همشهری‌آنلاین: ارتباطات یکی از نیازهای اساسی ما به شما می رود و احتمالاً برای افراد معلول اهمیت بیشتری خواهد داشت. امروزه ارتباطات تلفن همراه می تواند علاوه بر حفظ و گسترش آزادی شخصی افراد معلول، به آنها اعتماد به نفس بیشتری بدهد.

نابینا

به گزارش شارا، آنها با استفاده از تلفن‌های همراه می‌توانند به یک بخش طبیعی در زندگی بسیاری از مردم تبدیل شوند و این مسئله برای ما امری بدیهی است. با این وجود، این مسئله لزوماً در مورد افراد معلول نیست: ارتباطات تلفن همراه می‌تواند به آنها برای غلبه بر موانعی کمک کند که به عنوان ناتوانی آنها به شمار می‌آید، به ویژه استفاده از ابزاری که امروزه وجود دارد، به آنها کمک می کند تا زندگی راحت تری داشته باشند و به آنها اجازه می دهد تا با سایر کاربران تلفن همراه ارتباط برقرار کنند.

  • سازگاری تلفن همراه

نرم افزار تشخیص صدا باعث می شود تا افرادی که در دید مشکل دارند و یا نابینا هستند، بتوانند آسان تر از تلفن‌ها استفاده کنند: دستورات گفته شده به آنها اجازه می‌دهد تا مطابق با عملکردهای مختلف دستگاه عمل کنند و شماره بگیرند. برخی از نرم افزارها آنقدر پیشرفته هستند که حتی می‌توانند جملات کامل یا پرسش‌ها را درک کنند و مطابق با آنها واکنش نشان دهند. برنامه‌های ویژه و نرم افزارها - برنامه‌های کاربردی برای تلفن‌های هوشمند - متن‌ها را می‌خوانند وپاسخ‌های گفتاری را به متن تبدیل می‌کنند.

تعامل متقابل بین تشخیص گفتار و دوربین تلفن همراه به ویژه برای افراد نابینا بسیار مفید است: نرم افزار قادر است تا آنچه که در دوربین اشاره می شود از جمله نشانه ها و یا منوها را بخواند. علاوه بر این گوشی های تلفن همراهی موجود هستند که صفحه نمایش ندارند اما دارای یک نوار با پین کوچک هستند که قابلیت کاراکترهای خط بریل را دارند. افراد مبتلا به افت شنوایی و کرولال نیز می توانند از گوشی‌های تلفن همراه استفاده کنند.

سیگنال‌های بصری تماس‌های دریافتی و یا پیام ها را نشان می‌دهند. برخی از تلفن‌های همراه این قابلیت را دارند تا حجم صدا را به سطح مناسب برای سمعک افزایش دهند. همچنین این امکان وجود دارد که یک اتصال بی سیم را بین گوشی و سمعک از طریق بلوتوث راه‌اندازی کند. تلفن‌های هوشمند امکانات بیشتری را ارایه می‌دهند. به عنوان مثال، ترکیب دوربین گوشی و دسترسی سریع به اینترنت این امکان را فراهم می کند تا افراد ناشنوا از طریق تماس های ویدئویی با زبان اشاره ارتباط برقرار کنند.

  • برنامه‌های کاربردی برای استفاده روزانه

افراد با محدودیت های فیزیکی یا حسی می‌توانند برنامه های مفید تلفن‌های هوشمند را دانلود کنند. این خدمات عبارتند از برنامه‌های کاربردی که راه‌های بین شهری، فضای پارکینگ‌ها، رستوران‌ها و موزه‌هایی که در دسترس نیستند را نشان می‌دهند. کاربران می‌توانند تجربه‌های شخصی خود را انتقال دهند و به لیست اضافه کنند. می توان از دوربین های تلفن های هوشمند به عنوان ذره بین با کمک یک نرم افزار کاربردی برای بزرگ کردن عکس‌ها استفاده کنیم. علاوه بر این نرم افزارها می‌توانند کلمات را به زبان اشاره در یک ویدیو ترجمه کنند که این مزیت می‌تواند برای بستگان و دوستان افراد ناشنوا و کر ولال مفید مفید باشند.

کد خبر 271926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار