چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: روسیه به‌تازگی یک مانور برای آزمایش حمل و نقل سلاح اتمی در نزدیکی اروپا انجام داده است.

russia

به نوشته روزنامه دیلی میل، این مانور یکی از بزرگت‌رین تمرینات نظامی در دو دهه گذشته به شمار می‌رود که در جریان بزرگ‌ترین مانورهای نظامی ماه گذشته در روسیه انجام شد.

مقام‌های آمریکایی همچنین اعلام کردند که نگرانی‌هایی در داخل پنتاگون و فرماندهی آمریکا در اروپا به‌وجود آمده اما یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این رویداد آن‌چنان که باید اهمیت ندارد.

به گزارش خبرگزای دانشجویان ایران ،سرهنگ وسلی میلر گفت، هیچ مسئله‌ای برای نگرانی وجود ندارد چرا که روسیه همچون ما به انجام آزمایش‌ها و مانورهای متداول می‌پردازد.

با این حال یکی از منابع آمریکایی اعلام کرد که نوع این مانور و تعداد سلاحی که نقل و انتقال شده جای نگرانی دارد.

این مقام مسئول افزود، این مانور زمانی برگزار شد که مجتمع اتمی آمریکا با توجه به کاهش بودجه دفاعی کشور نیازمند ارتقای فوری است.

با این حال سرهنگ میلر اعلام کرد که دولت واشنگتن همچنان به تعهداتش مبنی بر تهیه یک بازدارنده دفاعی موثر پایبند است.

این مانور در فواصل زمانی 17 تا 21 فوریه سال 2013 میلادی و در پی پروازهای استراتژیک بمب‌افکن‌های نیروی هوایی روسیه در بخشی از جزیره گوام آمریکا انجام شد.

علاوه بر این ،جزئیات مربوط به این رزمایش همچنان محرمانه است و مقام‌ها اعلام کردند که حجم بسیار زیادی از سلاح اتمی از چند انبار مهمات به زرادخانه‌ها منتقل شد.

همچنین یکی از مقام‌های ارتش روسیه اعلام کرد که در این مانور صدها تجهیزات و ادوات نظامی، 7000 سرباز و 48 هواپیما شرکت داشتند.

بر اساس گزارش اطلاعاتی آمریکا، سه زرادخانه بزرگ اتمی در نزدیکی اروپا واقع هستند که یکی از آنها در نزدیکی مرز روسیه، بلاروس و لتونی است.

جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه نیز در پی انجام این مانور در برلین آلمان با یکدیگر دیدار کردند اما گزارش‌ها حاکی از آن است که این دو درباره این مانور با یکدیگر به گفت‌وگو نپرداختند.

کد خبر 204252
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز