همشهری آنلاین: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: بررسی‌ها نشان داده است که ۲۵ درصد از افرادی دیابتی در کشور، دچار کم بینایی هستند.

۲۵ درصد دیابتی‌ها در ایران دچار کم بینایی هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مهدی مدرس زاده در آستانه برگزاری بیست و ششمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران، اظهارداشت: مهمترین قسمت چشم که از آن می‌توان به عنوان «مغز» چشم نام برد، شبکیه است. زیرا، تصاویر از طریق عصب بینایی به مغز فرستاده می‌شود و اگر شبکیه آسیب ببیند، بینایی افراد با مشکل مواجه می‌شود.

رئیس انجمن شبکیه و زجاجیه ایران با عنوان این مطلب که شبکیه قسمتی از مغز است که درون چشم قرار دارد، افزود: با توجه به سرعت بالای سوخت و ساز در شبکیه، بیماری‌های عروقی بیشتر روی این قسمت چشم تاثیر می‌گذارد.

مدرس‌زاده در ادامه از دیابت به عنوان مهم‌ترین علت بروز کم بینایی و نابینایی نام برد و گفت: ۱۰ درصد جامعه ایرانی مبتلا به دیابت هستند که ۲۵ درصد آنها گرفتار کم بینایی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اختلال در بینایی بین سن ۲۰ تا ۶۴ سالگی رخ می‌دهد، افزود: شایع‌ترین علت کم بینایی در این سن، دیابت است.

این فوق تخصص شبکیه با تاکید بر اینکه دیابت قابل پیشگیری و کنترل است، تصریح کرد: افراد دیابتی با انجام فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی مناسب، علاوه بر اینکه دیابت خود را کنترل می‌کنند، می‌توانند از بروز اختلال در بینایی چشم خود جلوگیری نمایند.

مدرس زاده در ادامه به وضعیت معالجه این دسته از افراد اشاره کرد و افزود: قند خون بالا باعث می‌شود مویرگ‌های شبکیه آسیب دیده و در نتیجه «ورم شبکیه» رخ می‌دهد که باعث کم شدن قدرت بینایی فرد می‌شود.

وی گفت: در این وضعیت می‌توان با استفاده از اشعه لیزر و تزریق داروی چشمی، اختلال بینایی را کنترل و درمان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: تشدید آثار دیابت در شبکیه منجر به بسته شدن مویرگ‌های چشم شده و در نتیجه خون به شبکیه نمی‌رسد که در نتیجه آن عروق غیر عادی در شبکیه ظاهر می‌شود و این عروق نابجا بافت‌های غیر عادی ایجاد می‌نماید که شبکیه را تحت کشش قرارداده از جای خود جدا می‌نماید. در این صورت، درمان مي‌بایست با عمل جراحی صورت بگیرد که البته بینایی فرد کامل نخواهد بود.

به گفته مدرس‌زاده، انجام کارهای درمانی بر روی چشم افراد مبتلا به دیابت، منوط به کنترل قند خون، چربی و فشار خون خواهد بود.

بیست و ششمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران در روزهای ۲۲ تا ۲۵ آذر ۹۵ در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

کد خبر 353349

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha