همشهری آنلاین: رییس‌جمهور به منظور شرکت در مراسم احداث خط لوله صلح در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان وارد چابهار شد. رییس جمهوری اسلامی پاکستان نیز پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به منظور شرکت در مراسم افتتاح خط لوله صلح با استقبال احمدی نژاد وارد فرودگاه چابهار شد.

آصف علی زرداری و محموداحمدی نژاد قرار است تا ساعاتی دیگر در منطقه صفر مرزی ایران و پاکستان حضور یافته و طی مراسمی پروژه ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را افتتاح کنند.

امروز (دوشنبه) عملیات ساخت بخش پاکستان خط لوله صلح جهت انتقال گاز ایران به شبه‌قاره هند با حضور محمود احمدی‌نژاد و آصف‌علی زرداری، روسای جمهور ایران و پاکستان از نقطه صفر مرزی دو کشور آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش خط لوله صلح، نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که بر اساس تفاهم‌های انجام شده ایران متعهد می‌شود تا مدت 25 سال گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.

به گزارش ایسنا این خط لوله از مرز ایران و پاکستان تا منطقه نواب‌شاه پاکستان ادامه دارد و مسافتی بیش از 781 کیلومتر را پوشش می‌دهد و طبق برآورد اولیه هزینه تکمیل این پروژه بین 1.2 تا 1.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است که قرار است 500 میلیون دلار این رقم به صورت اعتبار بلند مدت با سود سه درصد از سوی ایران تامین شود و مابقی این مبلغ را دولت پاکستان تهیه کند.

کد خبر 204905

برچسب‌ها