همشهری آنلاین: رییس سندیکای جایگاه ‌‏داران بنزین، فضای ایجاد شده ناشی از اجرای طرح کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌‏های سراسر کشور انتقاد کرد و گفت: اجرایی شدن این طرح طی دو ماه آینده امری بعید به نظر می‌‏رسد.

بیژن حاج محمدرضا در گفت و گو با ایلنا با اشاره به تجهیز 70 درصد جایگاه‌‏های کل کشور و اعلام اینکه 30 درصد جایگاه‌‏های سراسر کشور با مشکلاتی از قبیل برق، تلفن، سیم‌‏کشی و پز تلمبه‌‏ها مواجه هستند، گفت: در شرایط کنونی 92 درصد جایگاه‌‏های تهران به دستگاه کارت‌‏خوان مجهز شده و 85 درصد دیگر نیز آماده ورود به شبکه هستند، ضمن آن‏که 10 درصد جایگاه‌‏های تهران نیز با مشکلات بنیادی مواجه هستند.

رییس سندیکای جایگاه‌‏داران کشور، از نبود آموزش صحیح کارکنان ، فرهنگ‌‏سازی میان مردم در خصوص کارت هوشمند سوخت انتقاد کرد.
وی با اشاره به اعتبار تخصیص‌‏یافته از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌‏های نفتی برای استخدام اپراتور در جایگاه‌‏ها، بیان کرد: بدون شک با مبلغ 250 هزار تومان نمی‌‏توان یک اپراتور حرفه‌‏ای با تحصیلات بالا به منظور اجرای طرح کارت هوشمند سوخت را استخدام کرد، از این رو بیشتر اپراتورهای جذب شده برای جایگاه‌‏ها، حرفه‌‏ای نبوده و با این اعتبار محدود تخصیص یافته صرفا موفق به استخدام افرادی شدیم که فقط یک‌‏بار در طول عمرشان کامپیوتر را دیده‌‏اند که این امر خود علاوه بر ایجاد مشکلات فراوان در شرایط موجود، باعث بروز مشکلات بیشتری در چرخش عرضه فرآورده در آینده خواهد شد.

رییس سندیکای جایگاه ‌‏داران، با طرح این سوال که با بازی کارت هوشمند به چه چیز دست پیدا می‌‏کنیم، ادامه داد: وضعیت موجود و اجرای آزمایشی پروژه کارت هوشمند سوخت با تعاریفی که در ابتدای کار از این پروژه صورت می‌گرفت، مطابقت ندارد و در سیستم موجود چیزی از هوشمند بودن, دیده نمی‌‏شود.

وی با ذکر این نکته که به کارآمدی اجرای طرح کارت هوشمند سوخت خوشبین نیستم, تصریح کرد: در شرایط کنونی وضعیت تعمیرات دستگاه‌‏ها نامشخص بوده و در صورت خروج یک دستگاه از شبکه، کار توزیع متوقف خواهد شد, ضمن آنکه تعداد زیادی از جایگاه‌‏ها در سراسر کشور فاقد تلفن به عنوان ابزار اولیه کار هستند, بر این اساس نمی‌‏توان امیدی به موفقیت این طرح داشت.

حاج محمدرضا, اعلام کرد: در چارچوب تعیین سهمیه برای خودروهای مختلف از سوی دولت، شرکت ملی پخش فرآورده‌‏های نفتی کارت‌‏هایی به متصدیان جایگاه‌‏ها تحویل داده تا صاحبان خودروی فاقد کارت، بنزین دریافت کنند.

وی افت فروش و توقف بی‌‌‏مورد توزیع را تنها دستاورد اجرای پروژه کارت هوشمند سوخت اعلام و تاکید کرد: از زمان اجرای آزمایشی پروژه کارت هوشمند، جایگاه‌‏های توزیع سوخت با توقف فروش مواجه شدند و با گذشت زمان چند هفته‌‏ای هنوز به یک سوم زمان فروش قبل از اجرای این طرح آزمایشی نرسیده‌‏اند.

حاج محمدرضا, در ادامه همچنین با اشاره به عدم توزیع حدود سه میلیون کارت سوخت خودروها، گفت: این‌که با بازی کارت هوشمند قرار است, به چه چیزی دست یابیم، برای ما نیز سوال بزرگی است.

کد خبر 21878

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی