همشهری آنلاین-مهدی تهرانی: والتر سالس کارگردان و تهیه‌کننده برزیلی سینمااست. ساخته‌های او در دهه ۹۰ باعث اعتلای سینمای برزیل گردید.

والترسالس

والتر سالس پسر يك بانكدار و سياستمدار برزيلي است. او در 23 سالگي وارد دانشكده هنرهاي دراماتيك دانشگاه‌كاليفرنياي جنوبي شد و در همين دوران با بسياري از سينما تك‌هاي دو و برش ازتباط برقرار كرد.

بين سالهاي 19986 تا 1994 والتر سالس به توليد فيلم‌هاي كوتاه و مستند پرداخت و سرانجام در 38 سالگي اولين فيلمش؛ زندگي‌جايي‌ديگر را ساخت كه در برزيل با اقبال فراوان روبرو شد.

او یکی از موفق‌ترین فیلم‌سازان آمریکای لاتین بوده‌است. سالس با کارگردانی فیلم ایستگاه مرکزی محصول 1998 به تثبيت رسيد.درام اجتماعي او در عمده جشنواره‌هاي معتبر دنيا به نمايش درآمدو جوايز فراواني نصيب برد.

ضمن اينكه ايستگاه مركزي برزيل موفق به دریافت جايزه  گلدن گلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان گرديد. سالس با اين موفقيت بيشتر به سمت و سوي سينماي مستقل رفت. در سال 2004 او با فيلم جاده اي خاطرات موتورسیلکت محصول 2004 بازهم به موفقيت رسيد.

سالس حالا به همه نشان‌ها و افتخارات رسیده است. هم گلدن گلاب برده و هم بفتا و هم اینکه شیر طلایی را به خانه برده و دوبار هم نامزد دریافت اسکار شده. او سه بار هم در کن شرکت کرده . كه آخرين بار با فيلم در‌جاده در كن 65 در اين فستيوال و در بخش مسابقه حضور پيدا‌كرده‌بود.

در جاده/۲۰۱۲/والترسالس

فيلم هاي عمده:

 سرزمین بیگانه (۱۹۹۶)

ایستگاه مرکزی (۱۹۹۸)

ماورای خورشید (۲۰۰۱)

خاطرات موتورسیلکت (۲۰۰۴)

آب تیره (۲۰۰۵)

پاریس، دوستت دارم (۲۰۰۶)

خط عبور (۲۰۰۸)

در جاده (۲۰۱۲)

کد خبر 274132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =