 100 هزار نفر را تحت پوشش قرار دادیم.

وی افزود: خوشبختانه هم اکنون در همه جا نیروهای ما مستقر هستند و در حال تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای حاشیه‌نشینان و مردم هستند.

سياري اظهار داشت: گام بعدی ما ساختن فضاهای استاندارد مناسب برای خدمت رسانی بیشتر به مردم است تا مردم در مراجعه به ما از خدمات مناسب برخوردار شوند.

معاون وزير بهداشت خاطرنشان کرد: ما برای تمام گروه‌های سنی مردم از نوزاد تا سالمند در این مراکز و پایگاه‌های جامع سلامت برنامه داریم.

وی بیان داشت: مشکلات مردم در حاشیه شهرها بیشتر فقر، بیکاری و آسیب های اجتماعی مثل اعتیاد و بزه کاری است. ضمن اینکه خدمات شهری در حاشیه ها ضعیف تر ارائه می شود.

سياري افزود: اصولی هستند که برای ما خیلی مهم است یک توانمندسازی و مشارکت خود مردم، همکاری بین‌بخشی، عدالت و برابری. در این راستا کارشناس مراقب سلامت، یک کارشناس روان قرار دادیم که برای نخستین بار در سیستم PHC در دنیا این اتفاق می‌افتد. یک کارشناس تغذیه و یک پزشک هم در کنار اینها قرار دادیم.

معاون وزير بهداشت تاکید کرد: خدمات در این سیستم رایگان ارائه می‌شود و در تمام مناطقی که مردم مراجعه می‌کنند پرونده الکترونیک سلامت ایجاد کردیم برای حدود 50 میلیون نفر پرونده تشکیل شد و 21 میلیون نفر از شبکه الکترونیک سلامت خدمت می‌گیرند.

وی افزود: 436 قلم داروی تحت پوشش بیمه در مراکز و پایگاه‌های جامع سلامت در دسترس مردم است.

معاون وزيربهداشت گفت: قدم دیگر همزمان صدور دفترچه بیمه برای کسانی که بیمه نبودند که این امر در دولت تدبیر و امید محقق شد.

کد خبر 354834

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی