همشهری آنلاین- مهدی تهرانی: آرتور پن (Arthur Hiller Penn) در ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۲۲در فیلادلفیای آمریکا به دنیا آمد. از ۴ سالگی به مغازه پدر می‌رفت و با دقت آنچه را پدر روی ساعت‌های ظریف انجام می‌داد، تماشا می‌کرد.

آرتور پن

 در 21سالگی در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و در ژوئیه 1945توسط جاشوا لوگان کشف و به گروه تئاتری او ملحق شد.

پن پیش از آن که به همگروهی‌هایش ، نظیر مارلون براندو و پل نیومن در آکتورز استودیو ملحق شود، در کارولینای امریکا به تحصیل سینما و هنرهای نمایشی پرداخت . او در اوایل دهه 50جذب تلویزیون شد و با 3نمایشنامه یا تله تئاتری که به صورت اریژینال نوشت ، موقعیتش در 30سالگی در تلویزیون تثبیت شد؛ ضمن این که در همان سالها کارگردانی صحنه و کارگردانی هنری در تلویزیون NBCرا تجربه کرد.

در سال 1956، فیلم داستانی تلویزیونی "معجزه گر" او را تا ردیف بهترین کارگردانان هنری تلویزیون بالا برد؛ از این رو بین 1958تا 1961به برادوی بازگشت و و اجراي تئاتري اين اثر را به روی صحنه برد.

از 1958 کارگردانی در سینما را آغاز کرد. اولین فیلم مهم او در همین سال با نام "تیرانداز چپ دست"برایش موفقیت های بسیاری را به دنبال داشت .

معجزه‌گر را نیز که چند سال پیش از آن به صحنه برده بود، این بار در 1962و در قالب فیلم سینمایی ساخت . با این حال وقتی در سال بعد کارگردانی فیلم سینمایی "قطار" را شروع کرد، پس از یک هفته عذرش خواسته شد. این اتفاق سبب شد عزمش را بیشتر جزم کند تا این که در سال  1965"میکی" و یک سال بعد آن "تعقیب" را با بازیگری مارلون براندو بسازد و تمام شبهات را در خصوص توانایی اش در کارگردانی سینما از اذهان پاک کند.

آرتور پن در سال 1967فیلم تاریخی و مطرح "بانی و کلاید" را ساخت که این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم ، بهترین کارگردانی ، بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد، بهترین بازیگر نقش دوم زن و مرد و بهترین فیلمنامه شد؛ اما فقط اسکار بهترین فیلمبرداری (برای برنت گافی ) و اسکار بهترین بازیگری نقش دوم (برای استل پارسونز) نصیب آن شد.

به هر روی ، آرتور پن کارگردانی است که در ساخت فیلم های اکشن و تعقیب و گریز، از استادان مهم به شمار می آید. این در حالی است که پن می تواند با توجه به گونه های مختلف فیلمسازی ، انگاره های عشق ، عطوفت و مردم دوستی را لابلای فیلم های خشن و اکشن خود جای دهد؛ بی آن که محکوم به بی منطقی و آشفته سازی شود. ضمن این که این نوع فیلمسازی منجر به سبک خاصی شد که تنها پن و معدود کارگردانانی دیگر از آن پیروی می‌کنند.

آرتور پن کارگردان و تهیه‌کننده سینمای آمریکا به خاطر کارگردانی فیلم‌های کلاسیک خود هنوز در اذهان سینما دوستان باقی مانده است.

  • فيلم‌هاي عمده:

تيرانداز چپ دست/1958

معجزه گر/ 1962

ميكي وان/ 1965

تعقيب/ 1966

باني و كلايد/1967

بزرگمرد كوچك/1970

ميسوري از هم مي‌پاشد/1976

هدف/1985

مرگ زمستان/1987

  • افتخارت

3 بار نامزدي اسكار براي فيلم هاي معجزه گر 1963/ / باني و كلايد 1968 / رستوران آليس1970

1 نامزدي گلدن گلوب براي فيلم باني و كلايد 1970

کد خبر 306036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =