همشهری آنلاین: وزیر دفاع از آمادگی کشورمان را برای تجهیز و تقویت ارتش عراق خبر داد و افزود: ایران آمادگی دارد با همکاری عراق و سایر کشورهای همسایه دوست و برادر، برای استقرار صلح و آرامش در منطقه همه مساعی خود را بکار گیرد.

حسین دهقان

به گزارش تسنیم، در نخستین دور مذاکرات سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و دکتر سعدون الدلیمی وزیر دفاع جمهوری عراق که پس از ادای احترام وزیر دفاع عراق به شهدای گمنام دفاع مقدس و انجام مراسم استقبال رسمی برگزار شد. طرفین بر تقویت و گسترش مناسبات و همکاری های دفاعی میان دو کشور تأکید کردند.

در ابتدای این مذاکرات سردار دهقان گفت: بسیار خشنودم که در هفته دفاع مقدس، میزبان وزیر دفاع کشور دوست و برادرمان عراق هستیم. این سفر در این ایام دارای پیام های بسیاری است. ملت ایران و عراق در سال های پس از سقوط رژیم صدام، نشان دادند که مصمم هستند به دور از نگاه به گذشته، به آینده درخشان ارتباط میان دو ملت و دولت برخاسته از اراده ملت عراق بیاندیشند.

وی با اشاره به وجود همبستگی های عمیق فرهنگی و اجتماعی پیوندهای خونی ، قومی و تعاملات فرهنگی میان دو ملت تصریح کرد، ما معتقدیم ایران و عراق در منطقه حساس و استراتژیکی قرار گرفته اند که می توانند براساس اعتماد و پی گیری تأمین منافع متقابل، سطح و عمق همکاری های دو جانبه را ارتقاء داده، الگوی جدیدی از همکاری های منطقه ای را بنا کنند.

وی سفر وزیر دفاع دو کشور عربی منطقه با فاصله بسیار کم به ایران را نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش سطح همکاری و تفاهم منطقه‌ای با تأکید بر نقاط مشترک و در چارچوب دکترین تعامل سازنده ذکر کرد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با همکاری عراق و سایر کشورهای همسایه دوست و برادر، برای استقرار صلح و آرامش در منطقه همه مساعی خود را بکار گیرد.

سردار دهقان، هرگونه تنش و درگیری عراقی- عراقی و شیعه- سنی را تقبیح کرد و کفت: همه جریان‌های ملی و معتدل در عراق باید در کنار یکدیگر تحکیم بخش صلح و ثبات در عراق و تقویت-کننده روند پیشرفت و توسعه این کشور باشند.

وزیر دفاع با بیان اینکه رهبران دو کشور همواره بر توسعه همه جانبه و متوازن مناسبات توام با احترام به استقلال و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یکدیگر تأکید کرده اند؛ گفت: معتقدم افزایش همکاری های دفاعی میان ایران و عراق موجب تعادل و تحکیم صلح و امنیت و ثبات بیشتر در منطقه خواهد شد.

وی تصریح کرد: امنیت منطقه در قالب و بشکل پذیرش امنیت جمعی کشورهای منطقه تحقق خواهد پذیرفت؛ نه امنیت وارداتی توسط کشورهای فرامنطقه ای که به دنبال تأمین منافع خود هستند.

سردار دهقان، آمادگی کشورمان را برای تجهیز و تقویت ارتش عراق اعلام کرد و افزود: عراق مستقل، متحد ،یکپارچه، مقتدر و امن تضمین کننده امنیت منطقه و زمینه ساز پیشرفت این کشور است.

در ادامه این دیدار وزیر دفاع عراق طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و تشکر از استقبال و میهمان نوازی گرم وزارت دفاع ایران گفت: هدف ما از سفر به ایران، تقویت و توسعه هرچه بیشتر همکاری های دفاعی است، چراکه سیاست دولت عراق توسعه دوستی و همکاری در منطقه است.

سعدون الدلیمی با اشاره به تفاهم نامه های امضاء شده میان دو کشور از سال 2005 تاکنون اظهار داشت، این توافقات نشانگر عزم دولت عراق برای توسعه مناسبات دفاعی با جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه ظرفیت های فراوانی برای همکاری در حوزه دفاعی میان ایران و عراق وجود دارد تصریح کرد، باید تلاش کنیم با افزایش سطح همکاری و تعاملات میان کشورهای منطقه زمینه کاهش ناامنی و بی ثباتی را فراهم کنیم.

سعدون الدلیمی با اشاره به جنگ تحمیلی صدام علیه ایران گفت: جنگی که صدام به پشتوانه نیروهای بیگانه بر ملت های دو کشور تحمیل کرد، انگیزه دولت عراق را برای ارتباط و روابط صمیمی-تر با ایران بیشتر کرده است.

وزیر دفاع عراق با استقبال از مواضع بسیار مثبت ایران در قبال بحران سوریه، مواضع مشترک ایران و عراق در ارتباط با بحران سوریه را مورد تأکید قرار داد و افزود: ملت های سوریه و عراق قربانی تروریسم سازمان یافته ای هستند که هدفش تضعیف کشورهای مستقل و مردم سالار در منطقه است.

وی با اعلام حمایت همه جانبه از سیاست اعتدال و تعامل سازنده دولت ایران گفت: با این سیاست می توان مسائل و مشکلات منطقه را حل و فصل کرد.

وزیر دفاع عراق، ایران را دارای ملت بزرگ با تمدن و فرهنگ کهن و تأثیرگذار توصیف کرد و گفت: امیدوارم روابط دو کشور در همه زمینه‌ها تقویت و گسترش یابد.

کد خبر 232342

برچسب‌ها