همشهری آنلاین: روزی که باراک اوباما از آژانس امنیت ملی درخواست یک اسمارت‌فون کرد،‌ برای کارمندان آن آژانس روز بسیار دشواری بود، زیرا هیچ‌یک از آنها اعتماد چندانی به ایمنی اسمارت‌فون‌ها نداشتند.

اوباما

براساس گزارش CNN، ریچارد دیکی جورج مدیر بازنشسته NSA در مصاحبه‌ای با CNN درباره چگونگی ساخت بلک‌بری مشهور اوباما صحبت کرده‌است. مسئولیت وی بازبینی الگوریتم‌های بلک‌بری و نوشتن و مهندسی دیاگرام‌هایی برای این گوشی بود.

NSA در پاسخ به درخواست اوباما برای داشتن یک اسمارت‌فون، آزمایشگاهی را برپا کرد و از ده‌ها متخصص درخواست کرد برای چندین ماه روی بیماری بسیار پیچیده و پیشرفته جراحی و موشکافی انجام دهند: بلک‌بری آینده آقای رئیس‌جمهور. هدف از این موشکافی‌ها تغییر بخش‌های داخلی این گوشی بود تا کوچکترین تهدید احتمالی که ایمن بودن ارتباطات رئیس‌جمهور را زیر سوال می برد، کشف شوند.

اوباما

در نهایت متخصصان به‌این نتیجه رسیدند که راه سرگرمی‌های رنگارنگ را بر این گوشی ببندند،‌ به بیانی دیگر،‌رئیس‌جمهور آمریکا هرگز نمی‌تواند روی گوشی خود پرندگان خشمگین را بازی کند. جورج می‌گوید باید هر از شر هر کارایی که حضورش واقعا ضروری نبود خلاصی می‌یافتیم، زیرا هریک از آنها فرصتی را برای فرصت‌طلبان ایجاد می‌کرد.

به گفته جورج، اوباما گوشی می‌خواست که بتواند امکان تماس برقرار کردن او با مشاورانش را به‌ راحتی فراهم آورد. با  وجود‌اینکه در آن زمان اعتیاد اوباما به بلک‌بری مشهور بود، انتخاب مدل گوشی به عهده NSA و نه شخص رئیس‌جمهور گذاشته‌شد. کارایی‌های که برای گوشی رئیس‌جمهور باقی ماندند از اسرار دولتی به حساب می‌آیند، و NSA حتی توانایی این گوشی در ارسال پیامک و ایمیل را نیز تایید یا رد نمی‌کند.

در آن زمان تنها 10 خط تلفن وجود داشتند که اوباما می‌توانست مستقیما با گوشی خود با آنها تماس بگیرد، اما این محدودیت نیز تاثیری بر ساده‌سازی تکنولوژی مورد نیاز گوشی نداشت. هردو گوشی باید از الگوریتم رمز‌نویسی مشابهی برخوردار می‌بودند و یا از درگاهی مشترک برای رمزگشایی و رمزنویسی ارتباطات استفاده می‌کردند. این به آن معنی است که گوشی‌ها یا باید به زبان محرمانه مشترکی با یکدیگر صحبت کنند و یا از مترجمی خبره در ترجمه زبان‌های محرمانه هر گوشی برخوردار باشند.

جورج می‌گوید اطلاعی ندارد که دیگر روسای جمهور آمریکا نیز از موبایل و اسمارت‌فون استفاده کرده‌اند یا نه، اما از این مطمئن است که آن اسمارت‌فون‌ها توسط خود رئیس‌جمهور حمل نمی‌شده‌اند. به گفته وی ایمن‌ترین گوشی تلفنی که از دهه 90 تا سال 2000 مورد استفاده روسای جمهور قرار می‌گرفته دستگاه STU-III بوده‌است، دستگاه‌هایی که به گوشی‌های تلفن معمولی شباهت دارند، با این تفاوت که چند خط بیشتر به آْنها متصل است.

جورج در ساخت تلفن سرخ‌رنگ مشهور کاخ‌سفید نیز همکاری داشته‌است، تلفنی که در اصل سرخ نیست، بلکه تنها اتصالی مستقیم و ایمن به کاخ کرملین در روسیه است. الگوریتم رمزنگاری این خط نیز به عهده جورج و تیمش بوده‌است. به گفته وی آنها نمی‌خواستند بهترین توانایی‌های خود را در رمزنگاری برای ایجاد این خط استفاده کنند، زیرا قرار بود این خط با روس‌ها به اشتراک گذاشته‌شود.

کد خبر 260401

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار