یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: این مجموعه به این مسأله که غرب چگونه در یک فرایند فرسایشی مبانی حقوق بین‌الملل را بی‌پروا نقض می‌کند، می‌پردازد و تحلیل‌هایی مبنی بر مناسبات آژانس و معاهده NPT ارائه می‌دهد.

معرفی کتاب: حقوق هسته‌ای ایران

حقوق هسته‌ای ایران کنکاشی حقوقی در جهت راستی‌آ‌زمایی ادعاهای غرب در پایبندی به برخی اصول عرفی حقوق بین‌الملل؛ از جمله اصل عدم تبعیض، لزوم پایبندی به تعهدات و عدم تأثیر اوضاع و احوال در تعهدات قراردادی، اصل عدم اجبار در متعهد شدن به تعهدات بین‌المللی و نسبی بودن قراردادها، حق دستیابی ملتها به علوم و فناوری‌های جدید و منع اعمال زور است.

این مجموعه به این مسأله که غرب چگونه در یک فرایند فرسایشی مبانی حقوق بین‌الملل را بی‌پروا نقض می‌کند، می‌پردازد و تحلیل‌هایی مبنی بر مناسبات آژانس و معاهده NPT ارائه می‌دهد و با استناد به حقوق موضوعه در عرصه حقوق هسته‌ای از نقد مبنایی این سامانه نیز غافل نشده و به فلسفه و اساس تئوریک این نظم ظالمانه و انحصار بی‌وجه نیز پرداخته است، در عین حال که پایبندی عملی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته‌ای را در فرازهای مختلف به اثبات رسانده است.

کتاب«حقوق هسته‌ای ایران...» که در 12 فصل تدوین شده است،کنکاشی حقوقی در جهت راستی‌آزمایی ادعاهای غرب در پای‌بندی به برخی اصول عرفی حقوق بین‌الملل، از جمله اصل عدم تبعیض، لزوم پایبندی به تعهدات و عدم تاثیر اوضاع و احوال در تعهدات قراردادی، اصل عدم اجبار در متعهدشدن به تعهدات بین‌المللی و نسبی‌بودن قراردادها،حق دستیابی ملت‌ها به علوم و فنآوری‌های جدید و منع ا عمال زور است.

خواننده در کتاب یاد‌شده در می‌یابد که غرب چگونه در یک فرآیند فرسایشی مبانی حقوق بین‌الملل را بی‌پروا نقض می‌کند، و در ادامه با تحلیل‌های مبتنی بر مناسبات آژانس و معاهده NPT آشنا و با استناد به حقوق موضوعه در عرصه حقوق هسته‌ای از نقد مبنایی این سامانه نیز آگاهی می‌یابد.

مهدی ذاکری، مدیر مسئول همشهری‌ که کتاب زیر نظر ایشان منتشر شده، در مقدمه کتاب آورده است:

تا کنون آثار متعددی در عرصه‌های فنی،سیاسی و حقوقی در قالب مقاله، کتاب و سخنرانی به موضوع انرژی هسته‌ای پرداخته، که هر کدام توانسته است منظری نو در این موضوع بسیار مهم در پیش چشم علاقه‌مندان بگشاید. اما تقریبا می‌توان ادعا کرد،اثری جامع و همه‌جانبه‌نگر که با تلفیق اطلاعات بسیار تخصصی و مطالب ساده‌سازی‌شده به این موضوع بسیار مهم بپردازد، وجود نداشت. لذا در همین راستا بر اساس رویکرد جناب آقای دکتر قالیباف، شهردار محترم تهران، مبنی بر تحلیل و بررسی مسائل، موسسه همشهری‌ بر‌آن شد تا با تهیه و انتشار اثری با محوریت مبانی حقوقی دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، در جهت ایفای رسالت آگاه سازی عمومی و ارتقای معلومات شهروندان در خصوص این مسئله مهم گام بردارد.

در ادامه، آقای ذاکری به توصیف ویژگی‌های کتاب پرداخته و نوشته است:

در بخش‌هایی چون بررسی ابعاد شبهات مطرح شده توسط غرب بر ضد فعالیت هسته‌ای ایران و نیز بررسی مبانی حقوقی اقدامات شورای حکام و شورای امنیت در پرونده هسته‌ای مباحث چنان جزیی و تخصصی مورد کنکاش قرار گرفته که تقریبا جای هیچ سوالی را باقی نمی‌گذارد و در هر بخش به همه مسائل پاسخی درخور داده است. این مسئله و در کنار آن دست‌اول و بدیع‌بودن بسیاری از اطلاعات ارائه شده بیش از پیش کارکرد کتاب را به عنوان منبع مورد تایید قرار می‌دهد. شیوایی و روانی متنی و تلاش برای نزدیکی هرچه بیشتر آن به اصول نگارش مطبوعاتی،ساده‌سازی و همه‌فهم بودن مفاهیم آن و به ویژه دوری از عبارات تخصصی بدون توضیحات تکمیلی، جامعیت و دربرگیری تمامی مسائل فنی، حقوقی، سیاسی و حتی تاریخی، ارائه اطلاعات کاملا روزآمد و همگام با آْخرین تحولات مربوط به موضوع اثر، استفاده گسترده از منابع گوناگون به ویژه منابع خارجی و نگاه بی‌طرفانه و عدم خروج از دایره استدلالات حقوقی و فنی و پرهیز از شعار محوری و عبارات کلی از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

شناسنامه کتاب:

  • زیر نظر: مهدی ذاکری
  • با همکاری: دکتر میرشهبیز شافع، دکتر محمد جلالی، علیرضا قاسمی ساغند، مجتبی اصغریان، محمد زمانی و حسین قربان‌زاده
  • نوبت چاپ: اول
  • سال چاپ: 1391
  • شمارگان: 5000 نسخه
  • قیمت: 20000 تومان
  • موضوع: منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای
  • ناشر:  انتشارات همشهری
کد خبر 248862
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز