همشهری آنلاین: شمارش آراء انتخابات پارلمانی ترکیه پایان یافت و حزب حاکم عدالت و توسعه اگرچه توانست بیشترین آراء را به خود اختصاص دهد اما نزدیک به ۷۰ کرسی خود را از دست داد.

پایان شمارش آراء انتخابات مجلس ترکیه

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حدود 47.5 میلیون نفر از شهروندان ترکیه روز یکشنبه 7 ژوئن 2015 (هفدهم خرداد 1394) پای صندوق‌های رأی رفتند تا 550 کرسی پارلمان این کشور را بین احزاب این کشور تقسیم کنند.

انتخابات مطابق نظرسنجی‌های روزهای اخیر پیش رفت و در نهایت چهار حزب توانستند با کسب دستکم 10 درصد مجموع کل آراء در سطح کشور به پارلمان راه یابند.

کردها برای اولین بار در قامت یک حزب وارد پارلمان خواهند شد. البته حزب دموکراتیک خلق‌ها تلاش بسیاری کرده بود تا تبدیل به جبهه‌ای فراگیر شود که نه تنها کردها بلکه زنان، جوانان و چپ‌گراها را به سوی خود جلب کند.

در این میان حزب حاکم عدالت و توسعه اگرچه توانست بیشترین کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد اما با از دست دادن 69 کرسی نه نتها نمی‌تواند تبدیل سیستم پارلمانی به ریاست‌جمهوری را وارد رفراندوم سازد بلکه مجبور خواهد بود دولت اقلیت تشکیل داده یا با احزاب دیگر - که احتمالا حزب حرکت ملی - خواهد بود، ائتلاف کند.

آراء‌کسب شده و کرسی‌های اختصاص یافته در انتخابات به شرح زیر است:

پایان شمارش آراء انتخابات مجلس ترکیه

کد خبر 297531

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha