همشهری آنلاین: سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اظهارات انتسابی روزنامه واشنگتن پست به بان کی مون را تکذیب و با صراحت اعلام کرد برخلاف ادعای منتشر شده در این روزنامه در باره برنامه هسته ایران، منظور دبیرکل سازمان ملل برنامه هسته ای کره شمالی بوده است نه ایران.

بان کی مون

مارتین نسیرکی سخنگوی بان کی مون روز سه شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا با رد بخش هایی از مصاحبه جمعه گذشته روزنامه واشنگتن پست با دبیرکل سازمان ملل، گفت: این روزنامه با گزینش بخش هایی از مصاحبه، اظهارات بان کی مون در باره برنامه اتمی کره شمالی را به برنامه هسته ای ایران نسبت داده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در باره صحت نقل قول روزنامه واشنگتن پست از بان کی مون مبنی بر این که ˈایران ممکن است از گفتگوهای سازمان ملل به عنوان پوششی برای ساخت بمب استفاده کندˈ گفت: وی چنین حرفی نزده است.

خبرنگار ایرنا در ادامه از سخنگوی بان کی مون پرسید پس شما آنچه را واشنگتن پست نقل کرده، تکذیب می کنید که او گفت: نه، ولی آنچه را شما نقل کردید، رد می کنیم!

خبرنگار ایرنا در پاسخ به این جواب عجیب سخنگوی بان کی مون به وی گفت: ولی این دقیقا جمله ای است که در مصاحبه دبیرکل سازمان ملل با واشنگتن پست آمده است.

نسیرکی در پاسخ اذعان کرد واقعیت این است که این نقل قولی دقیق از آنچه دبیرکل سازمان گفته بود، نیست.

مارتین نیسرکی که در نشست روزانه با خبرنگاران در مقر سازمان ملل سخن می گفت، افزود: دبیر کل سازمان ملل همواره تاکید دارد که راه حل مساله هسته ای ایران گفتگو و دیپلماسی است.

وی با اشاره به برگزاری دور تازه ای از گفتگوها میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 گفت: دبیر کل سازمان ملل بارها گفته است که ایران باید جامعه جهانی را در باره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود قانع کند که تاکنون به این مسئولیت عمل نکرده است.

مارتین نیسرکی تصریح کرد گفتگوی دبیرکل سازمان ملل با روزنامه واشنگتن پست در همین چارچوب صورت گرفته است.

خبرنگار ایرنا به سخنگوی بان کی مون یادآور شد که دبیرکل سازمان ملل در این مصاحبه صریحا میان برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و برنامه اتمی کره شمالی رابطه برقرار کرده است که ادعایی بسیار بزرگ است و از نسیرکی خواست در باره شواهد و مبانی این ادعای بان کی مون توضیح دهد.

سخنگوی بان کی مون که تلاش داشت از پاسخ روشن به سوالات ایرنا طفره رود، جواب داد: من مصاحبه دبیر کل سازمان ملل را اینگونه تفسیر نمی کنم!

وی افزود: همانگونه که در مصاحبه روز جمعه گفته شد، دبیر کل سازمان صرفا خواستار پیشرفت سریع تر گفتگوهاست؛ بویژه آن که دور تازه ای از مذاکرات هسته ای بزودی برگزار خواهد شد.

سخنگوی بان کی مون با طفره رفتن از پاسخ روشن به سوال های مطرح شده در باره مصاحبه بان کی مون با روزنامه واشنگتن پست که این روزنامه بطور معمول به بیان کننده دیدگاه های وزارت خارجه آمریکا معروف است، بار دیگر به تشریح مواضع تکراری بان کی مون در باره موضوع صلح آمیز هسته ای کشورمان پرداخت و مدعی شد که دبیرکل سازمان ملل از ایران می خواهد که جامعه جهانی را نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود قانع کند.

اذعان به تحریف مصاحبه دبیرکل توسط واشنگتن پست

در پایان نشست مارتین نسیرکی با خبرنگاران، وی خبرنگار ایرنا را به اتاق خود دعوت کرد و با نشان دادن اصل متن گفتگوی بان کی مون با روزنامه واشنگتن پست به دخل و تصرف این روزنامه در این گفتگو اذعان کرد و گفت: دبیر کل سازمان ملل به هیچ وجه کلمه بمب اتمی را (در خصوص ایران) به کار نبرده است.

زمانی که خبرنگار ایرنا تیتر روزنامه واشنگتن پست را به وی نشان داد که از قول بان کی مون نوشته بود ˈایران ممکن است از گفتگوهای سازمان ملل به عنوان پوششی برای ساخت بمب استفاده کندˈ، سخنگوی بان کی مون آن را با قاطعیت رد کرد و گفت: این روزنامه راسا حرف بان کی مون را تفسیر کرده است و من مطمئنم در آن جلسه این جمله به زبان دبیر کل جاری نشد!

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل به آن بخش از مصاحبه منتشر شده بان کی مون در واشنگتن پست در باره این که ˈشورای امنیت باید بطور قاطع و فوری در باره توانایی دیپلماسی برای رفع نگرانی جهانی در باره برنامه هسته ای ایران تصمیم بگیردˈ اشاره کرد و تاکید کرد او در باره کره شمالی صحبت کرده است و نه ایران! در واقع در اینجا وی در باره اقدام قاطع شورای امنیت علیه کره شمالی سخن گفته است.

نسیرکی سپس بطور صریح تری اذعان کرد روش تنظیم مصاحبه از سوی واشنگتن پست ابهام ایجاد کرده است، چرا که نکته ای که دبیر کل سازمان ملل می خواسته در مصاحبه بگوید این بود که شورای امنیت با اقدام قاطع در باره کره شمالی، مرزی روشن برای تهران ترسیم کند.

درواقع این مهمترین نکته ی اظهارات جان کری وزیر خارجه جدید آمریکا در دیدارش با بان کی مون بود.

خبرنگار ایرنا به نسیرکی یادآور شد اما روشن است که بان کی مون در این مصاحبه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را به برنامه نظامی اتمی کره شمالی مرتبط کرده است.

نسیرکی در پاسخ به تکرار سخنان کلیشه ای غرب علیه برنامه هسته ای ایران بسنده کرد و مدعی شد دبیر کل سازمان ملل و جامعه جهانی در باره برنامه هسته ای ایران قانع نشده اند و اگر این برنامه هسته ای تماما غیر نظامی است، چرا ایران برای اثبات آن دچار نگرانی است!

وی افزود: دبیر کل سازمان ملل خواهان افزایش سرعت گفتگوهای ایران و غرب است.

نسیرکی که در این گفتگو تلاش داشت از اهمیت تحریف مصاحبه توسط این روزنامه مشهور آمریکا و سخنان جانبدارانه بان کی مون بکاهد، خطاب به خبرنگار ایرنا دو باره گفت: من مصاحبه بان کی مون را تفسیر به رای نمی کنم که خبرنگار ایرنا پاسخ داد: سخنان دبیرکل سازمان ملل در این مصاحبه به قدر کافی روشن است که نیاز به تفسیر نداشته باشد.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در پاسخ به این که آیا سازمان ملل با توجه به روش گمراه کننده واشنگتن پست در تنظیم مصاحبه وی در صدد ارسال بیانیه و شفاف کردن مساله نیست، گفت: خیر، نیازی به این کار دیده نمی شود.

خبرنگار ایرنا در پایان از سخنگوی بان کی مون درخواست دریافت متن کامل مصاحبه وی را با واشنگتن پست نمود که وی گفت نمی تواند آن را در اختیار کسی قرار دهد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین در باره دریافت نامه انتقاد آمیز محمد خزاعی نماینده دایم ایران در سازمان ملل و پاسخ بان کی مون به آن گفت: ما نامه را دیده ایم، ولی هنوز اطلاعی در باره پاسخ دبیر کل به آن ندارم.

سخنان متناقض

سخنان متناقض سخنگوی دبیرکل سازمان ملل که نشان دهنده اذعان ضمنی وی به غیر قابل دفاع بودن مواضع بیان شده بان کی مون در روزنامه واشنگتن پست است، در حالی بیان می شود که عصر جمعه نماینده دایم جمهوری اسلامی در سازمان ملل با ارسال نامه ای اعتراض آمیز به بان کی مون بیان چنین سخنانی را دون شان دبیر کل سازمان ملل دانسته و از وی خواست بی طرفی خود را حفظ کند.

محمد خزاعی در نامه خود تصریح کرد اگر گزارش روزنامه واشنگتن پست درست باشد، مایه تاسف است که دبیر کل سازمان ملل موضعی را در تناقض با وظایف خود و بر خلاف اصول مسلم بین المللی در خصوص ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای ایران اتخاذ کرده است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان به بان کی مون هشدار می دهد: ظرف چند روز گذشته چند مقام غربی اظهارات نادرستی را در همین چارچوب بیان کرده اند و با انتساب اظهارات مشابهی به شخصیت برجسته ای مانند دبیر کل سازمان ملل این خطر وجود دارد که به اعتبار جناب عالی در بین کشورهای مستقل لطمه وارد شود.

سخنان جانبدارانه دبیر کل سازمان ملل علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در حالی در واشنگتن پست منتشر شد، که وی برای دیداری دو روزه به واشنگتن دی سی رفته بود تا با مقام های سیاسی آمریکا در باره مسائل بین المللی گفتگو کند.

بر خلاف عرف بین المللی که وزیران خارجه به دیدار دبیر کل سازمان ملل می روند، بان کی مون به عنوان نخستین چهره بین المللی به دیدار جان کری وزیر خارجه جدید آمریکا شتافت و در حضور وی نقش بین المللی آمریکا را ستود.

ناظران می گویند سخنان منتسب به بان کی مون در روزنامه واشنگتن پست بی ارتباط با دیدار وی با مقام های دیپلماسی آمریکا در واشنگتن دی سی نبوده و با توجه به شخصیت ضعیف بان کی مون و عدم استقلال رای وی، احتمالا از وی خواسته شده است با بیان این سخنان در آستانه برگزاری گفتگوهای تهران و 1+5 به موج روانی غرب علیه ایران کمک کند.

از سوی دیگر سخنان بان کی مون که بطور روشنی برخلاف وظیفه دبیر کل سازمان ملل و بی طرفی وی در منازعات بین المللی است، موجی از انتقاد را در سطح رسانه ای و دیپلماتیک برانگیخته است که بان کی مون را به جانبداری آشکار از آمریکا در یکی از حساس ترین منازعات بین المللی متهم کرده اند که به اعتبار دبیر کلی این نهاد بین المللی آسیب می زند.

تحلیلگران بین المللی می گویند این اظهارات در صورت صحت نشان دهنده عدول بان کی مون از شان و جایگاه دبیر کلی این نهاد بین المللی و زیر پا گذاشتن اصل بی طرفی در منازعات بین المللی است.

در این رابطه یکی از کارشناسان سازمان ملل گفت سخنان اخیر بان کی مون در باره موضوع هسته ای ایران بیشتر به موضع گیری سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل شبیه است تا دبیر کل سازمان ملل.

برخی از کارشناسان در سازمان ملل معتقدند این اظهارات منتسب به بان کی مون در روزنامه واشنگتن پست در آستانه مذاکرات، جانبداری دبیر کل این نهاد بین المللی از یکی از طرفین می دانند که براساس منشور سازمان ملل وظیفه اش رعایت اصل بی طرفی در منازعات بین المللی و تلاش برای حل آنها است.

این کارشناسان می گویند به رغم آمادگی و ارائه راهکارهای مشخص و مدون تهران به منظور رفع نگرانی های احتمالی در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای تهران، این نمایندگان کشورهای مذاکره کننده هستند که به دلیل اختلاف نظرها و نداشتن برنامه مدون، به دنبال مذاکره برای مذاکره هستند و هرگز جدیت و ایده روشنی برای پایان دادن به این موضوع ندارند.

کد خبر 202271
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز