یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: مقامات دولت آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که شاید هرگز نتوانند ابعاد دقیق اطلاعاتی که توسط کارمند سابق آژانس امنیت ملی این کشور افشا شده‌است را درک کنند زیرا محققان و کاراگاهان دولت آمریکا هنوز در میان وسعت این اطلاعات سردرگمند.

براساس گزارش نیویورک‌تایمز، مقامات ارشد دولت آمریکا به نیویورک‌تایمز اعلام کرده‌اند کاراگاهان دولتی درباره ابعاد و گستردگی اطلاعاتی که اسنودن جمع‌آوری کرده‌است به اطمینان نرسیده‌اند، زیرا مجتمع اطلاعاتی هاوایی که اسنودن در آن مشغول به کار بود و اطلاعات را از آنجا جمع‌آوری کرده‌است، از نرم‌افزار‌های که دیگر مراکز آژانس امنیت ملی به آنها مجهز هستند برخوردار نبوده‌است. چنین نرم‌افزار‌هایی می‌توانند هرنوع رفتار غیرعادی را در میان 35 هزار کارمند آژانس امنیت ملی ردیابی کنند.

به گفته یکی از مقامات آمریکایی،‌محققان صدها ساعت را برای بازسازی تمامی اطلاعاتی که اسنودن جمع‌آوری کرده زمان صرف کردند اما هنوز دقیقا نمی‌دانند وی چه اطلاعاتی را به همراه خود برده‌است.

مقامات دولت آمریکا جزئیاتی از نحوه دسترسی اسنودن به اطلاعات بدون اینکه ردپایی از خود به جا بگذارد را آشکار کرده‌اند، از جمله اینکه وی می‌توانسته فایروال‌هایی را که با هدف ممانعت از کارمندان برای دسترسی به بخش‌هایی از سیستم آژانس امنیت ملی وجود داشتند را هک کند. مقامات دولت همچنین معتقدند اسنودن تنها بوده و دستیاری نداشته‌ و به خوبی از عدم وجود نرم‌افزار کنترلی در مرکز اطلاعاتی هاوایی آگاهی داشته‌است.

روز جمعه کمیته مشاوری که وظیفه ارزیابی عملکرد NSA را به عهده داشت گزارشی را تسلیم اوباما کرد که محتوای این گزارش ماه آینده منتشر خواهد شد.

ادوارد اسنودن که درحال حاضر برای یک سال تحت پوشش پناهندگی سیاسی در روسیه به سر خواهد برد، گفته که تمامی اسناد را به گروهی از خبرنگاران داده‌است و آنها نیز این اسناد را با روزنامه‌ها و رسانه‌های مختلفی از جمله گاردین به اشتراک گذاشته‌اند. اسنودن می‌گوید که هیچ نسخه‌ای از این مدارک را نگه نداشته‌است،‌اما ریک لجت رئیس کمیته مشاور ریاست‌جمهوری معتقد است اسنودن هنوز به این مدارکی که هنوز افشا نشده‌اند، دسترسی دارد.

لجت وعده داده درصورتی که اسنودن این اسناد را در اختیار آنها قرار دهد،‌ مورد عفو قرار خواهد گرفت. وی معتقد است اطمینان از امنیت و پنهان باقی ماندن این اسناد به اندازه‌ای ارزش دارند که چنین بهایی در قبال آن پرداخت شود.

کد خبر 242521
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز