همشهری آنلاین: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: دولت هر سال حدود ۳۰ میلیارد تومان برای تامین داروهای مورد نیاز افراد مبتلا به ویروس ایدز و بیماران آن هزینه می‌کند و تمام داروهای این بیماران رایگان است.

رییس سازمان غذا و دارو

به گزارش ايرنا، رسول دیناروند گفت: دولت هر سال داروهای مورد نیاز افراد مبتلا به ویروس ایدز را خریداری و تامین می‌کند و از طریق شبکه بهداشتی کشور به صورت رایگان بین افراد مبتلا توزیع می‌شود.

وي افزود: افراد مبتلا به ویروس ایدز هیچ مشکلی برای تامین دارو ندارند و دولت هر سال حدود 30 میلیارد تومان برای تامین داروهای مورد نیاز این افراد هزینه می‌کند، البته در گذشته بخشی از این هزینه از طریق کمک‌های بین‌المللی تامین می‌شد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: داروهای مختلفی برای افراد مبتلا به ویروس ایدز وجود دارد که اکثر آن‌ها در ایران وارداتی است البته چند قلم آن در کشور تولید می‌شود و در مواردی که داروی تولید داخل وجود دارد، خرید خارجی انجام نمی‌شود.

دیناروند افزود: با توجه به تعداد معدود افراد مبتلا به ایدز در ایران و آمار حدود 18 هزار نفری افراد تحت درمان، تولید همه داروهای مورد نیاز این بیماران در کشور صرفه اقتصادی ندارند اما تعدادی از اقلام دارویی مورد نیاز افراد مبتلا به ویروس ایدز، سل،‌مالاریا و هپاتیت که در بین مبتلایان به ویروس ایدز شایع است در کشور تولید می‌شود.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره آخرین وضعیت بدهی بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی گفت: کل بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و دارویی کشور حدود 10 هزار میلیارد تومان است که از این میزان حدود چهار هزار میلیارد تومان بدهی بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی است.

وی گفت: ‌سازمان‌های بیمه‌گر بخشی از بدهی خود را به داروخانه‌ها پرداخت کرده‌اند، مثلا سازمان تامین اجتماعی تا تیر امسال را تسویه کرده است و بدهی دی سال 94 مانده بود که پرداخت شد اما سازمان بیمه سلامت بدهی داروخانه‌ها را تا خرداد تسویه کرده است و باقی بدهی مانده است.

دیناروند افزود: بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌ها رقم کوچکی از کل بدهی آن‌هاست، آنچه فلج کننده است، بدهی بزرگ آن‌ها به بیمارستان‌های دولتی است که هنوز هیچ گشایش جدی در پرداخت بدهی‌های آنها که از سال گذشته مانده است، صورت نگرفته است و این بیمارستان‌ها نیز به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی حدود چهار هزار میلیارد تومان بدهی دارند.

کد خبر 354411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

دیدگاه خوانندگان