سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: روسیه که یکی از پنج کشورعضو دایم شورای امنیت سازمان ملل است، ریاست دوره ای این شورا را برای ماه مارس برعهده گرفت.

به گزارش ایرنا ویتالی چورکین نماینده دایم روسیه در سازمان ملل روز دوشنبه با توضیح برنامه شورای امنیت در ماه مارس گفت مساله افغانستان، وضعیت در آفریقا بویژه سومالی، سیرالئون و جمهوری دموکراتیک کنگو از محورهای جلسات شورای امنیت در ماه مارس خواهد بود.

وی موضوع افغانستان را برای برنامه کاری شورای امنیت در این ماه محوری دانست و گفت: در نشست شورای امنیت درباره افغانستان، وزیر خارجه روسیه به شورای امنیت خواهد آمد و جلسه را مدیریت خواهد کرد.

وی در سخنان خود از مخالفت اعضای غربی شورای امنیت با صدور بیانیه ای در محکوم کردن حمله تروریستی هفته گذشته در دمشق انتقاد کرد و گفت: به دلیل حمله تروریستی به سفارت روسیه در دمشق، ساختمان سفارت آسیب دید و عدم محکومیت آن به مساله مبارزه با تروریسم ضربه می زند.

نماینده دایم روسیه همچنین خبر داد که روسیه دستور کار شورای امنیت سازمان ملل را برای ماه جاری ارایه کرده که به تصویب 15 عضو شورای امنیت رسید.

شورای امنیت سازمان ملل دارای پنج عضو دایم و 10 عضو غیر دایم است که به مدت دو سال به عضویت این شورا انتخاب می شوند.

هر یک از پانزده عضو شورای امنیت دارای یک حق رای می باشند؛ اما تنها پنج عضو دایم آن که جز قدرت های بزرگ جهانی هستند از حق انحصاری وتو برخوردارند.

این پنج عضو عبارت از آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه هستند که با داشتن حق وتو می توانند آرای چهارده عضو دیگر را نقض کنند.

کد خبر 204144
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز