همشهری آنلاین: نخستین گردهمایی سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت در حوزه ایدز با حضور معاون اجتماعی وزارت بهداشت، مدیر کل سازمان‌های مردم نهاد معاونت اجتماعی و جمعی از مسئولان وزارت بهداشت و سازمان‌های مردم نهاد سلامت در حوزه ایدز برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد هادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت نیز ضمن تاکید بر جایگاه سلامت در برنامه دولت‌ها و ضرورت سلامت جامعه ‌محور، گفت: حوزه سلامت، یکی از اولویت‌های اصلی دولت یازدهم و دوازدهم است. خوشبختانه در دولت یازدهم شاهد تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت بودیم و بر این اساس تشکل‌های غیردولتی و خیریه‌ها دارای یک محل رجوع در این وزارتخانه هستند و توانسته‌ایم روابط خود را با دیگر دستگاه‌ها و بخش‌ها برای توسعه سلامت افزایش دهیم؛ چراکه به دنبال کاهش مخاطرات سلامتی مردم و هزینه‌های نظام سلامت هستیم.

وی افزود: در نظام سلامت بدون مشارکت مردم و تشکل‌ها و ارتباطات برون‌بخشی نمی‌توان به جایگاه مناسب دست یافت. باید توجه کرد که در زمینه بیماری ایدز هم نیاز به فعالیت جدی و فرهنگ‌سازی داریم. متاسفانه شاهدیم که گسترش ایدز از طریق روابط جنسی نامتعارف در کشور، افزایش قابل توجهی داشته است.

ایازی خاطرنشان کرد: بیلبوردهایی که در سطح تهران درباره ایدز و مسایل آن نصب شد، بازتاب وسیعی داشت. ابتدا در برابر آن مقاومت و مخالفت زیادی شد، اما ما کوتاه نیامدیم تا بتوانیم مردم را آگاه کنیم. همچنین سریال پریا با نگاه کنترل و کاهش بیماری ایدز و آگاهی بخشی به مردم در این زمینه ساخته شد و بازتاب مثبتی در سطح جامعه داشت و البته بعد از آن شاهد افزایش میزان مراجعات مردم به آزمایشگاه‌ها به منظور انجام آزمایش‌های ایدز بودیم.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت همچنین گفت: شبکه تشکل‌های فعال در حوزه ایدز برای هم‌افزایی و جلوگیری از موازی‌کاری باید تشکیل شود تا گامی بزرگ در این راه برداریم. با هماهنگی انجام شده با وزیر کشور، مقرر شد نشستی از شورای اجتماعی کشور، به ایدز اختصاص داده شود و در آن جلسه گزارش این نشست را نیز ارایه خواهم داد.

در ادامه این نشست، دکتر مصطفی جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به نگاه باز معاونت اجتماعی و اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت نسبت به تشکل‌های غیردولتی، گفت: تلاش وزارت بهداشت در دولت یازدهم و به ویژه پس از تشکیل معاونت اجتماعی این است که از فعالیت سازمان‌های مردم ‌نهاد و تشکل‌های غیردولتی حمایت و امور آنها را تسهیل کند.

جمالی افزود: درهای معاونت اجتماعی وزارت بهداشت بر روی سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های فعال باز است و خواهان فعالیت گسترده و سازمان‌یافته این تشکل‌ها در راستای ارتقای سلامت همگانی هستیم.

بنابر اعلام وبدا، در ادامه این جلسه نمایندگان سازمان‌های مردم‌ نهاد به معرفی خود، تشکل و فعالیت‌های آن پرداختند و از میان تشکل‌های غیردولتی حاضر در نشست، ۶ سازمان مردم‌نهاد به عنوان هیات موسس شبکه ملی تشکل‌ها و موسسات فعال حوزه ایدز انتخاب شدند.

گفتنی است مقرر شد نخستین نشست هیات موسس شبکه ملی تشکل‌ها و موسسات فعال حوزه ایدز روز شنبه ۲۱ مرداد ماه برگزار شود.

کد خبر 378836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار