همشهری آنلاین: دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: محتوای توافق با ۱+۵ برای ما مهم است و توافق خوب را هرگز فدای زمان و ضرب الاجل نمی‌کنیم.

به گزارش ایرنا به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المنار به تشریح دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات سیاسی، منطقه ای و امنیتی و مذاکرات ایران و 1+5 پرداخت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات هسته‌ای ایران و1+5 را فرصتی برای طرف مقابل عنوان کرد و اظهارداشت: با توجه به سابقه آمریکا در دشمنی با ملت ایران و اعمال تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه این مسیر توأم با بی اعتمادی و حفظ هوشیاری کامل دنبال می‌شود.

شمخانی، سیاست پیگیری مذاکرات هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر یک انتخاب و نه اجبار و با هدف حفظ توان صنعت هسته‌ای صلح آمیز و رفع تحریم‌های ظالمانه بر مبنای کمترین هزینه و از مسیر حقوقی و دیپلماسی دانست و تاکید کرد:این مسیر تنها گزینه پیش رو و فرصتی برای طرف مقابل است که مسیر همکاری را به جای تقابل دنبال کند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت؛ البته با توجه به سابقه آمریکا در دشمنی با ملت ایران و اعمال تحریم های غیرقانونی و ظالمانه این مسیر توأم با بی اعتمادی و حفظ هوشیاری کامل دنبال می شود و به هیچ وجه موضوعات غیر هسته‌ای از جمله مسائل نظامی کشور محل مذاکره نیست.

شمخانی تصریح کرد: 12 سال همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازرسی های فراوان برای کشورهای جهان از جمله 130 کشور عضو جنبش عدم تعهد اثبات کرد که هیچ موضوعی که بتواند فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تهدید نشان دهد، وجود ندارد.

 • اعتراف سازمان‌های اطلاعاتی مهر تایید انحراف ماموریت آژانس

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود:متاسفانه آژانس در طول سال‌های گذشته با اتخاذ رویکردهای غیرفنی در مسیر تحقق اهداف سیاسی قدرت ها عمل کرده که این رویکرد موجب تقلیل جایگاه حقوقی این سازمان به عنوان یک نهاد بین المللی شده است.

شمخانی تصریح کرد: ایران بر مبنای ان.پی.تی از تمام حقوق خود در مقابل تکالیفی که در آن ذکر شده مانند همه کشورهای دارای صنعت هسته‌ای بایستی برخوردار باشد و هیچ نوع تعهدی را فراتر از رویه‌های متداول و اختیارات آژانس نخواهد پذیرفت.

وی همچنین اعتراف سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی در مورد استفاده از اطلاعات آژانس را تاییدی بر انحراف ماموریت و سوء نیت این نهاد در اصرار بر دسترسی به اماکن غیرهسته ای توصیف کرد و افزود: هیچ گونه ادعای نگرانی به ویژه از سوی کشورهایی که خود در استفاده از سلاح های ممنوعه و هسته ای مجرم هستند پذیرفتنی و قابل اعتنا نیست.

 • همسویی تکفیری‌ها با صهیونیست‌ها

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی درمورد تاثیر حضور گروه‌های تکفیری از جمله داعش در کشورهای همسایه ایران، اظهارداشت: گروه های تکفیری پروژه ایجاد شده از سوی غرب، رژیم صهیونیستی، کشورهای استبدادی و مرتجع منطقه است که ماموریت آن جلوگیری از تمرکز جهان اسلام بر موضوع مقاومت و فلسطین است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: اذعان سران رژیم صهیونیستی به این که این رژیم نامشروع امروز در بهترین شرایط امنیتی به سر می برد، نشان دهنده همسو بودن منافع ناشی از حضور گروه‌های تروریستی در منطقه با اهداف ترسیم شده صهیونیست هاست.

شمخانی ادامه داد: افکار عمومی جهان اسلام شاهد به کارگیری سرمایه‌های فراهم شده برای دفاع از قلمرو اسلامی و آزادی قدس شریف در قالب محور مقاومت به عنوان تنها سد دفاعی در برابر تکفیری هایی که منافع تمام ادیان و انسان‌ها را تهدید می‌کنند، قرار دارد و این مساله علاوه بر اثبات مجدد صحیح بودن مسیر حرکت مقاومت بیانگر برنامه ریزی اسراییل برای خدشه وارد کردن به آن است که البته موفق نخواهند شد.

وی، هوشیاری پیش دستانه و راهبرد هوشمندانه تفکیک اهل سنت از گروه‌های سلفی و تکفیری را یکی از اقدامات امنیت ساز جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: با اتکا به اشراف امنیتی و اطلاعاتی در فراسوی مرزها به صورت مستمرنسبت به خنثی سازی توطئه‌ها و برنامه‌های تروریسم تکفیری اقدامات پیشگیرانه صورت می‌گیرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی به ماهیت داعش به عنوان جریانی فکری که وحدت و انسجام جهان اسلام را هدف گرفته است اشاره کرد و افزود:با تبیین ابعاد اسلام رحمانی می توان به مبارزه فکری وعملی با آنها شتافت.

شمخانی با تاکید بر ضرورت اتخاذ راهبردهای ویژه برای دفع تهدیدات امنیتی این گروه درکشور عراق اظهار داشت:انسجام میان گروه‌های مختلف مذهبی و طائفی در عراق یکپارچه و متحد اصلی ترین عامل تضمین کننده موفقیت ارتش و نیروهای مردمی بر علیه تروریسم است.

 • راهکارهای مستشاران ایرانی بیش از هر ائتلافی به تکفیری ها ضربه زده است

وی، حضور ایران در عراق و سوریه را به درخواست رسمی دولت های این کشورها و صرفا در چارچوب ماموریت مستشاری عنوان کرد و افزود: تجارب موثر ایران در مبارزه واقعی با تروریسم و راهکارهای ارائه شده از سوی مستشاران ایرانی بیش از هر ائتلاف ادعایی توانسته است به گروه‌های تکفیری ضربه وارد کند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی با یادآوری تجربه حضور گروه‌های تکفیری در افغانستان که موجب عقب ماندگی و قتل عام در این کشور شد، گفت، رهاورد مبارزه ادعایی آمریکا با تروریسم نیز موجب افزایش خشونت‌ها، ناامنی و گسترش مواد مخدر و در نهایت رشد تروریسم در افغانستان شد.

 • سیاست‌های متناقض ؛بخشی از برنامه آمریکا برای تداوم درگیری‌ها در منطقه

شمخانی همچنین در پاسخ به این سوال که چگونه می توان در مقابل آمریکا که از یک سو به تروریست‌ها کمک می‌کند و از طرف دیگر پای میز مذاکره با ایران می‌نشیند، هوشیار بود، اظهارداشت: سیاست‌های متناقض و متعارض بخشی از برنامه آمریکا برای استمرار درگیری در کشورهای اسلامی است و شاهد آن نیز ناتوانی ائتلاف متشکل از 60کشور طی 9 ماه برای مبارزه با داعش است.

وی افزود:امروز راهبرد متعارض امریکا در به اصطلاح مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه مورد اعتراض افکار عمومی و نخبگان این کشور قرار گرفته است، چنانکه در صورتی که تروریست‌ها علیه دولت حاکم در سوریه بجنگند، مورد حمایت گسترده آمریکا و کشورهای همپیمان آن قرار می‌گیرند و حتی آموزش می‌بینند اما اگر اهداف آن‌ها را تامین نکنند به عنوان خطر جهانی مطرح می‌شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: همین سیاست در موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران نیز از سوی آمریکا دنبال می‌شود، اگر کشوری دارای بمب هسته‌ای باشد ولی در مسیر اهداف آمریکا باشد، پذیرفته می‌شود اما با تبلیغات دروغین برنامه صلح آمیز غنی سازی ایران برای تولید برق یک تهدید جهانی معرفی می‌شود.

 • همکاری ایران و روسیه تاثیر قابل توجهی در مهار تروریسم داشته است

شمخانی درباره زمان تعیین شده برای توافق نیز گفت آنچه برای ما مهم است محتوای توافق است و زمان و ضرب الاجل را هرگز فدای توافق خوب نخواهیم کرد.

وی، حفظ صنعت بومی هسته ای صلح آمیز در کشور، رفع تحریم های ظالمانه و ادامه مسیر تحقیق و توسعه را بدون محدودیت از جمله ویژگی های توافق خوب عنوان کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از گفتگوی خود به موضوع روابط فرامنطقه ای به ویژه همکاری با روسیه پرداخت و گفت: ایران مستقل و پرقدرت در منطقه و روسیه مقتدر می توانند همکاری‌های خود را بیش از پیش و به نفع صلح و امنیت منطقه گسترش دهند و تاکنون نیز گفتگوها و همکاری های سیاسی و امنیتی دو کشور تاثیر قابل توجهی در مهار تروریسم در سوریه داشته است.

 • در ماه‌های حرام مرتکب جنایت می‌شوند

شمخانی، همکاری در بخش انرژی، مبادلات تجاری و فناوری های دفاعی را زمینه هایی برای توسعه و پیشرفت دو کشور و ایفای نقش سازنده در مسائل منطقه‌ای دانست.

شمخانی در ادامه صرف درآمدهای نفتی کشورهای اسلامی برای بمباران و کشتار مردم یمن در طی بیش از 70 روز را مایه تاسف دانست و تاکید کرد:مدعیان خدمت به مسلمانان با قساوتی عجیب وبا جلوگیری از کمک رسانی به مردم مجروح و فقیر در ماه های حرام مرتکب جنایت جنگی می شوند و سازمان‌های جهانی نیز نسبت به نقض حقوق بشر سکوت کرده‌اند.

وی ،مقاومت مردم یمن را تصویری زیبا و غرورآفرین از اراده و پایمردی برای حق تعیین سرنوشت توصیف کرد و خاطرنشان ساخت، این ایستادگی موجب شکست دشمنان در دستیابی به اهداف اعلامی شان شده است.

 • فهرست طولانی از اقدامات خصمانه برخی همسایگان برعلیه ایران

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی درباره سابقه روابط خوب ایران با کشورهای منطقه و اینکه عملکرد چه کشورهایی موجب ایجاد تیرگی در روابط شده است گفت:ما همیشه به دنبال رابطه خوب و مبتنی بر حسن همجواری با کشورهای منطقه بوده ایم چرا که راه توسعه رفاه در منطقه را داشتن ارتباط مناسب با همسایگان می دانیم اما در قبال خویشتنداری ما فهرستی طولانی از اقدامات انجام شده علیه ما توسط برخی کشورها وجود دارد که مشخص می‌کند تامین منافع کشورهای فرامنطقه ای را بر امنیت منطقه ای و منافع مشترک ترجیح می‌دهند.

شمخانی، حمایت این کشورها از صدام در دوران جنگ تحمیلی و هشدار امام خمینی (ره) مبنی بر عاقبت این حمایت‌ها را یادآور شد و اذعان کرد: نهایتا صدام به یکی دیگر از همسایگان عراق حمله کرد و نتیجه این سیاست اشتباه را با تحمیل خسارت و تحقیر به کشورهایی که از وی حمایت کردند بازگرداند.

 • ابراز تاسف از همکاری امنیتی عربستان با صهیونیست‌ها

وی همچنین گفت:حمایت از برخی جریان های تروریستی بدنام و تجزیه گرا، تلاش برای ایجاد نزاع‌های فرقه‌ای و مذهبی در منطقه و پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از تروریسم در سوریه، عراق و یمن و همچنین بی تفاوتی نسبت به جنایت‌های رژیم صهیونیستی ادامه این مسیر اشتباه و تکرار خطاهای محاسباتی گذشته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این گفت و گو با اشاره به اخباری مبنی بر همکاری امنیتی بین عربستان و رژیم صهیونیستی ضمن ابراز تاسف از این مساله، رژیم صهیونیستی را تهدید اول منطقه و دشمن مشترک تمام ملت‌های مسلمان توصیف و تاکید کرد: خنثی سازی طرح‌های توطئه آمیز و تجزیه طلبانه این رژیم تنها با اتحاد و همبستگی ملت‌های مسلمان و کشورهای اسلامی امکان پذیر است.

 • تروریسم تکفیری فرصت‌های پیشرفت جهان اسلام را از بین برده است

شمخانی، شکل گیری پدیده بیداری اسلامی را فرصتی برای بروز مطالبات ملت‌های مسلمان به ویژه اعتراض نسبت به ارتباط کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی دانست و افزود: تلاش استکبار و رژیم صهیونیستی برای مقابله با بیداری مردم و انتخاب حکومت توسط آحاد ملت منجر به ایجاد و مدیریت پدیده تروریسم تکفیری شد که فرصت‌های پیشرفت جهان اسلام را از بین برده و تبدیل به خطری فراگیر شده است.

وی همچنین با رد ادعاهای تبلیغاتی و دروغین مبنی بر حضور نظامیان ایران در سوریه گفت: مقاومت پنج ساله مردم، دولت و ارتش سوریه در برابر تروریست‌های وارداتی نشان داد که آنها توانایی مقابله و حفظ کشور سوریه را دارند و در این مسیر نیز جمهوری اسلامی ایران در کنار ملت و دولت سوریه خواهد ماند و با همکاری سایر کشورها حل و فصل سیاسی این بحران را پیگیری می‌کند.

 • با تجزیه طلبی و طایفه گرایی مخالفیم

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی افزود: جمهوری اسلامی ایران به دنبال توانمند سازی مردم عراق و سوریه از هر مذهب و اقلیتی برای دفاع از امنیت و سرزمین خود است و با هر طرح تجزیه طلبانه و یا فتنه‌های طائفی و مذهبی که ناشی از نگاه‌های استعماری و استکباری است مخالف است.

شمخانی در پاسخ به سوالی در مورد نقش ایران در حل موضوع انتخاب رییس جمهوری در لبنان گفت:جمهوری اسلامی ایران از انتخاب رییس جمهوری در لبنان بر اساس قانونی اساسی و به عنوان کشوری مستقل حمایت می کند و این موضوع بایستی به صورت داخلی و مبتنی بر راه حل های بومی به نتیجه برسد.

 • ثبات لبنان مرهون فداکاری مقاومت و ارتش است

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین با تبریک پیروزی‌های اخیر نیروهای مقاومت حزب الله لبنان برای صیانت از مرزها و مردم این کشور، ثبات و حفظ لبنان را مرهون فداکاری ها و ارتقاء توانمندی های مقاومت و ارتش لبنان دانست.

شمخانی خاطر نشان کرد: پس از اعلام آمادگی ایران برای اهداء کمک های تسلیحاتی به ارتش لبنان برخی کشورهایی که از ارایه این تسلیحات به ارتش لبنان و انجام تعهداتشان خودداری می کردند، کمک‌های تسلیحاتی خود به ارتش را آغاز نمودند که این نیز نوعی مساعدت غیرمستقیم جمهوری اسلامی ایران است.

مجری شبکه المنار در پایان خواستار پیام مستقیمی از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به مردم لبنان از طریق این شبکه شد که در پاسخ شمخانی با ابراز خوشنودی از وحدت جریان های مختلف لبنانی و حصول امنیت در این سرزمین، این موضوع را دستاوردی ارزشمند و حاصل تلاش های حزب الله و مقاومت دانست و از فداکاری های آنان تجلیل کرد.

کد خبر 298172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار