مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
۰ نفر

همشهری‌انلاین: ۲۰۰ تن از روشنفکران ، هنرمندان و نویسندگان ترکیه در نامه ای به دولت این کشور درباره تحولات اخیر ترکیه هشدار دادند.

Recep-Tayyip-Erdogan

به گزارش واحد مركزي خبر به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه طرف چاپ ترکیه ، در این نامه با تاکید بر این‌که نظامی غیر عادی که به موازین اساسی حقوقی بي‌توجه است از مدتی پیش ترکیه را اداره می‌کند ؛ خاطر نشان شده است ، استقلال دستگاه قضایی به بهانه مبارزه با شبکه موازی از میان رفته و نظارت بر اقدامات دولت امکان ناپذیر شده است.

نویسندگان و روشنفکران ترکیه با متهم‌کردن رجب طيب اردوغان ، رئیس‌جمهور ترکیه به نادیده‌گرفتن موازین حقوقی ، از او به علت شرکت در فعالیت‌های انتخاباتی و نقض قانون اساسی انتقاد کردند.

در این نامه با اشاره به کشته‌شدن صدها هزار نفر در درگیری‌ها در عراق و سوریه تصریح شده است ، در منطقه‌ای که کشتارها و نزاع مذهبی به شدت گسترش یافته است ، استفاده رئیس‌جمهور ترکیه از واژه هایی مانند ، زرتشتی ، علوی ،‌ایزدی درباره برخی سیاستمداران و غیر خودی معرفی کردن آنان ،اوضاع را وخیم تر می‌کند.

در این نامه تاکید شده است :تلاش‌هایی که برای جلوگیری از راهیابی حزب دموکراتیک خلق‌ها به مجلس ترکیه انجام مي‌شودو حمله‌ايی که این حزب با آن مواجه شده ، موجب تشدید نگرانی شده است.

امضاکنندگان نامه هشدار داده‌اند ، در اوضاع کنونی که جنگ‌ها خاورمیانه را به مرداب خون تبدیل کرده است ، ترکیه بیش از هر زمان دیگری به برگزاری انتخابات آزاد نیاز دارد.

نویسندگان و روشنفکران ترکیه از دولت این کشور خواستند ، در مقابل مداخله‌های مغایر با موازین حقوقی ِ اردوغان تسلیم نشود و زمینه برگزاری انتخابات سالم را در فضای امن فراهم کند.

پروفسور گنچای گورسوی ، پروفسور احمد اینسل ، راشد توکَل ، زلفی لیوانَلی ، جواد اونش و شمار دیگری از نویسندگان و روشنفکران سرشناس ترکیه در میان امضاکنندگان این نامه هستند.

کد خبر 296404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار