چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: دبیر انجمن برنج گفت:‌ طی هفته‌های اخیر قیمت برنج کاهش قابل توجهی در بازار داشت به گونه‌ای که هر کیلوگرم برنج طارم به ۶۴۰۰ و هر کیلوگرم برنج هاشمی به ۷۰۰۰ تومان رسید.

برنج

جمیل علیزاده شایق در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ابتدای شهریور ماه امسال قیمت برنج به دلایل نامشخصی افزایش چشمگیری داشت اما از دهه دوم این ماه تاکنون مجددا قیمت‌ها با ورود برنج داخلی و وارداتی به بازار کاهش یافت.

وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک با دو تا سه درصد نیم دانه حدود 6400 تومان فروخته می‌شود و برنج هاشمی گیلان به حدود 7000 تومان رسیده است که البته تفاوت قیمت برنج هاشمی نسبت به طارم به دلیل اقبال مردم به این نوع برنج است.

شایق اظهار کرد: برنج‌های تولید شده در استان‌های شمالی پس از ورود به بازار پایتخت و دیگر استان‌ها ضمن کاهش کیفیت، کیلویی دو تا سه هزار تومان افزایش قیمت می‌یابد و به 9000 تا 10 هزار تومان می‌رسد.

به گفته دبیر انجمن برنج روند تدریجی افزایش قیمت این محصول از اواسط مهر ماه تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

برداشت 270 هزار تن برنج راتون تا دو هفته دیگر

شایق اظهار کرد:‌ برای اولین بار طی سال‌های اخیر کشت مجدد برنج (راتون) در استان مازندران رشد مناسبی داشته به گونه‌ای که شالیکاران امسال حدود 90 هزار هکتار از شالیزارهای خود را مجددا فعال کرده‌اند تا برنج برداشت کنند.

وی پیش‌بینی کرد: از یک سوم شالیزارهای فعال شده استان مازندران حدود 270 هزار تن شلتوک برداشت می‌شود که با احتساب برداشت دو میلیون و 250 هزار تنی برنج، به نظر می‌رسد میزان تولید برنج در سال جاری از مرز دو میلیون و 300 هزار تن بگذرد.

درخواست برای تجدید نظر در نرخ خرید تضمینی برنج

دبیر انجمن برنج انتقاد کرد: ‌امسال هم مانند سال گذشته نرخ خرید تضمینی برنج بسیار زودتر از فصل تولید و در شهریور ماه اعلام شد درحالی که فصل کشت برنج از فروردین ماه آغاز می‌شود و بهترین زمان برای اعلام نرخ خرید تضمینی بهمن ماه سال قبل است.

شایق اضافه کرد: گرچه وزیر جهاد کشاورزی متعهد شده نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را پیش از فصل کشت اعلام کند اما این فصل برای برنج از فروردین ماه اعلام می‌شود و بهمن ماه سال پیش از آن بهترین زمان برای برآورد قیمت تمام شده برنج براساس هزینه‌های واقعی است.

وی تاکید کرد:‌ برای کمک به توسعه و رشد تولید برنج به عنوان یکی از محصولات استراتژیک در کشور، وزارت جهاد کشاورزی باید به شالیکاران این اطمینان را بدهد تا در بهمن ماه امسال براساس هزینه‌های واقعی در قیمت‌های خرید تضمینی برنج تجدیدنظر کند.

کد خبر 234424
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار