همشهری آنلاین: کمیته صلیب سرخ جهانی به شدت نسبت به کشتار و بمباران بی هدف مناطق مسکونی و تاسیسات زیربنایی شهر تعز در یمن توسط رژیم سعودی ابراز نگرانی کرد.

 ابراز نگرانی صلیب سرخ جهانی از حملات هوایی رژیم سعودی علیه یمن

به گزارش ايرنا به نقل از پایگاه اینترنتی خبرگزاری یمن 'سبأ'، «اولوویه شاسو» سرپرست دفتر صلیب سرخ جهانی در یمن با صدور بیانیه ای گفت: ما از طرفهای درگیر در تعز می خواهیم تا امنیت رفت و آمد آمبولانس ها و کادر پزشکی و نیروهای امدادرسان را فراهم کنند تا بتوانیم جان آسیب دیدگان را نجات دهیم و کمک های فوری بشردوستانه تقدیم شان کنیم.

شاسو توضیح داد: کادر پزشکی طی دو هفته گذشته برای رساندن خود به افراد مجروح با عبور از میان میدانهای نبرد و بمباران و حضور تک تیراندازها خطر را به جان خریده اند که این موضوع غیرقابل قبول است.

وی وضعیت بهداشت در استان تعز را بسیار وخیم توصیف کردو گفت: بیمارستانهای بسیار اندک استان تعز همچنان مشغول فعالیت هستند و علیرغم کمبود شدید دارو و تجهیزات پزشکی مجبورند، پذیرای تعداد بسیاری از مجروحان باشند.

شاسو در همین راستا به مشکلات فراوان فراروی کمیته صلیب سرخ جهانی برای توزیع کمکهای دارویی و پزشکی نجات بخش جان انسانها در میان بیمارستانها اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین بشردوستانه بین الملل طرفهای درگیر می بایست با اتخاذ تمامی تدابیر لازم امنیت جانی شهروندان و تاسیسات زیربنایی و مراکز درمانی و کادر پزشکی را تامین کنند.

شاسو تاکید کرد: می بایست گذرگاههای امنی برای آمد و شد کادر پزشکی فراهم کرد تا بتوانند خود را به افراد مجروح و بیمار برسانند.

از ششم فروردین آغاز تجاوز عربستان به یمن تاکنون بیش از 4 هزار یمنی که شمار زیادی از آنها را کودکان وزنان تشکیل میدهند کشته شدند.

علت تاخیر در برگزاری نشست ژنو، کارشکنی عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن است که گفته بود تا زمانی که جنبش انصار الله عقب نشینی نکند در مذاکرات ژنو شرکت نخواهند کرد.

عربستان و 9 کشور عربی دیگر به جز عمان از ششم فروردین حملات هوایی و دریایی علیه گروه مقاومت مردمی یمن را آغاز کردند و تاکنون بیشتر تاسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها و مدارس و حتی منازل مردم این کشور را بمباران کرده اند که در اثر آن بیش از چهار هزار یمنی از جمله صدها زن و کودک کشته شده اند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، جنایات عربستان در یمن نسخه دیگری از رویکرد و رفتار رژیم صهیونیستی در غزه است.

 

  • سازمان ملل: بیش از 400 کودک در یمن کشته شده اند

مسئولان سازمان ملل متحد با اشاره به این که هم اکنون 21 ایالت از مجموع 22 ایالت کشور یمن در آتش جنگ وخونریزی می سوزد اعلام کردند که تاکنون بیش از 400 کودک یمنی در اثر این درگیری ها جان خود را از دست داده اند.

دفتر سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز جمعه به نقل از کمیته هماهنگی کمک های انسانی این سازمان گفت که همزمان با شدت گرفتن درگیری های خشونت آمیز و بمباران های رژیم سعودی در یمن نیاز مردم این کشور به کمک های انساندوستانه نیز افزایش یافته است.

بر همین اساس درگیری های مسلحانه در شهرهای مختلف یمن و بمباران مناطق مختلف این کشور توسط نیروهای آل سعود و متحدین آنها 21 ایالت از مجموع 22 ایالت این کشور را به جهنمی از آتش و خون تبدیل کرده و بنا بر آمار صندوق کودکان سازمان ملل سبب مرگ بیش 400 کودک یمنی شده است.

دفتر سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به نقل از کمیته مذکور گفته است که با تداوم بمباران ها تاکنون دو هزار و 300 ساختمان اداری در شهرهای مختلف این کشور یا در اثر بمباران ها ویران شده اند و یا به تصرف گروه های درگیر درآمده اند.

کمیته مذکور اعلام کرده است که کمبود سوخت، امکانات و تجهیزات درمانی، شرایط ناامن و یا تخریب ساختمان ها موجب از کار افتادگی بیش از 160 مرکز درمانی و بهداشتی در یمن شده است.

بنا بر آمار یونیسف و کمیته هماهنگی کمک های انساندوستانه سازمان ملل، ادامه جنگ و خشونت در یمن موجب محرومیت دست کم دو میلیون نفر از کودکان یمنی از تحصیل و تعطیلی بیش از سه هزار و 500 مدرسه در این کشور شده است.

  • صنعا همچنان در آتش بمباران جنگنده های عربستان می سوزد

در همين حال  مناطق جبل النهدین، دار الرئاسه و بیت زبطان صنعا (پایتخت یمن) از شب جمعه تاکنون در آتش ناشی از بمباران جنگنده های متجاوز عربستانی می سوزند.

به گزارش پایگاه خبری ابابیل نت، شاهدان عینی گفتند: زبانه های آتش و دود غلیظ آسمان مناطقی از صنعا را سیاه کرده و صدای انفجارهای شدید در منطقه جبل النهدین پس از بمباران آن توسط جنگنده های متجاوز عربستانی همچنان شنیده می شود.

جنگنده های متجاوز عربستان از شب گذشته تاکنون شش بار منطقه جبل النهدین و دار الرئاسه صنعا و بیت زبطان را به طرز وحشیانه بمباران کردند.

ساکنان محلی ضمن تایید بمباران های وحشیانه مناطق مذکور توسط جنگنده های عربستان گفتند: هنوز آمار خسارت های جانی و مالی این تجاوز عربستان مشخص نشده است.

عربستان با ائتلاف 9 کشور عربی منطقه به جز عمان و با همراهی آمریکا از ششم فروردین سال جاری حملات گسترده ای علیه فقیرترین کشور عربی منطقه به اجرا گذاشت تا عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری فراری و مستعفی یمن را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابیون مردمی که امنیت شهرهای آن کشور را تامین می کنند، جلوگیری کند.

کارشناسان، حمله های عربستان به یمن و محاصره مردم این کشور را به جنایات رژیم صهیونیستی در قبال ساکنان غزه، تشبیه کرده اند.

کد خبر 305382

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha