همشهری آنلاین: سازمان ملل اعلام کرد شمار افراد دارای ویروس ایدز یا اچ‌آی‌وی که داروهای ضد ایدز دریافت می‌کنند، فقط در پنج سال گذشته دو برابر شده است و در عین حال بر میزان‌ بالای عفونت با اچ‌آی‌وی در میان زنان جوان آفریقایی تاکید کرد.

AIDS

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گزارش جدید گروه ایدز سازمان ملل (UNAIDS) که روز دوشنبه ۲۱ نوامبر (اول آذر) منتشر شد، نشان می‌دهد این سازمان در مسیر رسیدن به هدف درمان کردن ۳۰ میلیون نفر با داروهای ضد رترو ویروسی (داروهای ضد اچ‌آی‌وی) تا سال ۲۰۲۰ است.

گروه ایدز سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حدود ۱۸.۲ میلیون نفر ازجمله ۹۱۰۰۰۰ کودک تا ژوئن ۲۰۱۶ به این داروهای نجات‌بخش دسترسی پیدا کردند.» 

اما این گزارش به خطرات بزرگی اشاره می‌کند که برخی از زنان جوان با آن مواجه هستند.

سال گذشته بیش از ۷۵۰۰ دختر نوجوان و زنان نوجوان هر هفته به ویروس ایدز یا اچ‌آی‌وی مبتلا شدند که عمده این موارد در کشورهای جنوب آفریقا رخ داده است.

میشل سیدیبه، رئیس گروه ایدز سازمان ملل (UNAIDS) پس انتشار این گزارش در شهر ویندهوک، پایتخت کشور آفریقایی نامیبیا گفت: «زنان جوان با تهدیدی سه‌گانه در برابر ویروس ایدز مواجه هستند. آنان هم در معرض خطر بالای عفونت اچ‌آی‌وی هستند، هم میزان‌ انجام آزمایش اچ‌آی‌وی در آنان کم است و هم میزان انجام درمان در میانشان پایین است.»

بر اساس داده‌های این گزارش از کشور آفریقای جنوبی زنان جوان و نوجوانان اچ‌آی‌وی را از مردان بزرگ‌سال می‌گیرند. بسیاری از مردان اچ‌آی‌وی را در سنین بالاتر زندگی می‌گیرند و باعث تداوم چرخه عفونت این ویروس می‌شوند.

این گزارش به بررسی در ایالت کوازولو- ناتال در آفریقای جنوبی اشاره می‌کند که نشان داد فقط ۲۶ درصد از مردان از وضعیت ابتلایشان به اچ‌آی‌وی باخبرند و فقط ۵ درصدشان درمان دریافت می‌کنند.

سیدیبه پیشرفت به‌عمل‌آمده در درمان اچ‌آی‌وی را ستود، اما هشدار داد که این پیشرفت‌ها «فوق‌العاده شکننده» هستند.

کد خبر 353397

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha