مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان مرکز توانبخشی تومن در روسیه دستگاهی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به حرکت راحت نابینایان در خیابان و حتی پیدا کردن شغل برای آنان کمک کند.

ساخت جی‌پی‌اس امدادگر برای نابینایان

به گزارش ایرنا، این دستگاه جدید شباهت زیادی به سگ امدادگر دارد و مانند چشم انسان نابینا عمل می‌کند. اما بر خلاف سگ، این دستیار چهارپا نیازی به خوردن و گردش ندارد.

به گفته محققان، تا کنون 300 نابینا کار با این دستگاه را یاد گرفته‌اند. فرد نابینا با استفاده از این دستگاه، جی.پی.اس و تلفن همراه به راحتی می‌تواند در خیابان رفت و آمد کند.

همچنین با کمک این دستگاه جدید، نابینایان می‌توانند به تنهایی برای خرید به مغازه رفته و یا به مهمانی و گردش در پارک بروند.

محققان می‌گویند تمام دستورات لازم در برنامه این دستگاه وارد شده است و تلفن همراه از طریق ارتباط بی‌سیم و با کمک برنامه ویژه گیرنده‌های جی.پی.اس، مسیر رسیدن به مقصد را نشان می‌دهد.

این برنامه با استفاده از یک بلندگو به شخص نابینا می‌گوید که کی و در کجا باید به چه سمتی بچرخد. برای مثال، برای ورود به مغازه مواد غذایی باید 100 متر بعد به سمت راست چرخید و یا برای رفتن به پارک بعد از 50 قدم باید به سمت چپ چرخید.

البته فرد نابینا بدون عصا نمی‌تواند به خوبی از این دستگاه استفاده کند. زیرا این دستگاه امکان تشخیص چاله‌های بین راه و موانع دیگر در پیاده‌روها را ندارد.
محققان می‌گویند این دستگاه برای استفاده هر دو گروه بزرگسالان و کودکان مناسب است. قیمت این دستگاه حدود 600 دلار است. اما نابینایان تنها15 درصد آن را می‌پردازند.

این دستگاه علاوه بر کمک به نابینایان برای تردد در شهر، کار با رایانه و اینترنت به آن‌ها کمک کرده و سبب می‌شود این افراد نیز بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند.

کد خبر 242408
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز