همشهری آنلاین: گروه طالبان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که عملیات بهاری خود را ازصبح روزسه شنبه در سراسر افغانستان آغاز کرده است. مقام های امنیتی و نظامی افغانستان در این باره واکنش رسمی نشان نداده‌اند.

 طالبان مدعی آغاز عملیات سراسری این گروه در افغانستان شد

به گزارش ايرنا، گروه طالبان شاخه اختر محمد منصور روز سه شنبه با انتشار بيانيه اي اعلام كرد كه اين عمليات را در احترام به رهبر سابق اين گروه ملا محمد عمر به نام وي نامگذاري كرده است.

طالبان اعلام كرد كه حملات انتحاري، نفوذي، هدف قراردادن قرارگاه ها، مراكز نظامي و اداري نظاميان داخلي و خارجي، عمليات هاي تهاجمي مستقيم بر نيروهاي امنيتي افغان و سربازان خارجي، حملات هدفمند و چريكي در داخل شهرها از جمله اهداف مهم اين عمليات خواهد بود.

اين گروه روز وشنبه در شهرستان سرخرود استان ننگرهار واقع در شرق افغانستان اقدام به عمليات انتحاري در مقابل اتوبوس حامل نظاميان كرد كه دست كم 12تن كشته و38 تن ديگر زخمي شدند و در بين كشته شدگان افراد غيرنظامي مشاهده شدند.

طالبان گفته است كه افرادي كه عليه منافع اين گروه تشخيص داده شوند، در اين عمليات ها از بين برده مي شوند.

گروه طالبان مدعي است كه با انجام اين عمليات نيروهاي اين گروه مناطق بيشتري از افغانستان را تصرف خواهند كرد.

دولت افغانستان در رابطه بااين بيانيه طالبان وعمليات انها واكنش نشان نداده است، اما پيش از اين، از آغاز «شفق» در سال 1395 عليه گروه طالبان خبر داده بود.

دولت افغانستان، طالبان را دررويارويي با نيروهاي افغان ناتوان دانسته و متهم به بمب گذاري و حملات انتحاري عليه غير نظاميان كرده است كه بر اثر آن افراد بي گناه كشته و يا زخمي مي شوند.

برخي از تحليل گران افغان مي گويند افزايش تحركات طالبان با هدف وادار ساختن دولت افغانستان براي پذيرش پيش شرط هاي آنان در گفت و گوهاي صلح صورت مي گيرد.


گروه طالبان براي شركت در گفت وگوهاي صلح بر اساس نقشه راه كه چهار كشور پاكستان، چين، آمريكا و افغانستان در اسفند ماه سال گذشته آن را ترسيم كردند، خواستار خروج نيروهاي خارجي و خارج شدن نام اين گروه از فهرست سياه سازمان ملل و آزادي زندانيان خود شده است.
دولت افغانستان با رد پيش شرط هاي طالبان به تازگي اعلام كرده است كه در صورت حضور نيافتن اين گروه در گفت و گوهاي صلح چهار كشور ترسيم كننده تقشه راه صلح از تمامي امكانات خود براي سركوب اين گروه استفاده خواهند كرد.
با اين حال شماري از تحليل گران افغان نسبت به مقابله پاكستان با نيروهاي طالبان در صورت خودداري آنان در گفت و گوهاي صلح خوش بين نيستند و حالت جنگ و صلح در افغانستان تداوم خواهد يافت.

 

کد خبر 330354

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha