همشهری آنلاین: وزیر بهداشت در همایش روز جهانی ایدز گفت: در حوزه بیماری ایدز، وزارت بهداشت قربانی کم‌توجهی، کم‌کاری یا ناتوانی سایر متولیانی است که در بخش‌های خود مراقبت‌های لازم را انجام نمی‌دهند و بدین ترتیب، مردم دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.

همایش روزجهانی ایدز

دكتر سيد حسن هاشمي بر لزوم توجه متولیان امر به بحث پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد.

  • ايدز  مرز مي‌شناسد

وزير بهداشت افزود: در یک زمانی تلاش می‌شد که درباره بیماری ایدز نگاهی سیاسی وجود داشته باشد. فکر می‌کردیم که این بیماری مربوط به دیگران است اما بیماری مرز نمی‌شناسد و هر کجا که بی‌مبالاتی و بی‌بندوباری بیشتر باشد، بیماری‌های واگیر نیز بیشتر می‌شود.

  • بي‌مبالاتي همان قانون‌گريزي است

هاشمی گفت: به نظر من بی‌مبالاتی همان قانون‌گریزی است و باید توجه کرد که منطقه ما منطقه‌ای است که گرفتاری‌های بسیاری دارد. بنابراین نگرانی از بیماری ایدز نیز در آن بسیار جدی است.

  • ضرورت آگاهي‌بخشي و بيماريابي

وزیر بهداشت با اشاره به همکاری ۲۳ دستگاه برای پیشگیری از ابتلا به ایدز گفت: اطلاع رسانی، آگاهی‌بخشی و بیماریابی و درمان در بیماری ایدز باعث می‌شود تا تعداد مبتلایان به این بیماری کاهش یابد چرا که بخشی از پیشگیری نیز درمان است.

او بر بر لزوم اطلاع رسانی و آگاهی‌بخشی درباره  بیماری ایدز، گفت: خوشبختانه طراحی‌های خوبی برای بیماریابی و درمان بیماری ایدز صورت گرفته است.

هاشمی یکی از موضوعات با اهمیت در زمینه بیماری ایدز را بحث بیماریابی در کشور عنوان کرد و گفت: باید کانون‌ها و رفتارهایی را که منجر به شیوع این بیماری می‌شود، شناسایی و تلاش کنیم که اولا بیماری ایجاد نشود و اگر هم ایجاد شد، افراد با حفظ حرمت آن‌ها کامل بتوانند به مراکز ما مراجعه کرده و خدمات دریافت کنند.

  • نقش با اهميت رسانه‌ها

وزیر بهداشت افزود: پذیرش وجود و شیوع بیماری ایدز در کشور بخشی از موفقیت در زمینه کاهش و کنترل ابتلا به این بیماری است و همین که اجازه داده شد از صداوسیما به موضوع ایدز پرداخته شود جای تشکر دارد چراکه نقش رسانه‌ها بیش از نقش درمانی ما است.

او اشاره به نقش موثر آموزش و پرورش، آموزش عالی، ائمه جمعه و صدا و سیما و رسانه‌ها در اطلاع رسانی و پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز، افزود: مبتلایان به بیماری ایدز می‌توانند در قالب NGoها به عنوان سفیران سلامت در اطلاع رسانی و پیشگیری از این بیماری نقش داشته باشند.

هاشمی با بیان این که پذیرش وجود و شیوع بیماری ایدز در کشور بخشی از موفقیت در زمینه کاهش و کنترل ابتلا به این بیماری است، بر لزوم تدوین و اجرای بیشتر سیاست‌های اثر گذار در این زمینه تاکید کرد و گفت: نقش سیاستمداران و سیاستگذاران ایجاد زندگی سالم همراه با آرامش و رفاه نسبی برای مردم است.

  • توجه به نقش خانواده‌ها

وزیر بهداشت با اشاره به نقش محوری مادران در تربیت فرزندان، اظهار داشت: خانواده‌ها بخصوص مادران در آگاهی و اطلاع رسانی نسبت به ایدز نقشی موثر خواهند داشت.

 هاشمي  با تاکید بر ضرورت اثرگذار کردن سیاست‌هایی که می‌توانند در کاهش بار بیماری ایدز موثر باشند، ادامه داد: به عنوان مثال بحث طلاق در کشور ما بسیار جدی است. همچنین موضوع کودکان کار و مسائل اقتصادی کانون تولید این بیماری محسوب می‌شوند.

 او  افزود: اتفاقاتی مانند تصادفات که در کشور رخ می‌دهد، قابل پیشگیری هستند. در حال حاضر کشور ما از نظر میزان تصادفات رتبه پنجم را در دنیا دارد و باید فکر کرد که با ارتباطات سالم و ناسالمی که در فضاهای مختلف وجود دارد، کودکانی که پدر و مادرهایشان را در تصادفات از دست می‌دهند، چگونه می‌خواهند بزرگ شوند.

  • ضرورت توجه به بيماري‌هاي نوظهور

وزير بهداشت اظهارداشت: در دنیایی که همه افراد در معرض آلودگی هستند، آگاهی‌بخشی، نظارت، آموزش و محبت بهترین راه‌های موثر برای جلوگیری از این آلودگی هستند. البته مشکل ما فقط ایدز نیست بلکه باید به سایر بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های نوظهور هم توجه کنیم.

کد خبر 354387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

دیدگاه خوانندگان