همشهری آنلاین: در پی رقم خوردن حماسه سیاسی در ایران با حضور پرشکوه ملت در پای صندوق‌های رای و پیروزی حسن روحانی، دبیرکل سازمان ملل،اتحادیه اروپا و جمعی از کشورهای غربی، عربی و کشورهای همسایه با صدور بیانیه‌هایی برای همکاری بیشتر در عرصه بین‌الملل با جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کردند.

اعلام آمادگی فرانسه برای همکاری با رییس‌جمهور منتخب ایران

روزنامه دیلی استار، گزارش داد: فرانسه روز شنبه اعلام کرد که آماده همکاری با حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور ایران در خصوص مسائل مختلف از برنامه‌هسته‌یی ایران گرفته تا مناقشات سوریه است.

در بیانیه لورن فابیو، وزیر امور خارجه فرانسه آمده است: انتظارات جامعه بین‌المللی در رابطه با ایران قابل توجه است به ویژه درباره برنامه هسته‌یی و مشارکت آنها در سوریه.

وی ضمن تحسین «اراده قاطع ملت ایران برای دموکراسی» افزود: ما آماده‌ایم با رییس جمهور جدید در خصوص آن (مسائل) همکاری کنیم.

کاخ سفید: همچنان آماده تعامل مستقیم با ایران هستیم

خبرگزاری فرانسه، گزارش داد: کاخ سفید در پی پیروزی حسن روحانی اعلام کرد که برای تعامل مستقیم با ایران درباره برنامه هسته‌یی آمادگی دارد.

کاخ سفید افزود که چنین تعاملی با هدف رسیدن به «یک راه‌حل دیپلماتیک که به نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌یی ایران به طور کامل پاسخ دهد» انجام خواهد شد.

در بیانیه کاخ سفید در این باره آمده است: آمریکا همچنان برای تعامل مستقیم با دولت ایران در راستای رسیدن به یک راه‌حل دیپماتیک که به طور کامل به نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌یی ایران پاسخ بدهد آمادگی دارد.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیلیپ جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا به ایرانی‌ها برای شجاعت حضور در انتخابات تبریک می‌گوید.

وی ضمن تکرار ادعاهای پیشین دولت آمریکا در نبود شفافیت در انتخابات ایران گفت: مردم ایران مصمم بودند آینده خود را شکل دهند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز ملت ایران را تحسین کرد و افزود: روحانی رییس جمهور منتخب در طول رقابت‌های انتخاباتی بارها متعهد به احیا و گسترش آزادی برای همه ایرانی‌ها شد. در ماه‌های پیش رو او فرصت دارد به وعده‌هایش در برابر ملت ایران عمل کند.

کارنی، گفت: امیدواریم دولت ایران به اراده ملت ایران توجه کند و انتخاب‌های مسوولانه را داشته باشد که آینده‌ای بهتر را برای همه ایرانی‌ها بسازد.

وی در عین حال تاکید کرد که این انتخابات موضع دولت آمریکا را در برابر دولت ایران تغییر نداده است.

پیام تبریک بان‌کی‌مون به حسن روحانی

بان‌کی مون دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: دبیر‌کل، یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران که در تاریخ 14 ژوئن برگزار شد را با دقت دنبال کرده است و با رضایت مشارکت بالای گزارش شده (مردم در این انتخابات) را مورد توجه قرار داده است.

وی صمیمانه‌ترین تبریکات خود را به حسن روحانی به عنوان پیروز این انتخابات تقدیم کرد.

در این بیانیه بان‌کی مون می‌افزاید که قصد دارد همچنان «با مقامات ایران و رییس جمهور منتخب درباره مسائل مهم مورد نظر جامعه بین‌المللی و رفاه ملت ایران در تعامل باشد».

بان‌کی مون افزود که همچنان ایران را «به ایفای نقش سازنده در امور منطقه‌ای و بین‌المللی ترغیب خواهد کرد».

اشتون: به همکاری با رییس جمهور جدید ایران متعهدم

کاترین اشتون،‌رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: من همچنان قاطعانه به کارکردن با رییس جمهور جدید ایران در جهت یافتن یک راه‌حل دیپلماتیک سریع برای مساله هسته‌یی متعهدم.

اشتون که نماینده 5 عضو دائم شورای امنیت و آلمان در مذاکرات با ایران است گفت که پیروزی روحانی در (همان)دور اول انتخابات اختیارات قاطعی را برای پیشبرد مسائل در اختیار او قرار می‌دهد.

بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس در پی پیروزی حسن روحانی

در پی رقم خوردن حماسه سیاسی در ایران با حضور پرشکوه ملت در پای صندوق‌های رای و پیروزی حسن روحانی در این انتخابات دولت انگلیس از رییس جمهور جدید ایران خواست در روابطش با جامعه بین‌المللی «مسیر متفاوت» را دنبال کند.

خبرگزاری کویت، گزارش داد وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه کوتاهی که در پی پیروزی حسن روحانی منتشر شد اعلام کرد که این کشور «از او (روحانی) می‌خواهد از این فرصت برای قرار دادن ایران در یک مسیر متفاوت برای آینده استفاده کند».

وی افزود که رییس‌جمهور جدید باید به آن‌چه «نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌یی ایران» خوانده شده بپردازد، «رابطه‌ای سازنده را با جامعه بین المللی به پیش ببرد و وضعیت سیاسی و حقوق بشر برای ملت ایران را بهبود ببخشد».

ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی خود تاکید داشته است به علاوه حضور پرشور ملت ایران در انتخابات اخیر بیانگر وضعیت مثبت سیاسی در جمهوری اسلامی ایران است.

پیام تبریک سید حسن نصر‌الله به حسن روحانی

دبیرکل حزب‌الله لبنان در پیامی به حسن روحانی به مناسبت انتخابش به عنوان ریاست جمهوری ایران به وی تبریک گفت و برایش آرزوی موفقیت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در این پیام آورده است: جناب آقای روحانی، به شما به خاطر اینکه توانستید در حماسه‌ای سیاسی و تاریخی اطمینان ملت ایران را جلب کنید و به ریاست جمهوری انتخاب شوید، تبریک می‌گویم.

در این پیام آمده است: حماسه سیاسی و تاریخی ملت ایران با انتخاب جنابعالی، آمال و آرزوهای ملت ایران را زنده نگه داشت.

وی اعلام کرد: ملت‌های اسلامی، عرب و مستضعف امروز شما را محقق کننده آمال و آرزوهای خود می‌دانند.

در این پیام تبریک آمده است: ما در حزب‌الله لبنان به همراه تمام مجاهدان و رهروان مقاومت در سراسر جهان به شما به خاطر به دست آوردن اعتماد ملت بزرگ ایران تبریک می‌گوییم؛ ملتی که به ندای رهبر عظیم‌الشان انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای، لبیک گفت و حماسه‌ سیاسی و تاریخی بی‌نظیری خلق کرد.

سید حسن نصرالله در ادامه آورده است: انتخاب شما به عنوان ریاست جمهوری ایران امیدها را در دل دوستان و محبان ایران در کشورهای عربی و اسلامی و نیز مستضعفان جهان زنده کرد؛ کسانی که همواره جمهوری اسلامی را حامی مظلومان و ستونی برای مقاومت و جهاد در راه خدا می‌بینند. همگی آنان اکنون شما را محقق کننده این ‌آرزوها می‌دانند.

دبیرکل حزب‌الله در پایان پیام خود آورده است: ما به شما و به خودمان پیروزی در این انتخابات شایسته را تبریک می‌گوییم و از خداوند می‌خواهیم که شما را حفظ کند و به شما کمک کند تا از طریق دولت "تدبیر و امید" تمامی این آرزوها را محقق کنید.

ابراز امیدواری ایتالیا به گفت‌وگوی سازنده با ایران در پی پیروزی حسن روحانی

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: اما بونینو، وزیر امور خارجه ایتالیا روز شنبه ابراز امیدواری کرد که رم پس از انتخاب رییس جمهور جدید ایران «گفت‌وگویی سازنده» با این کشور داشته باشد.

وی گفت: ایتالیا عقیده دارد که با دولت جدید روحانی، رییس جمهور ایران، کار کردن برای گسترش روابط دو جانبه و آغاز بدون تاخیر فصلی از درک جدید و گفت‌وگوی سازنده میان ایران و جامعه بین‌المللی ممکن خواهد بود.

امیر کویت پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح در پیام تبریک خود به روحانی، روابط خوب دو کشور و دو ملت دوست و خواست مشترک آنها برای تقویت و تحکیم روابط به گونه‌ای که در راستای منافع مشترک دو کشور باشد را ستود و برای رییس‌جمهور جدید ایران آرزوی موفقیت کرد.

بنابر گزارش مصری‌الیوم، وی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که روابط خوب دو کشور با شکوفایی بیشتری همراه باشد.

شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد و شیخ جابر المبارک الحمد الصباح، نخست وزیر کویت نیز در پیام‌های تبریک جداگانه‌ای به حسن روحانی برای او آرزوی موفقیت کردند.

کرزای پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت

خبرگزاری " نووستی" گزارش داد: ‌حامد کرزای، رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور جدید ایران را به مردم کشور دوست و برادر ایران، تبریک گفت.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که حامد کرزای با آگاهی از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، از جانب خود و مردم افغانستان پیروزی حسن روحانی را به رهبری، دولت و مردم این کشور تبریک گفت.

وی ضمن آرزوی سعادت و موفقیت برای رییس جمهور جدید ایران، ابراز امیدواری کرد روابط میان افغانستان و ایران بیشتر گسترش یابد.

تبریک مسوولان اماراتی به روحانی

رییس دولت امارات ایجاد روابط مبتنی بر همکاری با ایران را خواستار شد.

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان با ارسال پیام تبریکی به حسن روحانی به دلیل انتخاب وی به عنوان رییس‌جمهور جدید ایران، ابراز امیدواری کرد که با ایران برای خیر منطقه تلاش‌هایی صورت گیرد.

در این پیام آمده است: پیروزی شما را در انتخابات ریاست جمهوری ایران و هم‌چنین موفقیت در روند برگزاری انتخابات تبریک می‌گویم و برای شما و ملت ایران پیشرفت و شکوفایی را آرزومندم.

وی ادامه داد: ما امیدواریم که با شما در راستای آنچه که خیر منطقه و ملت‌های امارات و ایران است، تلاش کنیم. ما خواهان ایجاد روابطی مبتنی بر همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رییس دولت امارات و شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات نیز هر یک در پیام‌های جداگانه‌ای ریاست جمهوری روحانی را به وی تبریک گفتند.

دولت ترکیه به رئیس جمهور منتخب ملت ایران تبریک گفت

وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌‎ای به حسن روحانی رئیس جمهور منتخب مردم ایران تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه حریت، دولت ترکیه به حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ملت ایران تبریک گفت و قول داد که به روابط دوستانه خود با ایران براساس منافع مشترک ادامه دهد.

وزارت خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای گفت: ما آرزو میکنیم دولت جدید ایران شانس ارائه خدمات بیشتر را برای مردم این کشور فراهم کند.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد؛ آنکارا به همکاری و روابط خوب خود با ایران بر اساس منافع مشترک ادامه می‌دهد.

دکتر حسن روحانی در انتخابات 14 ژوئن بر رقبای خود پیروز و به عنوان رئیس جمهور بعدی ایران معرفی شد.

کد خبر 219069
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز