همشهری آنلاین: نخست وزیر ترکیه اعلام داشت که رئیس جمهوری مخلوع مصر که در جریان مداخله نظامی در این کشور از کار برکنار شده همچنان رئیس جمهوری مصر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت: در حال حاضر محمد مرسی همچنان رئیس جمهور مصر است چرا که توسط مردم انتخاب شده است. اگر ما نتوانیم با چنین موقعیتی‌های که هم اکنون در مصر اتفاق افتاده رو به رو شویم به مردم مصر بی‌اعتنایی کرده‌ایم. بی اعتنایی به خواسته مردم مصر به معنای بی‌اعتنایی به خواسته خودمان است چرا که ترکیه به مردم این کشور احترام می‌گذارد. اگر نظامیان موفق شوند آراء مردمی را به دست بیاورند ما به رژیم کودتا احترام خواهیم گذاشت.

اردوغان با اشاره به این مساله که وظیفه ارتش نیست که بر یک کشور حکومت کند، تاکید کرد که وظیفه اصلی ارتش حفاظت از مرزهای کشور است.

نخست وزیر ترکیه در ادامه گفت: چرا باید یک انتخابات مردمی در مصر صورت بگیرد؟ نتایج آراء مردمی باعث می‌شود تا یک دولت به واسطه خواسته مردم تشکیل شود و بر ملت حکومت کند. یک کشور ممکن است موفق باشد یا با ناکامی رو به رو شود. اگر دولت یک کشور موفق نشود که بر مردم حکومت کند سپس انتخابات برگزار می‌شود.

اردوغان هم‌چنین تاکید کرد که برخی از کشورهای خارجی در جریان یک سال ریاست جمهوری مرسی به حمایت مالی از دولت قاهره نپرداختند اما برخی از کشورها متعهد شده‌اند 16 میلیارد دلار برای رژیم کودتا در مصر هزینه کنند.

عربستان سعودی، امارات و کویت تصمیم گرفته‌اند تا مبلغ 12 میلیارد دلار را در جریان درگیری‌ها و ناآرامی‌های اخیر در این کشور هزینه کنند.

اردوغان با انتقاد شدید از ارتش مصر به دلیل براندازی حکومت دموکراتیک و خلع محمد مرسی تاکید کرد که آنکارا به شدت در گذشته از پیامدهای کودتا رنج برده و نمی‌خواهد که مردم مصر پیامدهای ناگوار یک کودتا را تجربه کنند.

نخست وزیر ترکیه در ادامه افزود: ما در کنار مردم مصر هستیم.

وی همچنین با اشاره به تظاهرات در پارک گزی استانبول که اواخر ماه مه سال جاری میلادی علیه برنامه‌های دولت برای توسعه مجدد این پارک آغاز و به تظاهراتی ضد دولتی و گسترده تبدیل شد، به این موضوع اشاره کرد که رویدادها در مصر و ترکیه شبیه به هم نیست.

نخست وزیر ترکیه همچنین افزود: ماهیت این رویدادها در این دو کشور شبیه هم هستند اما درگیری‌ها در قاهره و آنکارا با یکدیگر تفاوت دارند.

ترکیه اخیرا خلع محمد مرسی توسط ارتش مصر را یک کودتای غیرقابل قبول توصیف کرده و آن را ناشی از مداخله نظامی ارتش این کشور دانسته بود. این شدیدترین واکنش برون مرزی به کودتا در مصر محسوب می‌شود.

نخست وزیر ترکیه همچنین بار دیگر به انتقاد شدید از کشورهای غربی که مداخله نظامی در مصر را یک کودتا نخواندند پرداخت.

کد خبر 223265

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار