همشهری آنلاین: ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، روز جمعه برای نخستین بار از زمان جدایی کریمه از اوکراین، به این منطقه سفر کرد و ضمن بازدید از نیروهای نظامی روس حاضر در این منطقه از آنان سان دید.

پوتین از نیروهای روسیه در کریمه سان دید

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و فرانسه، پوتین همچنین روز جمعه از ناوهای روسی در بندر سواستوپول بازدید کرد.

تلویزیون روسیه پوتین را در حالی که سوار بر یک کشتی سفید بود و از ناوهای جنگی روس سان می‌دید، نشان داد. کشتی پوتین در نزدیکی هر ناو جنگی توقف می‌کرد تا وی ˈروز پیروزیˈ را تبریک بگوید.

رییس جمهوری روسیه همچنین در سخنرانی خود در شهر سواستوپول، پیوستن کریمه به روسیه را تبریک گفت.

روز پیروزی، به مناسب شکست آلمان نازی در روسیه جشن گرفته می‌شود.

  • واکنش شدید دبیرکل ناتو از حضور پوتین در کریمه

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز جمعه به حضور رییس جمهوری روسیه در کریمه واکنش نشان داد و با نادرست خواندن آن، تاکید کرد که ناتو شبه جزیره کریمه را بخشی از اوکراین می داند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از کشور استونی، آندرس فوگ راسموسن با اشاره به سفر رییس جمهوری روسیه به کریمه، گفت: ضمیمه کردن کریمه به خاک روسیه غیرقانونی است و تا جایی که من خبر دارم، مقام های اوکراینی از پوتین دعوت نکرده بودند.

وی بعد از سخنرانی در شهر تالین پایتخت استونی، افزود: هیچ نشانه آشکاری وجود ندارد که ادعای روسیه مبنی بر عقب نشینی از مرزهای شرقی اوکراین را تایید کند.

وی گفت: ما در گذشته هم اعلان های مشابهی از روسیه شنیده بودیم؛ بی آنکه به واقعیت بپیوندند. بنابراین، ما کاملا هشیار هستیم. اگر نیروهای روسیه از مرز اوکراین عقب نشینی کنند، نخستین کسی خواهم بود که از آن استقبال می کنم؛ زیرا این کار به کاهش تنش ها خواهد انجامید.

سرزمین کریمه در ماه مارس امسال (اسفند - فروردین) با برگزاری یک همه پرسی از اوکراین اعلام استقلال کرد و به کشور روسیه پیوست. سران کشورهای غربی، جدایی کریمه را محکوم کرده و مسکو را به طراحی آن متهم کرده اند.

  • اوکراین به سفر پوتین به کریمه اعتراض کرد

وزارت امور خارجه اوکراین نیز روز جمعه با انتشار بیانیه ای به سفر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به جمهوری خودمختار کریمه اعتراض کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه اوکراین سفر پوتین به کریمه، نقض آشکار قوانین و حق حاکمیت این کشور، معیارهای بین المللی، منشور سازمان ملل، قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل و قرارداد دوستی مورخه 1997 روسیه و اوکراین خوانده شده است.

وزارت خارجه اوکراین در بیانیه خود در مورد سفر پوتین به کریمه همچنین آورده است: روسیه با این اقدام تحریک آمیز بطور عمدی به تشدید تنش ها در روابط با اوکراین می پردازد و نشان می دهد که علاقه ای به حل و فصل مسایل دوجانبه از راههای دیپلماتیک ندارد.

برنامه دیدار پوتین از کریمه از پیش اعلام نشده بود اما سران برخی کشورهای غربی خواهان خودداری روسیه از برگزاری رژه در ˈروز پیروزیˈ در این منطقه شده بودند.

در این رابطه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از تصمیم مسکو برای برگزاری رژه در ˈروز پیروزیˈ در کریمه ابراز تاسف کرده بود.

جمهوری خودمختار کریمه با جمعیت دو میلیون و 150 هزار نفر و وسعت 26 هزار و 500 کیلومتر مربع پس از برگزاری همه پرسی استقلال از اوکراین، با عقد قراردادی ضمیمه فدراسیون روسیه شد.

  • پوتین: امروز نیروهای روسیه تأمین‌کننده صلح جهانی هستند

د رهمین حال رییس‌جمهوری روسیه در مراسمی که به مناسبت سالگرد "روز پیروزی" شوروی بر نازی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم در مسکو برگزار شد، نیز سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی انگلیسی، در بحبوحه بحران اوکراین، رژه روز پیروزی روسیه روز جمعه در میدان سرخ مسکو برگزار شد و قرار است رویداد مشابهی برای سالروز پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم در شبه‌جزیره کریمه برگزار شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد "روز پیروزی" نهم مه را نماد پیروزی مردم روسیه خوانده و تاکید کرد که کشورش همواره مراسم سالگرد این جنگ را برگزار خواهد کرد.

وی افزود: ما همواره این حقیقت مقدس را حفظ خواهیم کرد و اجازه خیانت یا فراموش کردن قهرمانانی را نخواهیم داد که جان خود را فدا کردند تا صلح را حفظ کنند.

رئیس جمهوری روسیه گفت: نیروهای مسلح روسیه هما‌ن‌طور که در جنگ بزرگ میهنی نازی‌ها را تا لانه شان عقب راند، امروز هم تامین کننده صلح در جهان هستند.

پوتین گفت: 9 مه مهم ترین روز است و برای ما مهم ترین روز باقی خواهد ماند. روز 9 مه روز پیروزی ملی و عزت است. روز پیروزی روز دوست داشتن کشور است و ما می بینیم که مهرورزی نسبت به وطن به چه معنا است و چقدر برای حفظ منافع کشور مهم است.

وی ادامه داد: اراده آهنین ملت شوروی سابق و شجاعت و پایداری آن ها اروپا را از اطاعت بی چون و چرا نجات داد.

مسکو بارها تحریک ناآرامی‌های جدایی طلبی در اوکراین را رد کرده است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: اگر پوتین از این مراسم برای سفر به کریمه استفاده کند، واقعا مایه تاسف است.

در این رژه سرگئی شویگو، وزیر دفاع و معاون رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه حضور داشتند. بیش از 10 هزار تن در این رژه شرکت کردند که از تمامی بخش‌های نیروهای مسلح بودند. این رژه با پرواز 69 فروند هواپیما و هلی‌کوپترهای جنگی پایان یافت.

این در حالی است که مقام‌های دولت موقت اوکراین هرگونه گردهم‌آیی عمومی را در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به اقدامات فعالان حامی روسیه رد کرده‌اند.

اولکساندر تورچینف، رئیس‌جمهوری موقت اوکراین گفت: موانعی و ایست‌های بسیاری در اطراف کی‌یف تعبیه شده چرا که ما انتظار اقدامات تحریک آمیز در روز 9 مه را داریم.

همزمان با تشدید بحران در اوکراین، روسیه پنج‌شنبه چندین موشک بالستیک را در جریان مانورهای برنامه ریزی شده‌اش تحت نظارت پوتین به صورت آزمایشی پرتاب کرد. ارتش روسیه یک موشک بالستیک بین قاره‌ای «توپول» را از سایت‌ شمالی‌اش در پلستسک و همچنین چندین موشک کوتاه برد را از زیر دریایی‌هایش در یگان‌های شمال و اقیانوس آرام پرتاب کرد. دیگر مانورهای نظامی شامل پرتاب راکت‌های هوا به سطح توسط بمب افکن‌های Tu-95 از یک مکان نامشخص است.

کد خبر 258909
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز