همشهری آنلاین: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به مناسبت روز جهانی ایدز، اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری، کنترل و کاهش بیماری ایدز در کشور را تشریح کرد.

ایدز

دکتر محمد مهدی گویا در گفتگو با وبدا، اظهار داشت: تا اوایل پاییز امسال در کشور 32 هزار و 670 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند و برآورد ما این است که تعداد مبتلایان به ایدز در کشور بین 75 تا 90 هزار نفر در کشور باشند و با سرعت در تلاش هستیم تا گروهی که از بیماری خودشان آگاهی ندارند را شناسایی کنیم و مورد مشاوره و آزمایش قرار دهیم.

  • پیشگیری و مراقبت از ایدز در برنامه خدمات بهداشتی حاشیه شهرها

وی با اشاره به دسترسی مردم ساکن در حاشیه شهرها به خدمات بهداشتی در قالب طرح تحول سلامت، یادآور شد: یکی از اهدافی که در اجرای این برنامه ارزشمند در نظر گرفته شده، پیشگیری و مراقبت از بیماری ایدز است که به طور ویژه در نظر گرفته شده و سال گذشته شاهد ادغام برنامه پیشگیری از ایدز در برنامه خدمات بهداشتی کشور به خصوص در حاشیه شهرها بودیم.

  • رسیدن به پایان ایدز، هدف جهانی تمام کشورها

گويا افزود: کشورهای دنیا تصمیم گرفتند که در 15 ساله هزاره سوم یعنی از سال 2015 تا 2030، اقدامات ویژه ای برای رسیدن به پایان ایدز را در دستور کار خود قرار دهند البته پایان ایدز به این معنی نیست که دیگر شاهد این بیماری نباشیم بلکه به این معنی است که بیماری ایدز نباید یک مشکل بهداشتی باشد و کشورها بتوانند به مرحله ای برسند که اگر فردی به بیماری ایدز مبتلا می‌شود، صرفا بر حسب اتفاق باشد و دیگر شاهد ابتلای میلیون‌ها نفر در سال نباشیم.

وی رسیدن به هدف پایان ایدز در دنیا را دارای دو فاز عملیاتی عنوان کرد و گفت: فاز اول این هدف از سال 2016 تا 2020 اجرا می‌شود که قرار است در این مرحله، تعداد مبتلایان سالیانه به ایدز در سال 2020 به کمتر از 500 هزار نفر در جهان برسد در حالیکه در شرایط کنونی هر ساله بیش از دو میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا می‌شوند و موارد مرگ ناشی از ابتلا به ایدز نیز باید تا سال 2020 به کمتر از 500 هزار مورد در سال برسد.

  • تصویب برنامه استراتژیک چهارم ایدز کشور

دکتر گویا از تدوین و تصویب برنامه استراتژیک چهارم ایدز کشور در ماه‌های پایانی سال گذشته در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور به ریاست رییس جمهور و عضویت 9 تن از وزرا خبر داد و گفت: این برنامه بر مبنای هدف جهانی پایان دادن به ایدز تهیه شده که باید بتوانیم ظرف 4 سال آینده 90 درصد از افراد مبتلا به این عفونت را در کشور شناسایی کنیم، 90 درصد از افراد مبتلا به ایدز تحت درمان باثبات و پایدار قرار گیرند و اطمینان حاصل کنیم که 90 درصد از افرادی که تحت درمان باثبات و پایدار قرار دارند، درمان مناسبی دریافت می‌کنند و تعداد ویروس در بدن آنها به حداقل ممکن رسیده و احتمال آلوده کردن افراد دیگر توسط آنها به صفر نزدیک شده است که به این اهداف، 90، 90، 90 می‌گویند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تمام سازمان‌ها و نهادهای درگیر با بیماری ایدز در کشور متعهد شدند که برای رسیدن به اهداف 90، 90، 90 نهایت تلاش خود را به کار گیرند.

  • بیماریابی ایدز دو برابر افزایش یافته است

وی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در حوزه کنترل و کاهش ایدز در کشور، یادآور شد: وزارت بهداشت برای افزایش بیماریابی برنامه‌های مدونی دارد به گونه ای که از زمان تصویب این برنامه تا کنون در کشور، با انجام مشاوره و آزمایش، بیماریابی ایدز دو برابر افزایش یافته است.

دکتر گویا اظهار داشت: دسترسی وزارت بهداشت به گروه‌های دارای رفتار پر خطر مانند رفتارهای پرخطر جنسی، اعتیاد تزریقی و یا مصرف هر گونه مواد اعتیاد آوری که می‌تواند افراد را در معرض ابتلا به ایدز قرار دهد، افزایش پیدا کرده و علاوه بر این، مشاوره با این افراد افزایش قابل توجهی یافته و توانسته ایم آنها را متقاعد کنیم که آزمایش‌های لازم را انجام دهند که تعداد مبتلایان تحت درمان نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

  • پیشگیری از انتقال ویروس HIV از مادر به فرزند

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، پیشگیری از انتقال ویروس HIV از مادر به فرزند را یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: هدف ما کاهش 90 درصدی انتقال ویروس ایدز از مادر به فرزند تا سال 2020 است و این برنامه ابتدا در 16 استان کشور آغاز شد و بر اساس برنامه استراتژیک چهارم ایدز کشور، بنا است پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به فرزند در تمام استان‌های کشور اجرا شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: همه تمهیدات لازم برای انجام آزمایش‌های سریع در زنان باردار، تشخیص عفونت احتمالی و تحت درمان قرار دادن آنها انجام شده است بنابراین مادران باردار، در اولین مراجعه، مشاوره و در صورت نیاز درمان می‌شوند، شانس انتقال ویروس آنها به فرزندش و دیگران به حداقل می‌رسد، عمر وی طولانی‌تر می‌شود و همسران آنها نیز تحت مراقبت قرار می‌گیرند و در صورت نیاز درمان می‌شوند.

دکتر گویا از افزایش اطلاع رسانی به مردم و گروه‌های پرخطر ایدز به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های استراتژیک چهارم ایدز کشور یاد کرد و گفت: افزایش اطلاع رسانی در مورد ایدز اهمیت بسیار زیادی دارد و بزرگترین نقش را در این مسیر، رسانه‌ها و به ویژه رسانه ملی بر عهده دارند به عنوان نمونه در زمان پخش سریال پریا، تعداد مراجعه کنندگان برای مشاوره ایدز به مراکز درمانی 8 برابر و تعداد افرادی که درخواست آزمایش برای تشخیص ایدز کرده بودند، 4 برابر افزایش یافت.

وی ضمن تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی به مردم و گروه‌های پر خطر در مورد بیماری ایدز، یادآور شد: علاوه بر این، آموزش جوانان به ویژه از طریق خانواده‌ها و مدارس با همکاری وزارت آموزش و پرورش و دیگر سازمان‌ها یکی از مهمترین برنامه‌های تحقق برنامه استراتژیک چهارم ایدز کشور است.

دکتر گویا گفت: یکی دیگر از برنامه‌های وزارت بهداشت، تقویت کیفی برنامه‌های کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد است و درمان با متادون و سرنگ و سوزن به قدر کافی در کشور گسترده شده و زمان آن رسیده که با کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی کیفیت آنها را افزایش دهیم.

  • مبتلایان به ایدز می‌توانند تا 60 سال پس از تشخیص عفونت ایدز زنده بمانند

وی از درمان باثبات و پایدار به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های وزارت بهداشت یاد کرد و افزود: زمانی که از ابتلای افراد به ویروس ایدز آگاهی پیدا می‌کنیم آنها را به مراکز درمانی ارجاع می‌دهیم و درمان آنها باید ویژگی‌هایی مانند انتخاب بهترین و مناسب ترین داروها و درمان با ثبات باشد یعنی مراجعه کننده از درمان تمکین کند و اطمینان حاصل کند که علاوه بر بهبودی، باعث طولانی‌تر شدن عمر وی می‌شود و این افراد می‌توانند تا 60 سال پس از تشخیص عفونت ایدز نیز زنده بمانند.

دکتر گویا اظهار داشت: از سال گذشته تاکنون 200 پزشک از سیستم بهداشتی کشور که عمدتا پزشک خانواده هستند به مدت دو هفته در مرکز تحقیقات ایدز کشور در دانشگاه علوم پزشکی تهران که همکار سازمان بهداشت جهانی و یکی از پیشرفته‌ترین مراکز آموزش ایدز در دنیا است، تحت آموزش ویژه پیشگیری از ایدز قرار گرفتند و آنها نقش درمان سرپایی را در تمام شهرستان‌های کشور بر عهده دارند که خوشبختانه از مراجعات مکرر و بی مورد به بیمارستان‌ها جلوگیری شده و بیماران در صورت نیاز به این مراکز ارجاع داده می‌شوند، درمان مبتلایان به ایدز راحت تر شده و باعث افزایش رضایتمندی و مراقبت از آنها شده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت یادآور شد: این 200 نفر از پزشکان خانواده شبکه ای را با مرکز تحقیقات ایدز کشور تشکیل داده اند و به تبادل تجربیات خود به صورت آنلاین می‌پردازند که در ارتقای درمان افراد مبتلا به ایدز موثر بوده است.
به گفته وی در حال حاضر، پیشرفته ترین تجهیزات تشخیصی ایدز در کشور وجود دارد و در 13 قطب کشوری، آزمایش‌های تشخیص ایدز در پیشرفته ترین نوع خود انجام می شود و امکان تشخیص عفونت ایدز در تمام شهرستان‌های کشور فراهم شده است.

  • خدمات درمانی ایدز در کشور رایگان است

دکتر گویا مهمترین ویژگی درمان مبتلایان به ایدز در ایران را رایگان بودن آن دانست و گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا، امکان درمان رایگان مبتلایان به ایدز وجود ندارد اما درمان ایدز در سراسر کشور به صورت رایگان انجام می‌شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: آموزش پیشگیری از ابتلا به ایدز به نوجوانان و جوانانی که دارای رفتارهای پرخطر هستند یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت است که به صورت آزمایشی در کشور در حال اجرا است که هدف آن، اطلاع رسانی، آموزش، مشاوره و انجام آزمایش برای نوجوانان و جوانان دارای رفتارهای پرخطر است تا موجب تغییر رفتار در آنها شود.

کد خبر 354248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار