همشهری‌آنلاین: پنج عضو دایم شورای امنیت در بیانیه‌ای برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را که همواره تحت نظارت بازرسان آژانس قرار دارد هم ردیف برنامه هسته‌ای کره‌شمالی قرار دادند و این برنامه را چالش جدی برای رژیم منع اشاعه خواندند.

ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: نمایندگان پنج عضو دایم شورای امنیت روز جمعه به ابراز نگرانی درباره برنامه هسته‌یی ایران و کره شمالی پرداختند.

در بیانیه آن‌ها آمده است: گروه 5 در چارچوب آزمایش هسته‌یی انجام شده توسط (کره شمالی) در 12 فوریه 2013 و تداوم دنبال کردن فعالیت‌های هسته‌یی خاص ایران بر نگرانی‌شان درباره این چالش‌های جدی رژیم منع اشاعه بار دیگر تاکید می‌کنند.

پنج عضو دایم شورای امنیت متشکل از آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین است که همگی از دارندگان تسلیحات هسته‌یی هستند. نمایندگان این پنج کشور در پایان نشست مقدماتی دو روزه ژنو در آستانه نشست بعدی بازنگری پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌یی در سال 2015 این بیانیه را صادر کردند.

آن‌ها در این بیانیه بر اهمیت بنیادین یک نظام موثر پارلمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پیشگیری از اشاعه هسته‌یی تاکید کردند و وعده دارند که برای یافتن راه حل‌های دیپلماتیک صلح‌آمیز برای مشکلات باقی مانده پیش روی رژیم منع اشاعه تلاش کنند.

روسیه ریاست این نشست عالی‌رتبه دیپلماتیک را بر عهده داشت و ریاست نشست بعدی در سال آینده با هدف آماده شدن برای کنفرانس بازنگری ان.پی .تی 2015 را فرانسه عهده‌دار خواهد بود.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس از ژنو در این بیانیه مشترک پنج کشور هم‌چنین برقراری خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌یی را خواستار شدند.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی به عنوان تنها دارنده سلاح هسته‌یی در خاورمیانه همواره از حمایت این پنج کشور برخوردار بوده است.

کد خبر 210073
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار