همشهری‌آنلاین: بشار اسد در واکنش به انتشار اخباری درباره تصمیم عربستان و ترکیه برای لشکرکشی به سوریه تصریح کرد: عربستان و ترکیه درباره مداخله زمینی در سوریه تصمیم‌گیرنده نیستند و قدرت تغییر نقشه را ندارند.

asad

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در سخنانی مقابل اعضای شورای سندیکای وکلای مرکزی و شوراهای فرعی استان‌ها در دمشق گفت: حقیقت این است زمانی که ما درباره این مسئله که ترکیه یا عربستان حمله خواهند کرد، صحبت می‌کنیم این یعنی ما آن را خیلی بزرگ می‌کنیم و گویی که این دو کشور تصمیم‌گیرنده هستند و اراده جنگ را در اختیار دارند و می‌توانند نقشه را تغییر دهند در حالی که این دو کشور در حال حاضر فقط دو کشور هستند که دستورات را اجرا می‌کنند.

اسد گفت: ترکیه و عربستان با هدف باج‌گیری فقط بوق و کرنا راه انداخته‌ و نقش شیپورچی را دارند و اگر به آنها اجازه داده می‌شد از مدت‌ها پیش دست کم از چند ماه پیش حمله را آغاز کرده بودند. ما باید به ارباب این کشورها نگاه کنیم و ببینیم که آیا قدرت‌های بزرگ تمایلی به ورود به این جنگ دارند یا خیر. ما نباید به قدرت‌های حاشیه‌ای نگاه کنیم که هیچ نقشی جز اجرای دستور اربابانشان ندارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار اسد گفت: برخی احتمالا مرتکب حماقت‌هایی می‌شوند اما کشورهای اصلی هرگز به کسی اجازه نمی‌دهند که یک‌جانبه تصمیم بگیرد.

او پیشتر احتمال مداخله عربستان و ترکیه را در سوریه بعید ندانسته بود اما تاکید کرده بود که سوریه با این مداخله مقابله خواهد کرد.

اسد گفت: دشوار است که ظرف یک هفته آتش‌بس در سوریه برقرار شود. همه می‌گویند خواهان توقف درگیری‌ها ظرف یک هفته هستند. بسیار خوب چه کسی قادر است تمامی شروط یا خواسته‌ها را ظرف یک هفته برآورده سازد؟ هیچ کس. چه کسی با تروریست‌ها صحبت خواهد کرد؟ در صورتی که یک گروه تروریستی با آتش بس مخالفت کند چه کسی آن را محاکمه خواهد کرد؟ از نظر عملی صحبت کردن در این باره دشوار است.

اسد تصریح کرد: اولویت مبارزه با تروریسم است. توقف درگیری‌ها نیاز به اصولی برای رسیدن به آشتی‌ها یا حل و فصل‌ها دارد. پرداختن به موضوع آتش بس و نه تروریسم در مذاکرات ژنو دلیلی بر شکست افراد مسلح و تغییر واقعیت بر روی خاک است.

او افزود: توقف درگیری‌ها به معنای این نیست که تمامی طرف‌ها سلاح را کنار بگذارند. آتش بس در درجه اول به معنای پایان دادن به تقویت پایگاه‌های تروریست‌هاست. به این معنا که اجازه انتقال سلاح یا مهمات را به آن‌ها ندهیم.

اسد گفت: هرگونه انتقال سیاسی در کشور باید از طریق قانون اساسی کنونی انجام بشود. در واقع پیشنهاد تشکیل هیئت دولت انتقالی خروج از قانون اساسی محسوب می‌شود.

او هیئت مخالفانی را که در ریاض تشکیل شد خیانتکار و تروریست خواند و گفت: هر کشوری در جهان مخالف مذاکره کردن با تروریست‌هاست.

اسد گفت: جنگ در سوریه جنگی جهانی است که تا دریای چین هم کشیده می‌شود. نقشه همواره تجزیه منطقه براساس طایفه‌ای بوده و همچنان همین گونه خواهد بود.

کد خبر 325330

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha