جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: توگو که یکی از 10 کشور عضو غیر دایم شورای امنیت سازمان ملل است ریاست دوره‌ای این شورا را برای ماه می برعهده گرفت.

به گزارش ایرنا، با آغاز دوره ریاست توگو، کوجو منان نماینده دایم توگو در سازمان ملل با توضیح برنامه شورای امنیت در ماه می گفت که بحران های آفریقا از جمله مسائل سودان و سومالی در اولویت برنامه های شورای امنیت در ماه می خواهد بود.

نماینده دایم توگو همچنین به وضعیت خاورمیانه اشاره کرده و گفت: ما این ماه در شورای امنیت تلاش خواهیم کرد تا به ورای بحث های همیشگی رفته و مباحث جدی تری درباره وضعیت سرزمین های اشغالی و گفتگوهای صلح داشته باشیم.

وی به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت: اختلاف در میان اعضای شورای امنیت برای حل بحران سوریه وجود داشته و هنوز هیچ طرفی برای رسیدن به اجماع آماده نیست.

رییس دوره ای شورای امنیت به شایعات درباره کناره گیری اخضر ابراهیمی اشاره کرد و گفت: اخضر ابراهیمی در وضعیتی دشوار قرار دارد و وی تلاش خواهد کرد تا حد امکان به ماموریت خود ادامه دهد.

توگو که اکنون یکی از 10 عضو غیر دائم شورای امنیت است ریاست دوره ای این شورا را از رواندا تحویل می گیرد.

ریاست شورای امنیت هر ماه در اختیار یکی از اعضای این شورا قرار می گیرد.

این دومین باری است که این کشور آفریقایی رییس دوره ای این شورا می شود.

شورای امنیت سازمان ملل دارای پنج عضو دایم و 10 عضو غیر دایم است که به مدت دو سال به عضویت این شورا انتخاب می شوند.

هر یک از پانزده عضو شورای امنیت دارای یک حق رای می باشند؛ اما تنها پنج عضو دایم آن که جز قدرت های بزرگ جهانی هستند از حق انحصاری وتو برخوردارند.

این پنج عضو عبارت از آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه هستند که با داشتن حق وتو می توانند آرای چهارده عضو دیگر را نقض کنند.

کد خبر 212213
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار