همشهری آنلاین: فرمانده نیروی دریایی ارتش از تجهیز ناوشکن دماوند به پهپادهای شناسایی و رزمی خبر داد.

ناوشکن

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌و‌گو با تسنیم، از تجهیز ناوشکن دماوند (جماران 2) به پهپادهای ویژه خبر داد و گفت: ما از فناوری پهپادهای دریاپایه در نیروی دریایی ارتش استفاده می‌کردیم و حالا موفق شده‌ایم ناوشکن دماند که در مراحل تست نهایی قرار دارد را به پهپادهای شناسایی و رزمی مجهز کنیم.

وی با بیان اینکه جزئیات بیشتر از این پهپاد را در زمان رونمایی از ناوشکن دماوند اعلام خواهیم کرد، افزود: ما در ساخت ناوشکن دماوند تلاش کرده‌ایم از به روزترین تجهیزات دریایی استفاده کنیم و علاوه بر فناروی استفاده از پهپاد، نسبت به ناوشکن جماران 1، از کروزهای دریایی به‌روز‌تر و پیشرفته‌تری نیز استفاده خواهیم کرد.

پیشتر دریادار سیاری از رونمایی ناوشکن دماوند در نیمه اول سال جاری خبر داده و گفته بود: کار تست این ناوشکن ادامه دارد و ان‌شاالله تلاشمان بر این است که در 6 ماه اول سال جاری آن را رونمایی کنیم.

27 اسفند ماه سال 91 سازه یک فروند شناور جدید با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت به همراه سرلشکر فیروزآبادی و دیگر مقامات ارشد نظامی در آب‌های دریای خزر و در بندر انزلی به آب انداخته شد.

این سازه، همان نمونه پیشرفته‌تر ناوشکن جماران بود که آن روزها جماران2 نامیده می‌شد اما بعدها به ناوشکن دماوند، تغییر نام یافت.

پیشتر، خط تولید ناوشکن جماران 2 در اواخر سال 85 در صنایع دریایی شهید تمجیدی شهرستان انزلی با نام موج 2 افتتاح شده بود.

این ناوشکن نسبت به نمونه مشابهش که همان ناوشکن جماران است، طول بیشتر ولی در عین حال وزن کمتر و قابلیت‌های بیشتری در حوزه تجهیزات و تسلیحات، حمل نفرات و قدرت مانور و چالاکی بالایی دارد.

این شناور با قابلیت تدافع، تهاجم و رهگیری همزمان اهداف هوایی، سطحی و زیرسطحی، مسلح سامانه موشکی کروز، اژدرافکن، سامانه‌های توپ 76 و 40 میلیمتری، سامانه‌های پردازش راداری، رادارهای تاکتیکی سطحی و هوایی است.

این ناوشکن همچنین مجهز به سامانه جامع مدیریت نبرد و جنگ الکترونیک بوده و قابلیت حمل بالگرد را همچون جماران 1 داراست.

بکارگیری رادار کنترل آتش با قابلیت ردیابی جنگنده‌ها و موشک‌های کروز، به‌کارگیری سامانه کنترل مانیتورینگ به منظور کنترل و هماهنگی عملیاتی فی‌مابین موتور، شافت، پروانه و ناوبری و بکارگیری سیستم رانش با توان بالا جهت تامین سرعت بهینه شناور از نقاط برجسته این شناور است که نسبت به پروژه مشابه قبلی ارتقا یافته و بهینه‌سازی شده است.

بومی‌سازی تجهیزاتی مانند رادار هوایی، سونار فعال و غیرفعال، رادار کنترل آتش، سامانه‌های مخابرات داخلی و . . . از دیگر ویژگی‌های ناوشکن دماوند اعلام شده است که مجموعه این تجهیزات به صورت بومی در سازمان‌های تابعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده است.

ناوشکن پیشرفته جماران 2 حدود 100 متر طول و بیش از 1300 تن وزن دارد و از کاربردی‌ترین ناوشکن‌های موجود در دنیا به شمار می‌آید. هزینه ساخت ناوشکن جماران 2،‌ طبق اعلام مقامات نظامی کشورمان، یک چهارم قیمت مشابه خارجی آن است.

به گفته سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع وقت ایران، این ناوشکن غول‌پیکر از نظر طراحی و ساخت کاملا بومی بوده و با همکاری نزدیک حدود 400 دانشگاه، مرکز تحقیقاتی، تولیدی و صنعتی در داخل ساخته شده و از جدیدترین تجهیزات ناوبری و سیستم‌های پیچیده دفاعی و رهگیری برخوردار است.

حالا با گذشت حدود 8 سال از افتتاح خط تولید این ناوشکن، تلاش متخصصان کشورمان در حوزه دریایی و نظامی به ثمر نشسته و این ناوشکن در آستانه رونمایی قرار داشته و قرار است که به ناوگان نیروی دریایی ارتش در شمال، اضافه شود.

کد خبر 258889
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز