همشهری آنلاین: چهارم تیر ماه از بهارستان خبر رسید که کلید استیضاح سه وزیر دولت خورده شد. ضمن اینکه سئوال از وزیر اقتصاد نیز اعلام وصول شد.

استیضاح فرجی‌دانا با ۵۰ امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز خانه ملت اعلام کرد: طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته با 50 امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد.

وی افزود: طبق ماده 223 آئین‌نامه داخلی مجلس در اولین جلسه‌ای که طرح استیضاح وزیری تقدیم هیأت رئیسه مجلس شود، هیأت رئیسه موظف است آن را اعلام وصول کند و متن استیضاح را چاپ و برای وزیر مربوطه بفرستد.

نماینده تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: روز گذشته طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته با 50 امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد اما آقای ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت این طرح را اعلام وصول نکرد. امروز با توجه به اینکه یک روز از زمان ارائه طرح گذشته، از هیأت رئیسه مجلس می‌خواهیم طرح استیضاح وزیر علوم را اعلام وصول کند تا این طرح فرایند خودش را طی نماید.

نادران همچنین تاکید کرد: البته نمایندگانی که طرح استیضاح وزیر علوم را امضا کرده‌اند، آمادگی دارند در جلسه غیرعلنی مسائلشان را با آقای فرجی‌دانا مطرح کنند ولی نمایندگان استیضاح کننده به هیچ عنوان از حق خودشان در استیضاح وزیر کوتاه نمی‌آیند.

در ادامه محمدرضا باهنر نائب رئیس دوم مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به نادران گفت: فعلا اجازه دهید بررسی دستور جلسه را ادامه دهیم البته آقای ابوترابی‌فرد‌ گفت که آقای نادران طرح استیضاح وزیر علوم را به او ارائه داده و گفته که فعلا این طرح دست وی باشد.

باهنر ادامه داد: آقای ابوترابی به ما اینگونه گفته‌اند اما فعلا برخی آقایان رفته‌اند با رئیس مجلس در این زمینه مشورت کنند.

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی کلید خورد / متن کامل استیضاح

رحیم زارع نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی نيز از کلید خوردن طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی خبر داد.

به گفته وی تاکنون 30 نفر از وکلای ملت طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را به امضا رسانده‌اند.

متن کامل طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به این شرح است:

احتراما جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای دفاع از حقوق موکلین و نارضایتی‌های مکرر مردم ایران به ویژه کشاورزان، دامداران، تولیدکنندگان، روستاییان، عشایر و کارشناسان حوزه کشاورزی از عملکرد وزیر کشاورزی به استناد مواد 219 و 220 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقاضای اعلام وصول استیضاح را مطابق اصل 89 قانون اساسی خواستار می‌باشیم.

محورهای زیر که بر اساس برنامه پنجم توسعه قانون جمهوری اسلامی است بخش کشاورزی و برنامه‌های وزیر در هنگام رأی اعتماد ارائه شده است و تاکنون اقدام مؤثری صورت نگرفته است، به شرح زیر می‌باشند:

1-عدم مدیریت الگوی کشت

2-عدم مدیریت بازار محصولات کشاورزی و استفاده نکردن از دیدگاه‌های کشاورزی

3-عدم مدیریت بیمه محصولات کشاورزی و پرداخت نکردن خسارت حوادث غیرمترقبه و مدیریت ضعیف

4-استخدام نکردن مهندسین ناظر کشاورزی در تمامی گرایش‌ها بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی

5-افزایش بی‌رویه قیمت برخی از محصولات کشاورزی که ناشی از کاهش تولید نیز نمی‌باشند و به علت بی‌برنامه بودن وزارتخانه می‌باشد.

6-عدم تحقق برنامه‌های دولت در تولید محصولات ارگانیک و سالم

7-ضعف نظارت بر سلامت

8-ضعف شدید مدیریت صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی

9-ضایع شدن 20 درصد از محصولات تولیدی کشاورزی

10-عدم توسعه صادرات محصولات کشاورزی

11-عدم آمایش سرزمین و نیازسنجی میزان نیاز کشور به محصولات مختلف

12- اجرا نشدن قانون نظام جامع دامپروری

13-عدم اجرای کامل آیین‌نامه اجرایی نظام دامپزشکی کشور

14-نظارت ضعیف بر قرنطینه محصولات وارداتی

15-عدم نظارت بر شرکت‌های زیرمجموعه وزارت

17-سکوت در برابر زمین‌خواری

18-عدم همراهی سازمان‌های تابعه با سازمان امور عشایر جهت رونق امور عشایر که قشر محروم جامعه هستند

19-عدم استفاده از ظرفیت‌های تحقیقاتی و نداشتن خروجی

20-با توجه به اینکه کشور ایران کشوری نیمه خشک می‌باشد چرا برنامه مشخصی جهت بهره‌گیری از آخرین روش‌های نوین جهت رفع مشکل کم‌آبی مشاهده نمی‌شود.

اعلام وصول استیضاح وزیر نیرو به سرعت پیگیری شود

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی نيز گفت: اعلام وصول استیضاح وزیر نیرو باید به سرعت پیگیری شود و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی باید این مسئله را مورد توجه قرار دهد.

حسینعلی حاجی پیرامون عدم حضور وزیر نیرو در مجلس شورای اسلامی برای ارائه توضیحات اظهار کرد: با هیئت رئیسه مجلس صحبت کرد از ریاست جسله آقای باهنر سوال کردم که چرا طرح استیضاح وزیر نیرو اعلام وصول نمی‌شود زیرا ما در تاریخ ۲۱ فروردین امسال این طرح را دادیم و هر جلسه آن به تعویق می‌افتد.

وی افزود: این تعویق به صورت ضرورت و قانون پیش‌بینی نشده بوده اما قرار است این طرح به زودی در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی درباره صحبت‌های اخیر نمایندگان چهارحال و بختیاری در مورد تونل بهشت‌آباد تصریح کرد: ما طرفدار کار کارشناسی هستیم کاری که در حدود ۱۳ سال بر روی آن پژوهش و کار کارشناسی شده بوده و همکاران ما در چهارمحال و بختیاری باید به کار کارشناسی تمکین کنند.

وی بیان کرد: جلساتی که تا به حال برگزار شده و مراحل نیز انجام شده است اما نتیجه آن قابل قبول نبوده که گام آخر استیضاح وزیر است که قرار بوده جلسه با حضور رئیس مجلس تشکیل شود که هر هفته به تعویق افتاده است که ما خواستار اعلام وصول استیضاح شدیم.

سوال از وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

در پایان جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس سوال 15 نفر از نمایندگان از وزیر اقتصاد اعلام وصول شد.

ضرغام صادقی، عضو هیات رئیسه مجلس از اعلام وصول سوال ۱۵ نفر از نمایندگان از وزیر اقتصاد در مورد عملکرد این وزارت‌خانه و بانک مرکزی در حوزه ی بانکداری و بورس خبر داد که حاصل تجمیع سه سوال است.

همچنین لایحه عادی تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه و لایحه عادی تصویب اصلاحات اساسنامه کنوانسیون و آیین‌نامه‌های کلی فراهم‌آیی‌ها یا کنفرانس‌ها مجامع و جلسات اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات طی فراهم‌آیی یا کنفرانس سران مختار اعلام وصول شد. لایحه اجازه مشارکت دولت جمهوری اسلامی در برنامه صندوق بین‌المللی پول جهت کاهش فقر و ارتقاء رشد و همچنین اصلاح قانون بیمه عمر و حوادث پرسنل نیروهای مسلح ، وزارت دفاع و سازمان‌های تابعه نیز اعلام وصول شد.

کد خبر 263807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار