مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ - ۰۷:۳۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: آمار اولیه از آثار و نتایج تشدید آلودگی هوای پایتخت در هفته گذشته بر روی شهروندان، حکایت از افزایش حدود ۱۰ درصدی حمله‌های قلبی و تنفسی و در نتیجه افزایش قابل توجه میزان مرگ و میر تهرانی ها دارد.

به گزارش همشهری آنلاین  به نقل از روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، بر اساس اعلام سازمان بهشت زهرا (س)، روزانه 150 تا 170 نفر در تهران فوت می‌کنند که این آمار در ایام تشدید آلودگی هوا افزایش قابل توجهی دارد و علاوه بر این، بنا بر اعلام اورژانس کشور، تشدید آلودگی هوای پایتخت در هفته گذشته، حمله‌های قلبی و تنفسی را حدود 10 درصد افزایش داد.

در این ارتباط رییس اورژانس کشور همچون مسئولان شهری پایتخت توسعه سیستم حمل و نقل عمومی را مهم ترین راه حل آلودگی هوا دانست و گفت: باید نسبت به استانداردسازی و ارتقای کیفی تولید سوخت و ساخت خودروهای اغلب غیر استاندارد و بی ‌کیفیت اقدام شود، چرا که متاسفانه بسیاری از خودروهایی که همین امروز تولید می‌شوند، غیر استاندارد و آلاینده هستند.

وی آلودگی هوا را مشکل مزمنی دانست که راه حل زیربنایی آن تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی است و افزود: دولت باید در اسرع وقت خودروهای آلاینده و فرسوده را جمع‌آوری کرده و خودروهای نو را با شرایط مناسب جایگزین این خودروها کند، ضمن این که غیر استاندارد بودن سوخت‌ نیز باید اصلاح شود.

رییس اورژانس کشور با تاکید بر این که در موضوع آلودگی هوا، مساله بسیار مهم معاینه فنی خودروهاست، گفت: خودروها حتی اگر در زمان تولید هم استاندارد باشند، بعد از یکی دو سال، غیر استاندارد و آلاینده می‌شوند و باید مشخص شود چه کسی مسئول تعویض کاتالیست این خودروها بعد از تولید آن‌هاست.

در همین رابطه معاون آموزش پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر این که مقابله با آلودگی هوا کاری پلیسی نیست و اقداماتی مانند اجرای سراسری طرح زوج و فرد اساسی نبوده و صرفاً برای چند روز موثر است، گفت: طرح هایی مانند توسعه حمل و نقل عمومی، بهبود کیفیت سوخت، ارتقای کیفیت خودروها و خروج خودروهای فرسوده باید مورد توجه قرار گیرد.

بنا بر پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور، از روز سه شنبه 27 آبان شرایط برای انباشت آلاینده‌های جوی در کلانشهرهای کشور از جمله تهران فراهم می‌شود و در نتیجه با کاهش کیفیت هوا، آلودگی هوای پایتخت نیز افزایش می‌یابد.

کد خبر 239267
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز