مجموع نظرات: ۰
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: مبتکران ابزار جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند متن مکتوب را با صدای بلند بخواند؛ ابتکاری که افراد نابینا را قادر به کسب اطلاعات و مطالعه می‌کند.

انگشتری که جایگزین خط بریل می‌شود

به گزارش مهر، این دستگاه به شکل یک انگشتر در انگشت قرار می‌گیرد و با ردیابی جهت انگشت کاربر می‌تواند متونی را که فرد به آن اشاره می‌کند بخواند.

نمونه اولیه این دستگاه که (FingerReader انگشت خوان) نام دارد می‌تواند جایگزین نرم‌افزارهای شنیداری- دیداری شود که اغلب غیر دقیق و محدود هستند.

این ابزار که توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه فناوری ماساچوست MIT ساخته شده به کاربر امکان می دهد تا خط متن را با انگشت اسکن کرده و بازخورد صوتی کلمات آن را دریافت کند.

این انگشتر همچنین بازخورد حرکتی را به شکل لرزش بسیار کوچکی ارائه می‌کند تا مطمئن شود کاربر از متن منحرف نشده باشد.

این ابزار در مرحله ساخت است و تصاویر ویدیویی منتشر شده از آن نشان می‌دهد که هنوز باید منتظر پیشرفت‌های لازم در آن باشیم.

به عنوان مثال در نمونه اولیه سرعت بسیار کندتر از میزان لازم است و جک هدفون نیز وجود ندارد.

در نهایت انگشت‌خوان جایگزین خط بریل خواهد شد که در حال حاضر به خاطر افزایش استفاده از نرم‌افزارهای دیداری شنیداری، کمتر آموزش داده می‌شود.

علاوه بر کمک به افراد کم بینا و نابینا، این ابزار جدید می‌تواند به عنوان یک ابزار ترجمه به کار گرفته شود که به دانشجویان کمک کند بهتر زبان خارجی را بیاموزند و ارتباط برقرار کنند.

کد خبر 250457
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار