همشهری آنلاین: یک روزنامه ترکیه‌ای در سایت رسمی خود فیلم جنجال برانگیزی را درباره انتقال سلاح به گروه‌های مخالف سوریه منتشر کرده که بیش از پیش نقش آنکارا را در حمایت از گروه‌های تروریستی سوری آشکار می‌کند.

رسوایی جدید دولت ترکیه؛ انتشار تصاویر ارسال سلاح برای تروریست‌های سوری

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز، روزنامه جمهوریت ترکیه، وابسته به اپوزیسیون این کشور صبح روز جمعه فایلی ویدیویی از انتقال سلاح و مهمات برای گروه‌های مسلح در سوریه در سایت خود قرار داد که نشان می‌دهد دستگاه اطلاعات ترکیه درحال انتقال یک محموله بزرگ سلاح و مهمات از جمله موشک برای گروه‌های مخالف سوری است.

اقدام روزنامه جمهوریت واکنش سریع مقامات آنکارا را به دنبال داشت و بلافاصله این روزنامه به تروریسم متهم شد و تحقیقات با مسئولان آن درخصوص علت انتشار این ویدیو آغاز شد.

در این فایل ویدیویی، کامیون‌های حامل موشک و انواع گلوله دیده می‌شوند که برخی از این سلاح‌ها در جعبه‌هایی شبیه به جعبه‌های دارو جاسازی شده‌اند. مسئولان مختلف ترکیه تا این لحظه چندین بار صحت این ویدیو را زیر سوال برده‌ و آن را رد کرده‌اند.

سال گذشته پلیس ترکیه در دو حادثه جداگانه در شهرهای آدانا و هتای (در مرز سوریه) کامیون‌هایی را شناسایی کرد که گفته می‌شد سلاح و مهمات را به دست گروه‌های مسلح و تندروی فعال در سوریه می‌رساندند که بعدها مشخص شد این کامیون‌ها متعلق به دستگاه اطلاعات ترکیه بوده‌اند.

پلیس ترکیه بعدها 4 دادستان و افسر ارتش این کشور را به جرم صدور دستور بازرسی این کامیون‌ها، بازداشت کرد. بیشتر رسانه‌های ترکیه نیز از پرداختن به این موضوع پیش از موضع‌گیری مقامات این کشور منع شدند.

این تحولات تنها یک هفته پیش از آغاز انتخابات پارلمانی ترکیه صورت می‌گیرد. قرار است این انتخابات در هفتم ژوئن آینده برگزار شود.

طبق دستور مقامات ترکیه، بررسی پرونده اسلحه‌ها و این کامیون‌ها از حدود چند ماه قبل ممنوع شد.

دولت سوریه همواره آنکارا را به حمایت نظامی از گروه‌های تندرو مخالف دمشق متهم می‌کند. بارزترین کمک اخیر ترکیه به تندروهای سوری، کمک به جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه برای کنترل بر استان ادلب است.

کد خبر 296557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار