همشهری آنلاین: رئیس سازمان مدارس غیردولتی، از افزایش 15 تا 20 درصدی میزان شهریه‌ها نسبت به سال گذشته خبر داد.

فرشته حشمتیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در راستای اجرای ماده 15 قانون تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی مصوب مجلس شورای اسلامی، الگوی تعیین نرخ شهریه مدارس غیردولتی در جلسه شورای نظارت مرکزی این سازمان تصویب شد.

وی با اشاره به چگونگی اجرای الگوی تعیین نرخ شهریه گفت: اجرای الگو ابتدا در سال تحصیلی 93-92 به صورت آزمایشی در 10 مدرسه از مدارس شهر تهران و 10 مدرسه از مدارس شهرستان‌های تهران اجرا می‌شود تا براساس نتیجه حاصل از اجرای آزمایشی درباره تعمیم این الگو در سطح مدارس کشور در سال‌های بعدی تصمیم‌گیری شود.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده آموزش و پرورش ادامه داد: علاوه بر مدارسی که در تهران و شهرستان‌های تهران به صورت پایلوت، الگوی تعیین نرخ شهریه را اجرا می‌کنند، در سایر مدارس غیردولتی کشور نیز شهریه‌ها با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی که یکی از مولفه‌های آن نرخ تورم است، اعمال خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی و مراکز پیش دبستانی در سال تحصیلی 93-92، نسبت به شهریه مصوب سال گذشته تا 15درصد افزایش می‌یابد، افزود: مدارسی که برنامه هوشمندسازی را به صورت کامل اجراکرده باشند، علاوه بر درصد فوق، با تایید و نظر شورای نظارت استان تا پنج درصد دیگر نیز شهریه این مدارس افزایش می‌یابد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: شورای نظارت استان‌ها همچنین می‌توانند براساس کیفیت بخشی برنامه‌های آموزشی و پرورشی مدارس غیردولتی، علاوه بر موارد فوق تا 5 درصد دیگر نیز به شهریه آنها اضافه کنند.

هزینه‌های فوق برنامه با توافق خانواده و مدرسه اخذ می‌شود

رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: اولیاء باید بدانند برخی از مدارس که شهریه‌های بالا و خارج از شهریه مصوب دریافت می‌کنند، اقدام آنها بعضا حاصل تصمیم انجمن اولیا و مربیان مدرسه است که توافق می‌شود تا براساس رضایت اولیای دانش آموزان علاوه بر مبلغ مصوب، مبلغی نیز بابت سایر هزینه‌ها از جمله هزینه‌های صبحانه، نهار، سرویس ایاب و ذهاب، برنامه‌های ورزشی و اردویی و یا گردش علمی و سایر موارد پرداخت شود که افزایش چنین هزینه‌هایی ارتباطی با شهریه مصوب نداشته و باید اختیاری باشد، بنابراین نباید تلقی شود که مبلغ مرتبط با هزینه‌های پراکنده مورد تایید مسئولان آموزش وپرورش است.

به گفته حشمتیان، در طول مدت ثبت نام، موسسان و مدیران مدارس موظف هستند که شهریه مصوب را در پوستر ویژه ثبت نام درج کرده و در محل مراجعه اولیا نصب کنند، البته در طول مدت ثبت نام، تیم ویژه‌ای به مدارس غیردولتی اعزام و نظارت بر روند ثبت نام و اخذ شهریه مطابق با بخشنامه ارسالی خواهد بود.

معاون وزیر گفت: والدین در زمان ثبت‌نام چنانچه شهریه‌هایی خارج از ضوابط ابلاغی بویژه اخذ شهریه غیرقانونی در مدارس را مشاهده کنند می‌توانند با شماره تلفن 82287126 موارد تخلف را به سازمان اصلاع دهند.

کد خبر 216902

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار